پیس میکر

پیس میکر

پیس میکر یا باطری قلب

باطری قلب یا همان پیس میکر برای افرادی که ریتم قلبی نامنظم دارند و با این ریتم پزشک مراجعه می‌کنند استفاده از باتری قلب در اصطلاح پزشکی به آن ضربان ساز قلب هم می گویند.

ممکن است برای این افراد تجویز شود ضربان ساز دستگاه کوچک می باشد که برای کمک به کنترل ضربان قلب در زیر قفسه سینه در زیر پوست قرار می گیرد.

این دستگاه ضربان قلب های نامنظم یا همان آریتمی را کنترل می کند ناگفته نماند که برای قرار دادن ضربان ساز در قفسی سینه احتیاج به جراحی است.

ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز چیست؟
ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز قلب دستگاه کار بسیار کوچکی که برای حفظ ضربان و ریتم قلب بسیار مناسب از دیدگاه های الکتریکی را با عضله قلب به سمت غرب می فرستد.

می توان از ضربان ساز برای درمان سنگ و غشای پی‌درپی نارسایی‌های احتقانی قلب و کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک استفاده نمود.

این دستگاه در زمان جراحی دقیقاً زیر پوست قفسه سینه قرار می‌گیرد.

قلب سالم ضربان ساز مخصوص به خود را خواهد داشت که میزان ضربان قلب را منظم می کند اما در برخی از افراد قلب میتپد و کمتر می تواند ناشی از مشکلی به نام عارضه می باشد که در این حالت دستگاه ضربان ساز آن را اصلاح می کند.

انواع ضربان ساز ها

ضربان ساز تک محفظه ای

این و معمولاً تک محفظه الکتریکی را به سمت بطن راست قلب می‌فرستد ضربان ساز دو محفظه ای تک محفظه الکتریکی را به بطن راست و دهلیز راست هم خواهد کرد تا با کنترل زمان انقباضات بین دو اتاق کمک کند.

مطالعه بیشتر  ساختار و آناتومی قلب

ضربان ساز دو طرفه

ضربان ساز  دو طرف هکه به آن روش درمان مجدد قلب هم می گویند برای افراد مبتلا به نارسایی های قلبی و سیستم الکتریکی غیر طبیعی مناسب می باشد.

این ضربان ساز محرک اتاق های پایین است تا ضربان فرد را موثرتر کند پزشک درباره فلب را مورد بررسی قرار می دهد.

زمانی که سرما ناپذیر به میزان تنظیم شده می رسد که از طریق سرب به عضلات قلب خواهد رسید که باعث انقباض عضله قلب و به وجود آوردن ضربان قلب خواهد شد.

چه کسی به ضربان ساز احتیاج دارد؟

چه کسی به ضربان ساز احتیاج دارد؟
چه کسی به ضربان ساز احتیاج دارد؟

اگر قلب در هر فرد دچار مشکل شود احتمالا باطری قلب برای تنظیم ضربان باید قرار بگیرد البته که پزشک آزمایشات لازم را توصیه می کنند از ضربان ساز قلب در موارد زیر استفاده می کند.

اگر فرد دچار برادی آریتمی شده باشد که این عارضه به کند زدن قلب معروف است امکان دارد برای بیماری در سیستم هدایتی قلب ناشی شود.

اگر فرد نارسایی قلبی داشته باشد در این دستگاه درمان تجهیز مجدد قلب یا گام برداشتن دو طرف به وجود می آید.

قبل از عمل جراحی ضربان ساز قلب

قبل از کاشت باطری قلب از پزشک خود حتما بپرسید که از چه دارو هایی می‌توانید استفاده کنید پزشکی امکان دارد از شما بخواهد که مصرف برخی داروها ۱ تا ۵ روز قبل از عمل قطع کنید.

اگر دیابت دارید از پزشک خود بپرسید که چه داروهای دیابت را با وجود این دستگاه ها استفاده کنیم.

بعد از نیمه شب روز قبل از عمل حتماً چیزی نخورید و نوشیدن اگر مجبور هستید مصرف دارو داشته باشید آنها را فقط با یک مقدار کمی آب میل کنید.

پیس میکر چگونه کاشته می شود؟

ضربان ساز به دو طریق کاشته می شود قلب و عروق اگر از روان ساز استفاده می کنید باید آزمایش های لازم را انجام بدهید.

دارو های بی حسی موضعی برای بی حس شدن تجویز خواهد شد در جای کلید ها و ضربان ساز های قلب وارد می شوند.

مطالعه بیشتر  الکتروکاردیوگرام چیست؟ بهترین روش تشخیص

برش در سنتز قفسه سینه به وجود می آیند از طریق برش وارد وارد خواهند شد و سپس با استفاده از دستگاه فلوروسکوپی به قلب هدایت می گردند.

نوک سر به عضله قلب اتصال پیدا می‌کند در حالی که انتهای دیگر سرب به وجود می‌آید و در زیر پوست در قسمت بالای قفسه سینه قرار خواهد گرفت.

رویکرد اپی کاردیال

این مورد بیشتر در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد این روش توسط یک جراح در مجموعه انجام خواهد شد.

بیهوشی عمومی برای خواباندن کودک هم لازم است جراح به را به عضله قلب وصل می کند.

در حالی که انتهای آن را در جیب ایجاد شده در زیر پوست در قسمت شکم قرار می دهد اگرچه بهبود بر روی کرده و پیکاردی طولانی تر از روش‌های دیگر می باشد.

این تکنیک های اپی کارد جزو کم تهاجم ترین ها در بیمارستان و زمان بهبود آن سریعتر است.

از جراحی کاشت باطری قلب چه انتظاراتی باید داشت؟

کاشت ضربان ساز درون قلب یک تا دو سال زمان احتیاج دارد.

هنگام کاشت ضربان ساز قلبی چه اتفاقی می‌افتد؟

بیمار باید روی تخت دراز بکشد و پرستار به واسطه یک مسیر وریدی در بازو و دست آنژیوکت ایران وارد می کند.

به این دلیل که امکان دارد در زمان جراحی دارو و مایعات احتیاج داشته باشد و از طریق تزریق دارو ها به بدن شما وارد شود تا شما آرام آرام به خواب بروید.

از جراحی چند مانیتور به شماره ثبت می گردد و به پزشک و پرستار اجازه خواهد داد تا در حین کاشت ضربان ساز فشار خون وسایل اندازه گیری ها را مورد بررسی قرار بدهد سمت چپ و راست سینه را با صابون مخصوص بتراشند.

یک بند در امتداد کمر و قسمت بازجویی قرار می‌دهند تا از تماس دست ها با زمین جلوگیری بشود.

چگونه ضربان ساز ها کاشته می شوند؟

چگونه ضربان ساز ها کاشته می شوند؟
چگونه ضربان ساز ها کاشته می شوند؟

پزشک با تزریق دارو های بی حس کننده موضعی پوست را کاملا بی حس خواهید کرد و احساس خراشیدگی سوزش را حس می کنید و بعد کاملا بی‌حس می‌شود.

مطالعه بیشتر  استرس اکو چیست؟

این اتفاق می‌افتد یک برش برای قرار دادن ضربان ساز و قرار دادن سر به وجود می آید.

بعد از برش جیپ پزشک با استفاده از دستگاه فلوروسکوپی سرپا را وارد می کند و آن ها ها را در موقعیت خود قرار می‌دهند و بعد از اینکه کلید ها در جای خودشان قرار بگیرد و عملکرد آنها آزمایش می‌شود تا اطمینان پیدا کنند.

ضربان قلب افزایش پیدا کرده است این آزمایش در اصطلاح پیسینگ نامیده می شود و شامل انتقال مقدار کمی انرژی از سمت لیپید ها به عضلات قلب میشود و باعث انقباض قلب می گردد.

وقتی ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند امکان دارد احساس کنید در قلب شما مقداری سریعتر می تواند اما هر گزارش و تغییری را باید سریعاً به پزشک تان اعلام کنید.

پزشک میزان ضربان ساز و تنظیمات و تعیین می کند تنظیمات نحوه پیس میکر بعد از کاشت با استفاده از دستگاه خاصی به آن برنامه نویس می گویند انجام خواهد شد.

کاری که یک ضربان ساز قلب انجام می دهد این است که ضربان قلب را بالا می‌برد و با استفاده از قرص های الکتریکی تولید ضربان می کند.

ضربان ساز ها فقط در صورت نیاز کار می کند و اگر ضربان قلب شما کند باشد این ضربان ساز ها سیگنال به سمت قلب می فرستند و ضربان قلب را بالا می‌برد.

در ضربان ساز های جدید سنسورهایی هستند که حرکت بدن را میزان تنفس را تشخیص می دهند که این ضربان ساز ها برای افزایش ضربان قلب در زمان ورزش سیگنال می دهد.

ضربان ساز کوچک و بدون سر می تواند مستقیماً در سمت قلب شکسته بشود برای استفاده از آن تاییدیه از ایالات متحده آمریکا داده شده است و از آنجا که نیاز به هیچگونه سر به نیست این دستگاه می تواند کم خطر تر باشند و بازیابی سرعت را به حداقل برساند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *