کلسترول و چربی خون بالا در بیماران قلبی

کلسترول و چربی خون بالا در بیماران قلبی

همانطور که بار ها بار ها گفته شده است بدن انسان برای سوخت و ساز نیازمند و چربی می باشد اما میزان فعلی خون در بدن به یک اندازه نرمال است.

اگر بیش از حد باشد تبدیل به چاقی و یا مشکلات دیگر می‌ شود افزایش کلسترول و تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیوار ها و ابتلا به بیماری های چربی خون می شود.

غذاهای چرب و سرخ شده و ناسالم زایمان غذای حذف شود.

بیماری های چربی خون اطلاعات شده اید و مستعد بیماری ‌های قلبی و عروقی هستید و ما در این مقاله می خواهیم در رابطه با علائم چربی خون حد نرمال آن در بدن درمان چربی خون صحبت نماییم.

انواع اصلی چربی های موجود در خون

انواع اصلی چربی های موجود در خون
انواع اصلی چربی های موجود در خون

در خون ما دو نوع چربی خون  وجود دارد کلسترول و تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

مثل چربی خون بالا با تری گلیسیرید و کلسترول پیوند زده شده است همان چربی می باشد که از طریق خوردن غذا های مضر و پرکالری برای بدن شما وارد می شود.

زمانی که این غذا های ناسالم وارد بدن می شود بدن مقدار از کالری اضافه را به چربیس  تبدیل می کند و آن را در سلول‌های چربی ذخیره سازد و همینطور تری گلیسیریدها برای بدن مضر نیستند.

بعضی از تری گلیسیریدها برای عملکرد بدن لازم و ضروری هستند اما این مقدار هم اندازه ای دارد که اگر بیش از حد باشد می‌تواند ناسالم به حساب می آید.

چه عواملی باعث بالا رفتن تری گلیسیرید در بدن میشود؟

اضافه وزن چاق جز عواملی که تری گلیسیرید را بالا می برد افرادی که کم تحرک می باشد احتمالاً تری گلیسیرید بالایی دارند سیگار کشیدن و مصرف الکل باعث افزایش چربی در بدن می شود.

رژیمی هایی که کربوهیدرات فراوان دارد باعث افزایش تری گلیسیرید می شود فردی که به گلیسیرید بالا مبتلا می شود احتمالا کلسترول خوب بدن آن پایین است

مطالعه بیشتر  هولتر قلب چیست؟

کلسترول

کلسترول در تقسیم سلول های بدن وجود دارد و سلول چربی که در خون حل نمی شود توسط لیپوپروتئین ها وارد سلول و از آن خارج می شوند.

چربی و کلسترول در بدن به دو نوع لیپوپروتئین با چگالی کم و لیپوپروتئین با چگالی بالا تقسیم می شود.

چربی کلسترول به دو طریق در بدن تولید می شود

چربی بدن که توسط خود بدن به وجود می آید بیشتر کلسترولی است که بدن ما به واسطه کبد می سازد و روزانه حدود ۱۰۰۰ میلی گرم از آن تولید می‌شود.

کلسترول که با خوردن مواد غذایی در بدن به وجود می آیند مثل گوشت قرمز ماهی لبنیات مرغ موجب ورود کلسترول به سمت بدن ما می شود زرده تخم مرغ تنها ماده ای که بیشترین کلسترول را دارد.

اهمیت وجود کلسترول در بدن

اهمیت وجود کلسترول در بدن
اهمیت وجود کلسترول در بدن

شاید تصور کنید که وقتی صحبت از چربی خون می شود انسان باید کلسترول کمی داشته باشد.

وجود کلسترول در بدن برای ما بسیار اهمیت دارد چراکه نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی و کلسترول دارند.

همچنین برای اینکه بدن بتواند برق سلول ها را درست کند و از آنها نگهداری نماید برخی از افراد به تولید ویتامین دی و جذب ویتامین های محلول در چربی به وجود کلسترول احتیاج است

Ldl

ال دی ال ۹۰ از کلسترول بد می باشد که این مدل کلسترول هم به واسطه بدن تولید می شود همچنین بدن لیپوپروتئین را از طریق برخی مواد غذایی مثل محصولات لبنی و گوشت قرمز جذب می کند.

کلسترول بد با ترکیب برخی از چربی ها و مواد دیگر که در خون بدن هستند ترکیب می شود و با دیواره رحم می چسبد.

این امر باعث انسداد شریان ها می گردد کلسترول بد جریان خون را در فرض کاهش پیدا می کند و او را دچار بیماری‌های قلبی می نماید از این رو بسیاری از افراد دچار سکته قلبی حملات قلبی می شوند.

Vldl

دارای بالاترین حد در بدن است این نظر باعث می‌شود که کلسترول بزرگ شود و در نتیجه رگ های خونی را تنگ و باریک کند.

اگر شما هم فردی هستید که به این و کلسترول دچار هستید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید و درمان را سریع آغاز کنید.

چرا که وجود مقادیر زیادی امگا تری گلیسیرید برای شما به شدت می تواند خطرناک باشد

مطالعه بیشتر  سندروم تونل کارپال

Hdl

پربی پایین با چگالی بالا هست همه آن را به کلسترول خوب می‌شناسند اما باید بگویم که کلسترول مضر برای کبد است این کلسترول حفاظت قلبی را در پی دارد.

مقدار نرمال چربی خون

برای بسیاری از افراد سوال به وجود می‌آید که مقدار نرمال و سلامت چربی خون در بدن باید چقدر باشد مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از ۱۵۰ میلی گرم باشد.

مقدار مناسب کلسترول باید کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون شما حالت نرمال داشته باشد در صورتی که مقدار کمی زیاد شود باید به روانپزشک مراجعه کنید.

علامت چربی خون در جواب آزمایش هایی که انجام می دهید

برای آزمایش خون ساده می توانید مقدار لیپید خون و ترول و تری گلیسیرید دست را بسنجید.

به این نکته باید توجه شود که قبل از آزمایش ۱۲ ساعت چیزی نخورده باشید که فقط آب میل کرده باشید چربی خون در واحد های به نام میلی مول در هر در هر لیتر خود را نشان می دهند.

علائم افزایش چربی خون

علائم افزایش چربی خون
علائم افزایش چربی خون

معمولا افرادی که چربی خون بالایی دارند به علائم زیر مبتلا می شود افرادی که چربی خون بالا دارند معمولا احساس سنگینی کوفتگی و خستگی در بدن شان دارند.

اگر چربی خون بالا باشد فرد من احساس خواب آلودگی می کند در ناحیه ساق و کف پا احساس درد به وجود می‌آید.

این افراد در کف پا و احساس سوزش و حرارت می کنند این افراد احساس سردرد و سنگینی سر دارند.

دهانه ان  خشک و تلخ است افراد با وجود فشار خون بالا وزوز گوش و سرگیجه می ‌توانند به وجود آن پی ببرند.

افراد با فشار خون بالا سنگینی سر خواب آلودگی و سرگیجه هستند این افراد بعد از مصرف غذا های چرب دچار تپش قلب شدید می شود.

اگر این علائم را داشتید با خوردن آبلیمو سرکه و باید خیلی سریع خود را تسکین می دهد این افراد تعرق بیش از حد دارند صورتی ورم کرده و پف کرد دارند.

افزایش چربی خون بالا و ارتباط با بیماری ها

افزایش چربی خون شما احتمال اینکه بیماری های قلبی منتشر بالا می‌رود چرا که زمان افزایش کلسترول خون و چربی در سطح کار می کند و همین باعث می‌شود که رگ قلب گرفته شود.

در آنجا خون رسانی به بدن کمتر می‌شود بنابراین قدرت توانایی دریافت خون غنی از اکسیژن را نخواهد داشت به همین دلیل که فرد دچار بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود در بدترین حالت منجر به سکته های قلبی می گردد.

مطالعه بیشتر  علت تنگی نفس و ارتباط آن با عملکرد قلب

خونریزی در اندام های شما بخصوص مغز می‌شود مغز شما نمی‌تواند عملکرد طبیعی داشته باشد و همین امر باعث می شود که سکته مغزی رخ دهد.

از دیگر مشکلاتی که در بین چربی خون به وجود می‌آید کم کاری تیروئید بیماری های کبدی و کلیوی بیماری های قند نارسایی مزمن کلیه چاقی به وجود آمدن بعضی از عفونت‌ها در اعتیاد به الکل می تواند باشد.

افرادی که چربی خون بالایی دارند باید چه رژیم غذایی پیروی کنند

افرادی که چربی خون بالایی دارند
افرادی که چربی خون بالایی دارند

افرادی که دچار بیماری های چربی خون می شوند باید جهت جهت کاهش آن به جای غذایی خاک کرده از مواد های بخار پز و آشپزی کبابی استفاده کنند.

این افراد باید جگر سیرابی زرده تخم مرغ چیپسی روغن جامد شیرینی جات بستنی و ۹۵ را به صورت کامل کنار بگذارند و در مصرف کردن آنها به هیچ عنوان زیاده‌ روی نکنند.

از مواد کم چرب استفاده نمایند برای مثال اگر لبنیات می خواهند می کند.

شیر و ماست کم چرب باشد این افراد در جام غذایی خود باید گوشت قرمز را به حداقل برساند.

از گوشت سفید مثل گوشت بوقلمون مرغ و ماهی استفاده کنند و افرادی که دچار چربی خون هستند توصیه می‌شود حتماً از سبزیجات میوه هایی مثل گلابی پرتقال گریپ فروت و سیب و حتی سیر خام استفاده کنند.

همچنین از پروتئین های غذایی مثل قلات و حبوبات استفاده کنند افرادی که دچار چربی خون می باشد باید گیاهان دارویی مثل آویشن سویا گشنیز سیاه دانه سبزیجاتی مثل شوید و پودر زنجبیل را دم کرده لیمو عمانی را میل کند تا چربی خون آنها پایین بیاید.

چه زمانی لازم است که ما به پزشک مراجعه کنیم؟

کودکان و نوجوانانی که هیچ عامل خطر برای ابتلا به بیماری ‌های قلبی ندارند معمولا یک بار در ۹ تا ۱۱ سالگی و یک بار بین زنده ۱۷ تا ۱۹ ساله سطح کلسترول آنها باید چک شود.

چکاپ مجدد در افراد بالغ و سالم بدون عامل خطر برای بیماری های قلبی و عروقی معمولاً هر ۵ سال یک بار لازم است.

اگر نتایج تست شما مطلوب نبود و یا وجود مشکلات و سابقه فامیلی کلسترول بالا و بیماری ‌های قلبی وجود دارد وجود داشت باید خیلی سریع تر و با فواصل کوتاه درد و سوزش مراجعه کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *