فشارخون بارداری

فشارخون بارداری

بارداری و فشارخون

بارداری مهم ترین دوران در زندگی هر خانم است.

این دوران علاوه بر اینکه به دلیل وجود نیاز به طبیعی در بدن مادر مورد اهمیت قرار می‌گیرد به جهت وارد آمدن کمترین آسیب به بدن و حتی سلامت برای زندگی مراقبت های خاصی را باید انجام دهید.

دوران بارداری همانقدر لذت بخش و شیرین است می‌تواند خطرات و نگرانی های خاصی را برای مادر و جنین به وجود آورد.

توجه به سلامت مادر و حتی می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد شاید که بدن مادر برای تمام عمر به چالش بکشد.

بنابراین توجه به یکسری مشکلات و بیماری های رایج در این دوران بسیار ضروری و حائز اهمیت است از مواردی به حساب می‌آید که باید قبل از تصمیم و فرزندآوری اطلاعات کافی داشته باشد.

فشار خون بارداری از رایج ‌ترین مشکلات در این دوره است که آموزش‌های مختص خود را هم دارد.

در ادامه می خواهیم در رابطه با ماهیت این بیماری و دلایل و راه‌ های پیشگیری به وجود آمدن آن صحبت کنیم.

فشار خون چیست؟

فشار خون چیست؟
فشار خون چیست؟

باید گفت که فشار خون به میزان فشاری که در رگ پمپاژ  می شود و جریان پیدا می کند گفته می‌شود ولی عملکرد صحیح تمامی ارگان ها نیازمند فشار خون ثابت و دقیق هست.

درصد بیشتر یا کمتر شدن فشار خون می تواند به صورت مستمر مشکلاتی برای قسمتهای مختلف بدن به وجود می آید فشار خون در بدن به دو پارامتر بستگی دارد.

این دوران بیشتر می زند فشار خون در کار را نشان می دهد عدد سیستولیک نشان دهنده بالا ترین میزان فشار در عروق است که زمان پمپاژ قلب آن را ماکزیمم فشار می گویند.

رنج طبیعی آن ۱۲۰ میلی متر جیوه می باشد بالاتر رفتن و مانع ۱۴۵ در آمدن آن از بین بردن نشان دهنده بالا و پایین بودن فشار خون می باشدعدد دیاستولیک پایین ترین میزان فشار در رگ ها در زمان ضربان قلب نشان می دهد.

مطالعه بیشتر  انواع بیماری های ژنتیکی قلب

در واقع می توان مینیموم گذاشت فشار  طبیعی آن ۸ میلیمتر ۸۰ میلی متر جیوه است و پایین تر آمدن آن از ۶۰ و بالا رفتن آن از ۹۰ می تواند مشکلاتی را نشان دهد.

نظیم بودن فشار خون برای مادر باردار بسیار مهم است به خصوص در بدن مادر باردار میزان خون بیش تر از ۴۰ درصد بیشتر از بارداری قبل از بارداری است احتمال مبتلا شدن به فشار خون بارداری در مادر باردار افزایش پیدا می کند.

فشار خون بارداری چیست؟

باید گفت که فشار خون بالا می‌تواند مشکلات زیادی خطر را در این دوران برای مادر بر جنین به وجود آورد در این حالت می توان به راحتی آن را کنترل نموده و رفتار آگاهانه از تمام خطرات احتمالی آن پیشگیری کرد.

نکته بعدی این است که تشخیص طرقه ابتلا به فشار خون بارداری با اندازه گیری دقیق فشار خون در دفعات متعدد انجام خواهد شد و معمولا هیچگونه علاقه خاصی ندارد.

در واقع اگر در بیشتر از دوبار معاینه دوره فشار خون مادر بیشتر از ۱۴ روی ۹ باشد نسبت به احتمال ابتلا به فشار خون بارداری باید حساس باشد و به دنبال عوامل آن برگردد.

در نتیجه پاسخ به این سوال که فشار خون در بارداری باید چند باشد.

می‌توان گفت که بین ۱۲ روی ۸ تا ۱۴ روی ۹ می تواند طبیعی باشد زندگی پیشگیری هایی برای کنترل این مشکل را باید در پیش بگیرد که فشار خون بالا باشد یا کمتر باشد.

هر دو پارامتر هایی هستند که در دوران بارداری باید به آن اهمیت داده شود و معمولاً از هفته ۲۹ بارداری اهمیت خود را بیشتر پیدا می‌کند چرا که می‌تواند به دلیل مسمومیت های دارویی  اتفاقات بدی می افتد.

بالا بودن فشار خون پیش از هفته بیستم به وجود آید ابتلای مادر به فشار خون بالا حتی پیش از بارداری یکی از دلایلی است که این مشکلات را به وجود می آورد.

در مواقع باید حتما پیشگیری های لازم انجام شود به طوری تنظیم بودن فشار خون مادر ارتباط مستقیمی با تغذیه نوزاد است و ممکن است بند ناف نداشته باشد.

مطالعه بیشتر  لخته در ورید های عمقی

بنابراین کنترل این آیتم در دوران بارداری اهمیت ویژه‌ای دارد.

عوامل فشار خون بارداری

عوامل فشار خون بارداری
عوامل فشار خون بارداری

به طور کلی بالا رفتن میزان گردش خون و حجم خون در بدن مادر باردار را مستعد فشار خون می کند اما در این مواقع فشار خون چندان خطرناک من خواهد بود و معمولا اگر بیشتر از ۱۴ روی ۹ برود خطرناک به حساب می‌آید.

مواردی که به فشار خون بالا را تحریک می‌کنند اضافه وزن و چاقی و کم تحرکی و عدم موفقیت کافی سیگار کشیدن نوشیدن الکل بارداری چندقلویی سن بالا استفاده از فناوری‌ های کمک باربری مثل ivf برخی از مادران به دلیل سوابق پیش از بارداری یا بیماری‌های خاص به این اختلالات فشار مبتلا می شود.

برخی از عوامل مثل سابقه خانوادگی فشار خون در زمان بارداری نارسایی های کبدی سابقه بیماری‌های کلیوی سابقه سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان سابقه دیابت سابقه بیماری ‌های خود ایمنی مثل روماتیسم لوپوس سابقه فشار خون بالا قبل از بارداری.

همه این‌ها می‌تواند تشدید کننده فشار خون در زمان بارداری شود و مادر باردار آنها را تجربه کند همچنین مادرانی که سیاه پوست هستند بیشتر از مادرانی ک پوست سفیدی دارند و از فشار خون رنج می برد.

علائم فشار خون بارداری

علائم فشار خون بارداری
علائم فشار خون بارداری

برای فشار خون بارداری می توان علامت های خاصی را در نظر گرفت.

به خصوص اگر در ماه های اولیه نشانه هایی وجود داشته باشد چرا برخی از این نشانه ها و مشکلات و علائم رایج دیگر مشترک هستند.

بهترین راه برای اینکه بتوانید فشار خون را در زمان بارداری تشخیص بدهید اندازه گیری و بررسی آن است دفعات اندازه گیری فشار خونتان را بیشتر کنید.

به طور کلی نشانه هایی می تواند خبر از فشار خون بالا در بارداری بدهد از جمله:

برافروخته شدن پوست کاهش میزان ادرار بالا رفتن ناگهانی وزن از هفته ۲۲ بارداری سردرد مداوم و شدید تورم دست ها پاها به صورت شدید و ناگهانی تنگی نفس احساس کسالت درد معده و شکم حالت تهوع و استفراغ در قسمت میانی روز درجه ضعیف از تحرک جنین تقویت بینایی مثل تاری دید.

مطالعه بیشتر  هولتر قلب چیست؟

برخی از این نشانه ها علائم مختلفی  دارند.

شدت بیماری تصمیم تخت تاثیر زیادی می گذارد راه های درمانی و میزان خطرات ناشی از آنها متفاوت هستند.

به این ترتیب می توان فشار خون را به چند قسمت است این مورد فشار خون مزمن فشار خون بارداری فشار خون ناشی از پره اکلامپسی باشد.

مادرانی که قبل از بارداری با معضل فشار خون مواجه بودند در زمان بارداری ممکن است درگیر این فشار خون شوند.

در واقع خانم هایی که فشار خون مبتلا هستند معمولاً به بارداری باید بیش از هم بقیه اهمیت بدهند و معمولا به آنها توصیه میشود که باردار نشوند.

در خانم‌هایی که تمایل دارند اما در برخی درمان های پیشگیرنده از قبل از بارداری آغاز می‌شود و تحقیقات دارویی برای آنها انجام می‌شود اما در آن نیاز به بررسی و مراقبت‌های بیش از خانم‌های دیگر دارند و پزشک دقت خاصی برای آنها دارد سلامت جنین و روند بارداری را تحت کنترل قرار می‌دهد.

ضمن اینکه در صورتی که مادر در هفته های اول یعنی قبل از هفته بیستم فشار خون مبتلا شده باشد پزشک باید این معضل را کنترل کند.

فشار خونی که از هفته بیستم خود را نشان می دهد به گونه ای است که در معاینات دوره ای نشان داده می‌شود و به راه ها برای درمان و بهبود آن وجود دارد و معمولاً فشار خون کاذب است.

فشار خون که پره اکلامپسی نام دارد ناشی از مسمومیت های بارداری و خطرناک ترین فشار خون در دوران بارداری به حساب می‌آید.

معمولاً با علائم ناگهانی و شدید خود را نشان می دهد پزشک بعد از دیدن و بررسی کردن نشانه های اولیه آزمایش‌های را تجویز می‌کند و پروتئین در ادرار مادر را مورد بررسی قرار می‌دهد ریسک مبتلا شدن به پره اکلامپسی در فاصله بین هفته بیستم تا سیم بالا میرود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *