آریتمی قلبی
تشخیص آریتمی قلبی

تشخیص آریتمی قلبی
آریتمی قلبی اختلال در ریتم ضربان قلب است که منجر به کاهش یا افزایش ضربان یا نا منظم شدن ان می شود. اریتمی قلبی می تواند بی خطر باشد اما در مواردی نیز بسیار خطرنا و ازاردهنده و کشنده است. این بیماری به دو دسته تقسیم میشود یکی تاکیکاردی که ضربان قلب بیش از 100 بار در دقیقه می باشد، و دیگری برادیکاردی که ضربان قلب کمتر از 60 بار در دقیقه است. از جمله دیگر علائم و نشانه های این بیماری میتوان به تنگی نفس، درد قفسه سینه، اضطراب، ضعف، گیجی و غیره اشاره کرد که در صورت داشتن این علائم بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

هولتر قلب
برسی سلامت هولتر قلب

برسی سلامت هولتر قلب
هولتر قلب یک روش تشخیصی است برای سنجش فعالیت های قلب و تشخیص بی نظمی های تپش قلب در یک دوره 24 تا 48 ساعته انجام می شود. این ازمایش برای بررسی سلامت قلب و ارزیابی آریتمی های قلبی و اختلالات هدایتی صورت می گیرد. برای مشکلات قلبی دو نوع هالتر مانیتورینگ وجود دارد یکی هولتر قلب و دیگری هولتر فشار خون. از برتری های هولتر نسبت به نوار قلب این است که نوار قلب تنها می تواند وضعیت انی بیمار را ثبت کند اما اریتمی معمولا زمانی که بیمار در حال انجام کار های روزانه است یا هنگام شب و زمانی که خواب است بیمار را ازار می دهد.

درمان واریس
درمان واریس

درمان واریس
به رگ های متورم زیر پوست که میتوان ان هارا دید و حس کرد واریس گفته می شود.این رگ های خونی غیر عادی و پیچ دار در اثر تضعیف دیواره رگ ایجاد می شوند. از هر چهار نفر حداقل یک نفر مبتلا به واریس پا است. واریس پا بیشتر در خانم ها شایع است. واریس ها انواع مختلفی دارند از جمله: واریس طنابی بزرگ، واریس طنابی کوچک، واریس شاخه ای، واریس ناحیه تناسلی و رگ های عنکبوتی. به وجود امدن واریس علت های مختلفی دارد که می توان به افزایش سن، چاقی، بارداری، نشستن یا ایستادن طولانی مدت و غیره شاره کرد.

آنژیوگرافی قلب
آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب
آنژیوگرافی به تصویر برداری از عروق و رگ ها گفته می شود که با فرستادن یک ماده حاجب(ماده ای که باعث می شود تا تصویر بهتری توسط اشعه ایکس گرفته شود) به داخل رگ ها انجام می شود. انژیوگرافی یک روش تشخیصی است که به وسیله ان میتوانیم تنگ شدن، انسداد، التهاب و خونریزی عروقی را تشخیص دهیم. اطلاعاتی که انژیو گرافی به ما می دهد بسیار دقیق و مورد اهمیت هستند. انژیوگرافی در بسیاری از قسمت های بدن مورد استفاده قرار میگیرد از جمله مغز، قلب، شکم، پاها و غیره. انژیوگرافی به دو شکل ینی از راه دست یا از راه کشاله ران پا انجام می شود.

نوار قلب
نوار قلب

نوار قلب
الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب زمانی انجام می شود که شما علائمی مانند درد قفسه سینه، تنفس دشوار، احساس خستگی یا ضعف، تپش نا منظم قلب، لرزش قلب یا غیره داشته باشید. تست نوار قلب یک ازمایش ساده و بدون درد است برای سنجش فعالیت الکتریکی قلب که می تواند سیگنال های قلب را دریافت و ان هارا ثبت نماید. این تست به پزشک کمک می کند تا اختلالات مختلفی را در عملکرد قلب بررسی کند و تشخیص دهد از جمله علل درد قفسه سینه، گرفتگی رگ قلب، حمله قلبی، ضربن نامنظم قلب، نارسایی قلب و غیره.

تست ورزشی

تست ورزشی
در تست ورزش یا تست استرس زمانی که بیمار شروع به راه رفتن روی تردمیل یا ورزش روی دوچرخه ثابت می کند متخصص می تواند ضربان قلب، فشارخون و تنفس فرد را اندازه گیری کند. این تست در اصل توانایی قلب برای انجام فعالیت های را نشان می دهد. این تست در موارد گوناگونی تجویز می شود. برای مثال شخصی که دچار علائمی مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس یا ضربان قلب نامنظم باشد و همچنین برای تعیین برنامه ورزشی ایمن برای بیماران پس از جراحی قلب و غیره  مورد استفاده قرار می گیرد.افرادی که در خطر ابتلا به بیماری قلبی نیستند یا علائمی ندارند نباید به طور منظم این تست را انجام دهند.

کنترل فشار خون
کنترل فشار خون

کنترل فشار خون
به فشار ناشی از جریان خون به دیواره عروق و رگ ها فشار خون میگویند. از فاکتور های مهم برای ابتلا به این بیماری سبک زندگی افراد است که ما میتوانیم با ایجاد تغییرات در ان از مبتلا شدن به این بیماری جوگیری کنیم. امروزه افراد زیادی درگیر این بیماری هستند. اگر فشار خون را کنترل نکنیم اسیب های جدی به قلب، مغز، کلیه ها و چشم ها وارد خواهد کرد. علت اصلی سکته قلبی و نارسایی مغزی فشارخون بالا است. امروزه 15 درصد مرگ و میر ها  در سراسر دنیا بر اصر فشار خون بالا است. برای کنترل فشار خون راه های مختلفی وجود دارد از جمله کاهش مصرف نمک، افزایش مصرف پتاسیم، کلسیم، منیزیوم و فیبر، کاهش استرس، خواب کافی و غیره.

اکوکاردیوگرافی
اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی
یا همان اکوی قلبی روشی است برای مشاهده حرکت و عملکرد ماهیچه و دریچه های قلب. این تست برای شناسایی موارد غیر عادی در ساختار و عملکرد قلب مورد استفاده قرار می گیرد. در این ازمایش این امکان وجود دارد که پزشک بتواند اناتومی قلب را از زوایای مختلف مشاهده کند و ضربان قلب را مورد بررسی قرار دهد. در مواردی که فردی دچار خستگی، تنگی نفس یا غش باشد اکوی قلبی برای او انجام می شود. پزشک می تواند از طریق این ازمایش مشکلات قلبی را شناسایی کند برای مثال مشکلاتی که مربوط به دریچه قلب می شود مانند افتادگی دریچه میترال.