افتادگی دریچه میترال

پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال

بیماری های دریچه قلب از مشکلات شایع در بین جوامع مختلف می باشد.

یکی از شایع ترین بیماری هایی که در این گروه قرار دارد پرولاپس یا همان افتادگی دریچه میترال است که در این مطلب می‌ خواهیم به علائم این بیماری و تشخیص و درمان آن بپردازیم.

به طور کلی قلب چهار حفره اصلی تشکیل شده است که دو دهلیز و بطن است بین هر دهلیز و بطن چپ دریچه قرار دارد که مانع بازگشت خون از بطن و دهلیز خواهد شد.

دریچه که بین دهلیز و بطن چپ وجود دارد دریچه میترال نام دارد.

در بیماری پرولاپس یا همان افتادگی دریچه میترال در چه به طور کامل بسته نمی شود و برعکس به درون دل برآمده خواهد شد.

این مسئله منجر به ری گورژی تاسیون نارسایی های دریچه قلبی می شود به این معنی که خون از طریق درچه میترال پرولاپس میشود به درون دهلیز چپ برمی گردد.

دانستن این نکات ضروری است که پرولاپس دریچه میترال با تنگی دریچه فرق میکند در تنگی دریچه سفت و منقبض است و برخی از آن دشوار خواهد بود.

بر اساس تحقیقاتی که انجمن قلب آمریکا بر روی ۲ درصد از مردم ایالات متحده انجام داده است افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند عوارض شدید در قالب درد شایع نیست.

پرولاپس افتادگی دریچه میترال به ندرت عارضه ایجاد خواهد کرد و عموماً اختلالاتی برای زندگی افراد به وجود نمی آورند.

آیا پرولاپس در دریچه میترال خطرناک است؟

آیا پرولاپس در دریچه میترال خطرناک است؟
آیا پرولاپس در دریچه میترال خطرناک است؟

از آنجایی که این بیماری مشکل عارضه خاصی برای فرد به وجود نمی‌آورد خطرناک نیست و هیچ جای نگرانی ندارد فرد باید نسبت به درمان خود اقدام کنند.

علائم افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد مبتلا به props دریچه میترال هیچ علامتی ندارد و در طول زندگی دچار عارضه مشکل نمی شوند آن ها در سطح بروز علائم خفیف هستند و به تجدید امکان دارد سریع تر شود.

درد قفسه سینه از نوع شایع ترین علامت هایی که برای این افراد به وجود می‌آید این درد امکان دارد شدید و آزاردهنده باشد.

عموماً علامتی مثل حمله قلبی سکته و موارد مشابه ندارد از آنجایی که پرولاپس دریچه میترال باعث پخش شدن خون به سمت بطن و دهلیز می شود.

می‌تواند به طور در طول زمان باعث ضعیف شدن عضلات قلبی گردد که در نهایت امکان دارد منجر به نارسایی های قلبی هم بشود.

علائم نارسایی قلبی عبارتند از تنگی نفس در زمان فعالیت تورم و عدم اندام ها افتادگی دریچه مترال که باعث بروز هر یک از علائم مثل بی نظمی و افزایش تعداد ضربان قلب که واسه تپش قلب هم می شوند.

مطالعه بیشتر  کم کاری تیروئید و ارتباط آن با قلب

تنگی نفس به خصوص در زمان فعالیت سرگیجه سرفه وحشت و اضطراب غش کردن بی حسی گزگز دست ها و پاها اگر این علائم را به صورت کلی باهم تجربه کردید.

باید بدانید که شما سندروم پرولاپس دریچه میترال با این حال از آنجایی که هیچ‌یک از الان گفته شده اختصاصی برای این مشکل نیست.

متخصص می داند که افتادگی چرا رخ داده است به مشکلات دیگری را هم به همراه دارد و همین دلیل باید مورد بررسی قرار بگیرد افرادی که مبتلا به افتادگی دریچه میترال هستندکند چاره میگرن های شدید می شوند.

عوارض پرولاپس دریچه میترال

عوارض پرولاپس دریچه میترال
عوارض پرولاپس دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال مشکلی برای فرد به وجود نمی آورد با این حال در موارد باعث بروز یک سری عارضه ها می شود از جمله:

نارسایی دریچه میترال

شایع ترین عارضه که وجود دارد این است که خون است خواهد شد جنس مذکر با فشار خون بالا می ‌تواند احتمال بروز این عارضه را در افراد بالا ببرد اگر نارسایی شدید داشتید، ممکن است نیاز به جراحی ترمیم و یا تعویض دریچه پیدا کند.

آریتمی و بی نظمی ضربان قلب

آریتمی قلبی در حفره های بالایی قلب به وجود می‌آید آریتمی امکان دارد آزار دهنده باشد اما تهدید کننده حیات نیست.

افرادی که مبتلا به نارسایی شدید قلبی هستند معمولا در معرض مبتلا شدن به آریتمی های قلبی هم هستند.

عفونت دریچه قلبی یا اندوکاردیت

لایه ای که در دهان قرار گرفته است ان دو کارت نام دارد اندوکاردیت ممکن است در برخی از موارد دچار عفونت شود برای چه غیر طبیعی قلعه احتمال بروز اندوکاردیت دید و عفونت باکتریایی را بالا می برد.

خطرات عدم درمان افتادگی دریچه میترال

طبق نظر بسیاری از متخصصان افتادگی دریچه میترال و یا عارضه پرولاپس می تواند آسیب‌ ها و مشکلات زیادی را برای افراد به همراه آورد.

اما در برخی مواقع زمانی که پزشک افتادگی و یا نارسایی دریچه میترال را تشخیص می دهد ممکن است برخی افراد با بی توجهی اقدامات لازم را برای درمان انجام ندهند.

اما باید بدانید که اگر پرولاپس درمان نشود نشت خون از دریچه میترال مشکلات زیادی را برای شما به همراه می آورد که نهایتاً منجر به بزرگتر شدن قلب شده و این نارسایی تا حد زیادی شدت می‌ گیرد.

اگر دریچه میترال به درستی فعالیت خود را انجام ندهد پمپاژ خون به سایر نواحی بدن با اختلال مواجه میشود و این افراد بیش از دیگران در معرض مشکلات تنفسی و یا سکته های قلبی قرار می گیرند و نمی توانند فعالیت های بدنی ساده را با کیفیت بالا انجام دهند.

این افراد مشکلات زیادی را در ناحیه ریه و سایر عضلات تجربه خواهند کرد که تمامی آنها بر اثر عدم دریافت خون کافی و با کیفیت می باشد.

مطالعه بیشتر  علت تنگی نفس و ارتباط آن با عملکرد قلب

اگر افتادگی دریچه میترال درمان نشود افراد علائمی مانند تنگی نفس را در خواب و بیداری تجربه می کنند، همواره خسته هستند و کاهش توانایی در انجام فعالیت‌ های ورزشی را به وضوح حس می‌ کنند.

همچنین تپش قلب، تورم در ناحیه پا و شکم و دردهای بسیار شدید در قفسه سینه بروز پیدا می‌ کند که همگی آنها بر اثر عدم درمان پرولاپس اتفاق می‌ افتد.

باید بدانید که افتادگی دریچه میترال خطری جدی برای سلامت شما می باشد و علاوه بر کاهش عملکرد درست قلب، بر سایر اندام های بدن تاثیرات منفی خود را اعمال می کند، با این حال شما می توانید به واسطه دارو درمانی و یا انجام عمل‌ های جراحی اقدامات لازم را برای درمان افتادگی دریچه میترال انجام دهید.

در این شرایط متخصصان از داروهای کاربردی برای کاهش تورم استفاده کرده و یا از رقیق کننده ها برای پیشگیری از لخته شدن خون نیز استفاده خواهند کرد.

با این حال بهتر است پس از تشخیص نارسایی دریچه میترال و یا بیماری پرولاپس اقدامات لازم را برای درمان انجام دهید.

زیرا بی توجهی به این عارضه به مرور زمان خطرات جدی تر را به همراه می آورد و سبب کاهش عمر قلب شده و قطعاً مشکلات شدید تر بروز پیدا می کنند.

چند روش برای کنترل پرولاپس

افتادگی دریچه میترال در افراد متفاوت است و میزان آسیبی که هر شخص را تهدید می‌ کند هم متغیر خواهد بود.

اما متخصصان توصیه می‌ کنند که اگر به این عارضه مبتلا هستید با داشتن رژیم غذایی سالم و کمتر کردن مصرف نمک در طول روز به سلامت خود کمک کنید.

زیرا فشار خون را کاهش داده و هرگونه فشار مضاعف از روی قلب برداشته میشود، داروهایی که باعث کاهش فشار خون میشوند هم می توانند نارسایی قلبی را کنترل کنند اما باید در زمان‌ بندی مناسب مصرف شوند.

کم کردن میزان کافئین مصرفی در روز و حذف کامل الکل می‌ تواند هرگونه آریتمی را برطرف کرده و شخص آسیب های قلبی جدی تر و شدیدتر را تجربه نخواهد کرد، و با این شرایط فرد رو به بهبود خواهد رفت.

پرولاپس دریچه میترال چگونه تشخیص داده خواهد شد؟

پزشکان امکان دارد تست های مشخص و متعددی انجام دهند تا در ناحیه از افتادگی دریچه میترال را تشخیص بدهند.

پزشکان در ارتباط با استفاده از گوش دادن به ضربان قلب جنین تشخیص نخواهند کرد امکان دارد پزشک در زمان شنیدن صدای قلب صدای کلیک بشنود که حین ایستادن تشدید خواهد شد.

در مرحله بعدی پزشکی امکان دارد اکو درخواست کند که هر دو تصاویری که از قلب به دست می آید.

با این حال بررسی قلب تخصصی تر است و جزئیات را بهتر نشان می‌دهد که او از امواج اولتراسوند استفاده می شود و تصاویر زنده از فرد تقلب پزشک خواهد داد.

چنانچه مبتلا به افتادگی دریچه میترال هستیم پزشک حین اکو متوجه آن خواهد شد.

مطالعه بیشتر  متخصص قلب و عروق

افتادگی دریچه میترال چگونه درمان میشود؟

در اغلب موارد پرولاپس درمانی احتیاج ندارد انواع علائم شدید هستند پزشکی امکان دارد درمان را آغاز کند و این درمان با استفاده از آسپرین برای کاهش احتمال لخته خون و تجویز می شود.

یک سری دارو های دیگر مثل بتا بلاکر ها برای برطرف شدن بی نظمی های ضربان قلب و بهتر شدن جریان خون تجویز می گردد و رقیق کننده های خون برای پیش گیری از لخته خون و دیورتیک ها یا داروهای ادرار آور برای جلوگیری از جمع شدن آب در ریه ها.

همچنین با زودی لاتور ها یا گشاد کننده های عروق برای بهبود جریان خون تجویز می گردد.

با این حال اگر علائم شدید دارید امکان دارد احتیاج به جراحی هم پیدا کنید.

افرادی که متعاقب پرولاپس دریچه میترال دچار نارسایی قلبی هستند کاندیدای مناسب برای جراحی هم می باشد.

بدون جراحی وجود دارد تعمیر دریچه و تعویض دریچه پزشکان عمومی آن ترجیح می‌دهند که در جهت تأمین کنند و در نهایت اگر جواب نداد به سراغ تعویض دریچه می روند.

با این حال اگر امکان ترمیم وجود نداشت پزشکی اقدام به تعویض می‌کند و در جای مکانیکی یا بیولوژیکی این کار را انجام می دهد.

در چای بیولوژیک عموماً از خوک و گاو گرفته می‌شود و در مواردی از بدن انسان قرار می‌گیرد از آنجایی که هر یک از این در شاه معایب و مزایا خودشان را دارند بهتر است در این باره با پزشک صحبت کنید.

انجام موارد زیر هم باعث بهبود علائم این مشکل می‌شود از جمله این فعالیت ها عبارتند از:

  • انجام منظم ورزش
  • کنترل درد و محدودیت
  • مصرف کافئین و ایثارگر
  • محرک ها تکنیک های ریلکسیشن برای رفع استرس

چه افرادی در معرض ابتلا به افتادگی دریچه میترال هستند؟

افتادگی دریچه میترال
افتادگی دریچه میترال

پزشکان دلیل دقیق برای پرولاپس دریچه میترال نمی داند بسیاری از افراد با این ناهنجاری‌ها به دنیا می آیند.

افتادگی دریچه میترال در خانم ها و مراتب شاید از آقایان است از سوی دیگر افرادی که مبتلا به بیماری های بافت همبند مثل سندروم مارفان هستند در معرض ابتلا به این بیماری می باشند.

علائم شایع بیماری اغلب بعد از ۵۰ سالگی به وجود خواهد آمد.

پرولاپس دریچه میترال در بین اعضای مختلف یک خانواده امکان دارد وجود داشته باشد.

از این رو اگر والدین آیا اقوام نزدیک شما  به بیماری مبتلا هستند حتماً اقدام به معالجه کنید برخی شرایط خاص ممکن است موجب پرولاپس دریچه میترال هم بشوند.

ازجمله اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات بیماری کلیه پلی کیستیک که یک بیماری ژنتیکی است و طی آن کیست های بزرگ مانع از فعالیت طبیعی کلیه ها خواهند شد.

بیماری گریوز چه نوعی از بیماری خود ایمنی که منجر به پرکاری تیروئید می شود بیماری های بافت همبند مثل سندروم مارفان که بافت اسکلتی عروقی چشم پوست قلبی را تحت تاثیر قرار می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *