نوار قلب

نوار قلب چیست؟

نوار قلب

دستگاه الکتروکاردیوگرام همان نوار قلب وسیله می باشد که به واسطه سیگنال‌ها قلب شما را دریافت می کنند و آن را ثبت می نماید.

این پروسیجر یک تست معمولی برای سنجش عملکرد قلب و تعداد دفعات ضربان قلب وحدت آنتی در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

نوار قلب در بیمارستان ها و مطب ها و آمبولانس ها هم موجود است و مورد استفاده قرار می‌گیرد اگر شما در سن میانسالی می باشید احتمالا تاکنون نوار قلب را دید و با آن آشنایی دارید.

در شرایط خاص دکتر تصمیم می گیرد تا از فرد نوار قلب بگیرد و یا اینکه در چه شرایطی نوار قلب سیگنال های غیر طبیعی دارد و باید نگران باشیم.

آنها مطالبی هستند که نیاز به تفسیر ندارند و فقط به واسطه یک متخصص قلب و می توان آنها را بررسی کرد.

عملکرد قلب بر روی نوار قلب و امواج آن

عملکرد قلب بر روی نوار قلب و امواج آن
عملکرد قلب بر روی نوار قلب و امواج آن

همانطور که گفتیم الکترود ها در زمانی که بعد ها منقبض می شوند و پمپاژ خون استراحت و انقباض دهلیز ها را به دنبال دارد بر روی نوار الکتروکاردیوگرام این اطلاعات نشان داده می شود.

متخصص قلب به واسطه تفسیر نتایج نوار قلب به شرایط قلب به صورت کامل پی می برد این شرایط عبارتند از سرعت قلب که اشاره به میزان ضربان قلب در هر دقیقه دارد.

یک قلب معمولی ضربانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ بار را تجربه خواهد کرد ضربان کمتر از ۵۰ نشان دهنده ضعیف بودن ضربان قلب است و به آن برادی کاردی می گویند .

ضربانی که بیشتر از ۱۰۰ را نشان بدهد اصطلاحاً به آن تاکی کاردی و یا تپش قلب می گویند.

مطالعه بیشتر  تپش قلب چیست؟

ریتم نشان دهنده میزان و نوع ضربان قلب است و طرح های مختلفی در ضربان قلب مطرح می‌شود که توسط نوار قلب هم نشان داده خواهد شد.

برخی از این بیماری خطرناک اند ولی برخی به طور بالقوه خطرناک محسوب نمی‌شوند و در موارد ریتم های خطرناک باعث ایست قلبی و مرگ های ناگهانی می شود.

برخی از انواع انواع ریتم ها در نوار قلب عبارتند از :

  • ریتم سینوسی عادی
  • تاکیکاردی و سینوس برادی کاردی
  • سینوس فیبریلاسیون دهلیزی
  • شکاف دهلیزی
  •  تاکیکاردی بطنی
  •  فیبریلاسیون بطنی

آریتمی های قلبی خطرناک هستند از جمله آریتمی های تاکیکاردی و آریتمی های برادیکاردی جزو خطرناک ترین ریتم های قلب هستند.

باعث می‌شود میزان بو خون ورودی به عضلات تحت تاثیر قرار بگیرد و مثلاً کاهش ناگهانی خود در مغز از بین برود و بافت مغز بر اثر برادیکاردی در چند ثانیه به وقوع بپیوندد.

همچنین آریتمی های خطرناک قلبی از آن دسته از ریسک های شروع شوند از بد می باشند.

در صورتی که دکتر قلب در الکتروکاردیوگرام شاهد آریتمی های قلبی می باشد باید به اقدامات درمانی و بد تشخیص بپردازد و نوار قلب انجام دهد.

با استفاده از نوار قلب اطلاعات مهمی دریافت می کنند حمله سرعت ضربان قلب و موجب آن را تشخیص می دهد و نشان می‌دهد که قلب از چه سمتی به سمت دیگر می رود.

همچنین نشان دهنده کند بودن و یا شدت ضربان قلب را دارد و شدت ضربان قلب را کاملاً نشان می دهد.

عوارض نوار قلب

عوارض نوار قلب
عوارض نوار قلب

انجام دادن تست نوار قلب یک عمل کاملا ایمن است و پالس الکتریکی وارد بدن انسان می شود.

تنها پالس الکتریکی بدن بیمار ثبت خواهد شد بنابراین هیچ گونه عوارضی ندارد و یک پروسیجر عالی برای شرایطی است که پزشک نیاز به تشخیص فوری دارد.

نوار قلب را در کجا انجام می دهند؟

بیشتر متخصصان قلب در مطب هایشان دستگاه نوار قلب را دارند و به بررسی شرایط بیمار از آن استفاده می کنند.

مطالعه بیشتر  فشارخون بارداری

علاوه بر مطب ها در پایگاه های اورژانس بیمارستان و حتی آمبولانس آهن این دستگاه وجود دارد و در شرایط اورژانسی بیماران تست نوار قلب می دهند.

آیا تنها نوار قلب برای فهمیدن شرایط بیمار کافی می باشد

نوار قلب یک تست تشخیص عالی و ملاک اولیه بسیار خوب برای پزشک است اما این تنها تصمیمی است که شرایط بیمار را نشان می دهد و باید یک سری تست های دیگر انجام شود از جمله:

سی تی آنژیو قلب و یا آنژیوگرافی قلب و در موارد بحرانی تر آنژیوپلاستی می باشد که امکان دارد پزشک برای تشخیص بهتر و درمان گرفتگی انجام دهد.

دعوت آنژیوپلاستی و آنژیوگرافی توسط پزشک فوق تخصص انجام می‌شود و معمولاً در بیمارستان ان را انجام می‌دهند و اینکه امکان دارد آنژیوگرافی قلب احتیاج داشته باشند مطلبی که به واسطه پزشک فوق تخصص تشخیص داده میشود.

تاریخچه نوار قلب

تاریخچه نوار قلب
تاریخچه نوار قلب

این آزمایش از سال ۱۹۰۲ برای کمک به بیماری‌های قلبی و مشکلات قلبی باشد و جزو مهم ترین دستاوردهای پزشکی به حساب می آید.

با توجه به اظهارات پزشکی بین المللی علامت اختصاری ekg برای جلوگیری از اشتباه گرفتن و تشخیص استفاده می شود.

این تست سریع آسان و بدون درد است که به واسطه پزشکی به سطح پوست فرد اتصال پیدا می کند تا بتواند سیگنال های الکتریکی قلب را مورد ارزیابی قرار بدهند.

عملکرد قلب به این صورت است که یک سیگنال الکتریکی در نقاط مختلفی از قفسه سینه برای قلب تولید می شود سپس این سیگنال های الکتریکی در مسیر خاصی در سرتاسر قلب انتقال پیدا می کند.

نتیجه نهایی از تولید پیام های الکتریکی تولید تهش ضربان قلب می باشد ضربانی تپش باعث انقباض ماهیچه ‌های خواهد شد و خون را به سراسر بدن انتقال می دهد.

مشکل قلبی باعث تغییر روند سیگنال‌ها و صدای قلب خواهد شد.

متخصصان از نوار قلب برای اندازه‌گیری سیگنال‌ های الکتریکی ضربان قلب نرمال بررسی صدای قلب و عملکرد آن به جهت تشخیص برخی از بیماری ‌های قلبی استفاده می کند.

مطالعه بیشتر  علت درد قفسه سینه

نحوه گرفتن نوار قلب

طرز نوار قلب گرفتن خیلی راحت است.

این عمل را می توان در مطب انجام داد و این تست نیاز به هیچگونه آمادگی خاصی نیست نوار قدر روش ساده و سریع است که حدود ۳ دقیقه زمان می‌برد به واسطه گرفتن نوار قلب فرد امکان دارد.

مراحل زیر را تجربه کند پزشک احتمالا می خواهد که بر روی یک میز معاینه یا تخت دراز بکشید امکان دارد نیاز باشد که لباس های قفسه سینه تان را پوشاندند کاملا دربیاورید یا دکمه های آن را باز کنید.

پزشک با استفاده از الکترودهای که بازو پاها و قفسه سینه‌تان اتصال پیدا می‌کند .

رنگ‌های بیت های نوار قلب را مشخص می‌کند که الکترون ها در جای درستی از قفسه سینه قرار گرفتن.

این الکترودها اگر نادرست می باشند به پوست فرد می چسبند امکان دارد نیاز باشد که وسطش موهای اضافی این قسمت ها را بهتر شود و الکترون ها به درستی وصل شود.

در طول هر ضربان قلب الکترون ها اندازه و جهت ضربان های الکتریکی را در قلب مورد ارزیابی قرار می دهند.

یک رایانه متصل به الکترو تا فعالیت قلب فرد همزمان ثبت می‌کند فعالیت الکتریکی قلب فرد امکان دارد برمیگرد آنجا یک نسخه چاپی به وجود بیاید زمانی که آزمایش پزشکی الکترونیک را باز می‌کند و پوست فرد را پاک می کند.

لیدهای نوار قلب

لیدهای نوار قلب
لیدهای نوار قلب

نوار قلب حاصل فعالیت الکتریکی قلب است زمانی که قلب نوار الکتریکی را می فرستد امواج به سطح پوست می آیند که میتوان آنها را ثبت نمود.

از طریق تعداد لید که بر روی نقاط مختلف از پوست قرار می گیرد فعالیت الکتریکی کاملا ثبت می شود و دو لید به مچ دستها و دو لید و مچ پاها اتصال پیدا می کند.

باید توجه داشته باشید که پوست رسانا ولید ها مستقیماً به سطح پوست وارد میشود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *