چاقی و ایجاد مشکلات قلبی

چاقی و ایجاد مشکلات قلبی

چاقی و اضافه وزن احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی می‌شود و حتی آن را افزایش می‌دهد و می‌تواند انسان را به خطر بیندازد.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با مشکلات قلبی که براثر اضافه وزن و چاقی به وجود می آیند صحبت کنیم.

خطرات آن صرفا در مقدار چربی که در بدن شما باشد نیز به جایی که چربی استفاده قرار گرفته است بسیار مهم درصد چربی دور شکم می تواند یکی از پر خطر ترین مشکلات چاقی باشد.

در حقیقت خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی در افرادی که چاق نیستم ولی دور کمر و شکم بزرگ دارند می‌تواند وجود داشته باشد.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی که از اینکه چربی زیادی در این قسمت های بدن تامین می کرد حتما باید یک رژیم غذایی خاص را پیدا می کنید تا بتوانید جلوی آن را بگیرید.

تغییرات کوچک تصویر بسیار زیر در سلامت شما به خصوص سلامت و روح و قلب می گذارد.

چاقی و بیماری های قلبی و عروقی ناشی از آن

چاقی و بیماری های قلبی و عروقی
چاقی و بیماری های قلبی و عروقی

چاقی به این معنی است که شامل چربی زیادی دارد می تواند سلامتی تان را به خطر بیاندازد.

چاقی با مواردی مثل بیماری قلبی فشار خون بالا کلسترول بالا نارسایی قلبی حمله قلبی انسدادی خواب دیابت نوع دو زبان عقل افسردگی درد های مزمن سرطان پستان اضافه وزن آسیب‌های جدی به قلب وارد می کنند.

چاقی و بیماری نارسایی قلبی ضافه وزن بالا ارتباط دارد و خطر نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

به ازای هر یک از واحد ها خطر انواع نارسایی قلبی در مردان و زنان به ترتیب ۹۷ درصد می‌باشد و افزایش وزن و حجم کل خون در بدن افزایش پیدا می‌کند.

مطالعه بیشتر  تنگی دریچه میترال

در نتیجه میزان خونی که به موازات قطبی بدن پمپاژ می شود افزایش می‌یابد و موجب بالا رفتن ضربان ضربان قلب می شود.

با افزایش حجم خون حجم خون برگشتی و قلب نیز افزایش پیدا می‌کند که نتیجه آن بزرگ شدن بطن راست و چپ کشش دیواره قلب و گشاد شدن آن است.

در گذر زمان عضله وزن چربی ذخیره می شود که به آن هیپرتروفی می گویند و در نهایت منجر به نارسایی قلبی می گردد در نارسایی قلبی راست قلب برای اکسیژن رسانی خون را نمی تواند درست صورت گیرد.

دریچه  قلبی و قلب خون حاوی اکسیژن می تواند به میزان کافی به بدن برساند.

فیبریلاسیون دهلیزی

درمان غیر طبیعی که به آن فیبریلاسیون دهلیزی هم می‌گویند نوعی از آریتمی است که در شرایط عادی های بالایی و پایینی قلب به صورت هماهنگ و ما نمی توانند کار کنند و شروع می شوند تا خون از بطن به قسمت های دیگر برسد.

در شرایط فیبریلاسیون دهلیزی بستنی فوقانی و تحتانی قلب نخواهد بود و تنها فوقانی خیلی سریع و نامنظم ضربه میزنند در انجام عمل انتقال خون وصال فوقانی و پایینی بدون اثر می شود.

چاقی و بیماری کرونر قلب

چاقی و بیماری کرونر قلب
چاقی و بیماری کرونر قلب

اثرات شرایین و  پلاک در دیواره هایی که در داخلش هستند باعث به وجود آمدن بیماری کرونر قلب می شود.

پلاک از کلسیم و کلسترول و مواد لخت کننده وجود می‌آید از آنجا که پلاک در گروه خونی قلب وجود می‌آید می‌تواند جریان خون را تا حدی به یا به صورت کامل مسدود کند.

این عمل منجر به کاهش اکسیژن ‌رسانی به سمت قلب می شود و درد های قفسه سینه و حمله قلبی را افزایش می‌ دهد.

رسوب و تجمع پلاک کند و آهسته می تواند شروع شود به طور کلی چربی و چاقی اضافی در اطراف شکم و افزایش شرایین ارتباط مستقیمی دارد مطالعات نشان می دهد که چاقی در بزرگسالان و جوانان باعث پیشرفت و انسداد شرایین می شود.

مطالعه بیشتر  کلسترول و چربی خون بالا در بیماران قلبی

سکته مغزی

سکته مغزی زمان به وجود می آید که عروق انسانی به سمت مغز کم می ‌شود سلول‌های مغزی بسیار بسیار حساس هستند و اگر به آن ها اکسیژن کمی برسد در چند عرض چند دقیقه دچار مرگ می شود.

در سکته مغزی دو نوع انسدادی و خونریزی دهنده دارد مغزی انسدادی که با آن است که به ان انمی می گویند نیمی از سکته مغزی است که بسیار رواج دارد و ۸۷ درصد از افرادی که سکته مغزی می کنند از این رو است.

این اختلال می‌تواند به دلیل پلاک لخته‌ های خونی باشد که در رگ‌ های خونی به وجود می آید و خون اکسیژن به مغز را تامین می نماید.

اختلال در جریان خون می تواند به دلیل ایجاد پلاک اخطاری خونی باشد که در خارج از مغز به وجود می آید و از طریق جریان خون به سمت رگ های باریک مغز می‌رسد و آن جا ساکن می شود.

سکته مغزی و خونریزی دهنده است که ۱۳ درصد سکته‌ های مغزی را به خود اختصاص می‌دهد.

در هنگام نشر پارگی رگ خونی در مغز اتفاق می‌افتد عواملی که به سکته مغزی منجر می‌شوند.

مثل فشارخون فیبریلاسیون دهلیزی انسدادی خواب دیابت عدم فعالیت بدنی و افزایش کلسترول خون می باشد پیوند می شود آن همه این عوامل پر خطر چاقی و اضافه وزن هستند.

ترومبوآمبولی وریدی

ترمبو امبولی در اثر چاقی است می‌تواند اثرات ساختاری و عملکرد وزنی را که بر قلب وارد می شود افزایش دهد.

تورم و کاهش تحرک در افراد دارای چاقی و اضافه وزن باعث کم شدن عملکرد باشه خون به ماجرای پا مخصوصا ساق پا می شود.

این امر منجر به مشکلات جریان خون در رگ های پا می شود و به عملکرد در جایی برای را به دنبال دارد از مشکلات پایدار و شدیدی که برای انجام تحقیقات زخم و عفونت های پوستی هستند.

مطالعه بیشتر  نوار قلب چیست؟

خطر ایجاد لخته خون در پاها و ریه را افزایش می‌دهد که با آن آمبولی ریوی می گویند.

مزایای کاهش وزن بر سلامت قلب و عروق

تحقیقات نشان دهنده کاهش وزن اگر به صورت خود خواسته باشد می تواند تاثیر بسیار زیادی بر کاهش بیماری ‌های عروقی و قلبی و همچنین کاهش مرگ و میر ناشی از این مشکلات بگذارد.

اثرات مفید کاهش وزن در طول مدت با وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

اگر بتوان سبک زندگیتان را تغییر بدهید این رژیم غذایی را عوض کنید و ورزش در برنامه غذایی و زندگی تان قرار دهید در همه بیماری هایی که مبتلا به چاقی هستند می توانید درمان و پیشگیری کنید.

علم پزشکی ثابت کرده است که اصلاح رژیم غذایی منجر به کم شدن وزن می‌شود و در پی آن کلسترول بد کاهش پیدا می‌کند و کلسترول خوب افزایش پیدا می‌کند.

علاوه بر رژیم غذایی کاهش دهد می‌تواند با ورزش منظم ادامه پیدا کند و تاثیرات بسیار خوبی به جا بگذارد تا کاهش وزن بسیار کم در مورد و ۵۰ درصد تاثیرات چشمی در کاهش فشار خون می گذارد.

باعث بهبود نسبی آزمایش چربی خون می شود همچنین کاهش وزن حساسیت به انسولین را بهبود می دهد و منجر به بهبود بیماری دیابت می گردد.

چاقی و بیماری های قلبی

چاقی و بیماری های قلبی
چاقی و بیماری های قلبی

اگر افراد  چربی بیش از حد در بدن خود داشته باشد و بتواند تهدید کننده سلامت فرداش بیماری هایی که در پس چاقی به وجود می آیند عبارت هستند از:

  • کلسترول بالا
  • فشار خون بالا
  • نارسایی قلبی
  • حمله قلبی
  • ناراحتی قلبی
  • دیابت نوع دو
  • انسدادی قلب
  • درد های مزمن
  • افسردگی و سرطان پستان و غیره

این مشکلات می‌تواند بسیار وقت می شوند و حتی جان فرد را به خطر بیندازد بنابراین اهمیت دادن به قلب و عروق مهم ترین کار برای افرادی است که از چاقی رنج می برند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *