نحوه گرفتن نوار قلب و اهمیت انجام آن

نحوه گرفتن نوار قلب و اهمیت انجام آن

هدف از گرفتن نوار قلب

هدف از گرفتن نوار قلب
هدف از گرفتن نوار قلب

تمامی کسانی که با بیماری‌ های قلبی مواجه هستند می‌ دانند که سلامت و کارکرد درست قلب تا چه حد مهم است و چه تاثیری بر عملکرد سایر ارگان‌ های بدن دارد.

زمانی که قلب با آسیب مواجه میشود متخصصان از روش‌ های تخصصی استفاده کرده تا با ارزیابی عملکرد قلب بتوانند خیلی دقیق متوجه آسیب‌ های احتمالی شوند و روند درمان را در صورت نیاز آغاز نمایند.

یکی از روش‌ های کاربردی برای بررسی قلب ECG یا نوار قلب است که روش تشخیصی مطمئن و بدون خطا می‌ باشد و به راحتی قابل انجام است.

اگر بخواهیم عملکرد قلب را با بیان ساده برایتان شرح دهیم می‌ توان اینگونه بیان کرد که قلب سیگنال‌ های الکتریکی را دریافت کرده و با قرار دادن آن در مسیر مشخصی از قلب ضربان‌ ها و تپش قلب اتفاق می‌ افتد.

اما زمانی که انقباضات مربوط به ماهیچه‌ های قلبی با مشکل مواجه میشود عملکرد این عضو به خطر افتاده و قطعاً تغییری در روند هدایت سیگنال‌ ها اتفاق می‌ افتد.

زمانی که اختلالی در کارکرد قلب وجود داشته باشد صداهای قلب ریتم و حالت طبیعی نداشته و ضربان به صورت نرمال اتفاق نمی‌ افتد در این صورت می‌ توان گفت که فرد با بیماری قلبی مواجه است و متخصصان نیاز به روش‌ های تشخیصی خواهند داشت.

هدف از گرفتن نوار قلب بررسی فعالیت الکتریکی قلب می‌ باشد، متخصصان با استفاده از نوار قلب متوجه خواهند شد که در یک بازه زمانی مشخص قلب چگونه عملکردی دارد و اگر اختلالی در ریتم طبیعی آن وجود داشته باشد پروسه‌ های درمانی آغاز میشود تا عملکرد قلب ریتمی منظم و یکنواخت پیدا کند.

به واسطه انجام نوار قلب متخصصان می‌ توانند با اندازه‌ گیری سیگنال‌ های الکتریکی ضربان قلب را بررسی کرده و هرگونه مشکلات قلبی پنهان و آشکار به این واسطه مشخص خواهد شد.

در چه مواردی از نوار قلب استفاده می ‌شود؟

در چه مواردی از نوار قلب استفاده می ‌شود؟
در چه مواردی از نوار قلب استفاده می ‌شود؟

عملکرد درست قلب باعث میشود تا تمامی ارگان ها فعالیتی درست داشته و به این واسطه سایر بخش‌ ها در سلامت کامل به کار خود ادامه خواهند داد و البته خونرسانی به بخش‌ های مختلف بدن بدون اختلال انجام میشود.

اما در مواردی متخصصان با انجام نوار قلب سعی دارند عملکرد این عضو مهم را مورد ارزیابی قرار داده تا حالتی که افراد تجربه می‌ کنند را دقیق‌ تر بررسی کنند و اگر عارضه‌ ای وجود داشته باشد پیش از آنکه دیر شود و زمان طلایی از دست برود روند درمان آغاز میشود تا مبادا آسیب‌ های جدی و بیماری‌ های خطرناک اتفاق بیفتد.

زمانی که افراد متوجه حالات و علائم غیر طبیعی قلب میشوند سعی دارند که به پزشک مراجعه کنند، اما باید بدانید که مشکلاتی مانند درد در قفسه سینه و تپش قلب‌ های ناگهانی در کنار سرگیجه و تنگی نفس همگی از علائم بیماری‌ های قلبی به شمار می‌ آید و بهتر است که برای بررسی سلامت قلب به متخصصانی مراجعه کنید که در این زمینه فعالیت دارند.

با این حال نوار قلب برای بررسی و ارزیابی تمامی بخش‌ های این عضو مورد استفاده قرار می‌ گیرد، به واسطه انجام نوار قلب متخصصان در یک بازه زمانی مشخص سرعت و ریتم قلب را بررسی خواهند کرد، البته در این روند پزشک می‌ تواند با اندازه‌ گیری ضخامت حفره‌ های خاصی از قلب تا حد زیادی اطلاعات لازم را از این عضو به دست آورد.

ناگفته نماند که بررسی گره سینوسی دهلیزی و یا گره دهلیزی بطنی با انجام نوار قلب به راحتی ممکن است، همچنین پزشک می‌ تواند مسیر هدایت عصبی در قلب را مورد بررسی قرار داده و از این طریق اطلاعات بسیار زیادی در مورد عملکرد قلب و آسیب‌ های پیش آمده به دست می‌ آورند.

ضمن انجام نوار قلب علاوه بر تشخیص مشکلات قلبی و نظارت بر عملکرد قلب پزشکان می‌ توانند نتایجی که از سایر روش‌ های درمانی انتظار می‌ رود را بررسی نمایند، این کار برای پزشکان شرایط ارزیابی اثر داروهای قلبی را فراهم کرده و به این واسطه پزشک اطلاعات خوبی از سلامت فرد به دست می‌ آورد.

با این شرایط متخصصان با اطمینان و بدون تردید می‌ توانند روند درمان آسیب‌ های قلبی را آغاز کرده و این مسئله نشان می‌ دهد که فرایندهای تشخیصی خاص مانند نوار قلب تا چه حد در علم پزشکی و درمان انواع بیماری‌ به پزشکان و بیماران کمک می‌ کند.

روش‌ های گرفتن نوار قلب چیست؟

روش‌ های گرفتن نوار قلب چیست؟
روش‌ های گرفتن نوار قلب چیست؟

اگر متخصصان قلب برای بررسی این عضو مهم نوار قلب را روشی مناسب بدانند، تحت شرایط خاصی اقدام به دریافت نوار قلب کرده تا بتوانند اطلاعات لازم را در مورد عملکرد این عضو مهم به دست آورند.

مطالعه بیشتر  مزایای استفاده از هولتر قلب

اولین اقدام برای انجام نوار قلب این است که شما تحت نظر متخصصان آمادگی لازم را برای انجام این روند پزشکی فرا دهید، در این روش پزشک از شما می‌ خواهد که بر روی میز معاینه دراز کشیده و البسه خود را از قفسه سینه بردارید، پس از آن پزشک چندین الکترود را به قفسه سینه، بازوها و پای فرد متصل می‌ کند، این گیرنده‌ ها

باید در موقعیتی کاملاً درست قرار بگیرند تا حسگر آنها اطلاعات لازم را کسب نماید. مهم است که الکترود به طور کامل در سطح پوست چسبانده شود به همین دلیل بهتر است که هرگونه مانعی که بین الکترود و سطح پوست می‌ باشد را برداشته و اجازه دهید که پزشک با دقت کافی این روند را انجام دهد.

اگر کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که این الکترودها از طریق یک سیم به گیرنده ای متصل هستند که به محض آغاز کار پزشک اطلاعاتی بر روی صفحه نمایشگر درج میشود، از این اطلاعات ثبت شده پزشک فعالیت‌ های الکتریکی قلب را بررسی کرده و یک نسخه چاپی نیز تهیه می‌ کند.

مدت زمان انجام نوار قلب بسیار کوتاه است و پس از اتمام کار الکترودها از سطح پوست جدا میشوند و فرد می‌ تواند برای سایر پروسه‌ های درمانی و تشخیصی آماده شود‌.

به محض بروز آسیب‌ های مختلف در قفسه سینه تمامی افراد سعی دارند به متخصصان قلب مراجعه کرده تا فرایندهای تشخیصی و تخصصی انجام پذیرد.

آسیب‌ های قلبی معمولاً با درد و گرفتگی در قفسه سینه آغاز میشود و به همین دلیل است که افراد ابتدا مراجعه به متخصصان قلب را مناسب دانسته تا با انجام سایر روش‌ های تشخیصی از سلامت قلب مطمئن شوند.

در چنین موقعیتی پزشک ابتدا سعی دارد که با بررسی فعالیت الکتریکی قلب متوجه شود که آیا سلامت این عضو به خطر افتاده است یا خیر، در این موقعیت انجام نوار قلب بهترین گزینه خواهد بود و با ثبت فعالیت الکتریکی قلب اطلاعات بسیار زیادی به دست می‌ آید و پزشک به این واسط می‌ تواند سلامت و یا بیمار بودن قلب را مشخص کند.

 

انواع نوار قلب

انواع نوار قلب
انواع نوار قلب

زمانی که متخصصان قلب انجام روش‌ های تشخیصی مانند نوار قلب را برای افراد مناسب می‌ دانند به چند نکته مهم اشاره خواهند کرد و به فرد اعلام می‌ کنند که کدام نوع نوار قلب برای آنها مناسب است و چطور می‌ توانند اطلاعات لازم را از عملکرد قلب دریافت نمایند.

عموما افراد برای انجام نوار قلب به کلینیک ها و مراکزی مراجعه می‌ کنند که تمامی تجهیزات را در اختیار داشته باشند، برخی از افراد لازم است که تست ورزش را انجام داده و در حین انجام فعالیت‌ های خاص پزشک وضعیت و عملکرد قلب را بررسی خواهد کرد.

زمانی که تحرک افراد بیش از حد نرمال میشود پزشک متوجه خواهد شد که قلب عملکردی منظم و طبیعی دارد یا خیر، هرگونه نوسان در ضربان قلب و فشار خون نشان می‌ دهد که عارضه جدی سلامت این عضو را تهدید می‌ کند و باید خیلی سریع و فوری به آن رسیدگی شود.

اغلب کسانی که برای بررسی آسیب‌ های قلبی به کلینیک‌ ها مراجعه می‌ کنند طبق نظر متخصصان نوار قلب را در حالت استراحت و سکون انجام خواهند داد، به گونه‌ ای که فرد بر روی تخت معاینه قرار گرفته و بدون هیچگونه تحرک از طریق چند گیرنده پوستی می‌ توانند اطلاعات لازم را کسب نمایند.

اما روشی دیگر برای انجام نوار قلب به گونه ای است که پزشک برای کسب اطلاعات لازم از هولتر استفاده می‌ کند، هولتر قلب یک مانیتور بسیار کوچک دارد که به چند گیرنده متصل می‌ باشد، این گیرنده‌ ها و الکترودهایی که در سطح قفسه سینه قرار می‌ گیرند به مانیتور متصل بوده و اطلاعاتی که ضبط میشود از طریق مانیتور قابل بررسی و مشاهده خواهد بود.

توجه داشته باشید که در انجام نوار قلب با حالت استراحت یا ورزشی فرد تحت یک زمان مشخص و کوتاه نوار قلب را انجام خواهد داد، اما زمانی که از هولتر قلب استفاده میشود نیاز است که فرد مدت زمان بیشتری تحت بررسی قرار بگیرد.

این هولترها قابلیت جابجایی دارند و نیازی به بستری در مراکز درمانی نخواهید داشت و می‌ توانید این هولتر را به بدن متصل کرده و با انجام فعالیت‌ های روزانه تست نوار قلب نیز انجام می‌ پذیرد و نهایتاً اطلاعات ضبط شده مورد ارزیابی قرار گرفته و پزشکان تصمیمات نهایی را خواهند گرفت.

مراحل گرفتن نوار قلب

مراحل گرفتن نوار قلب
مراحل گرفتن نوار قلب

زمانی که متخصصان برای بررسی سلامت قلب انجام نوار قلب را مناسب و الزامی می‌ دانند، این مسئله در ذهن افراد به وجود می‌ آید که چه شرایطی باید برای نوار قلب داشته باشند و در طی انجام این روش تخصصی انجام چه کارهایی مناسب و الزامی می‌ باشد.

قطعاً زمانی که برای انجام نوار قلب به پزشک مراجعه می‌ کنید متخصصان در هر مرحله توضیحات تکمیلی را به شما ارائه می‌ دهند اما بهتر است که پیش از مراجعه به مراکز درمانی اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده تا بتوانید با پزشک همکاری لازم را به عمل آورید‌.

مطالعه بیشتر  کم کاری تیروئید و ارتباط آن با قلب

قبل از هر چیز باید بدانید که نوار قلب با روش‌ های مختلفی انجام میشود و پزشک تعیین خواهد کرد که با توجه به وضعیت جسمانی و مشکلات پیش آمده کدام شیوه برای فرد مناسب است.

در اغلب موارد متخصصان نوار قلب را در حالتی ساکن و آرام انجام می‌ دهند، با ما همراه باشید تا مراحل انجام نوار قلب را با جزئیات کامل در اختیارتان قرار داده تا در این زمینه با مشکلات و ناآگاهی مواجه نشوید.

هنگام انجام نوار قلب ابتدا نیاز است که فرد بیمار بر روی یک تخت دراز کشیده و با حالت سکون اجازه دهد که پزشک گیرنده‌ ها را به موقعیت مناسبی در سطح قفسه سینه بچسباند.

پس از آن متخصصان چند گیرنده کاملاً حساس را به مچ دست یا بازوها و مچ پا متصل کرده و با این شرایط نوار قلب خیلی دقیق‌ تر ثبت و ضبط می‌ گردد.

همواره باید بدانید که در این مرحله فرد باید در حالتی کاملاً آرام قرار گرفته و هیچگونه تحرک اضافه نداشته باشد تا پزشک بتواند ضربان قلب و حجم خون پمپاژ شده و صدای قلب را بررسی کند.

در مرحله بعد متخصصان از طریق مانیتوری که به گیرنده‌ ها متصل است اطلاعات ثبت شده را بررسی کرده و در صورت نیاز چاپ می‌ کنند، این اطلاعات به پزشک کمک می‌ کند تا وضعیت قلب را بررسی کرده و نتیجه قطعی را اعلام خواهند کرد.

در انتها پزشک گیرنده‌ ها را از سطح پوست جدا کرده و فرد می‌ تواند فعالیت‌ های روزانه خود را بدون محدودیت انجام دهد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که اگر پزشک بخواهد نوار قلب را در حالت ورزش انجام دهد تمامی این مراحل انجام میشود با این تفاوت که فرد دیگر در حالت سکون نبوده و نیاز است که بر روی تردمیل فعالیت خود را از آهسته تا سریع آغاز نماید.

هنگام حرکت بر روی تردمیل پزشک هر مرحله سرعت را افزایش داده تا زمانی که فرد شروع به دویدن کند، در این موقعیت وضعیت قلب در هر حالت بررسی شده و اگر اختلالی وجود داشته باشد خیلی سریع نمایان می‌ گردد.

نکات مهم قبل از انجام نوار قلب

نکات مهم قبل از انجام نوار قلب
نکات مهم قبل از انجام نوار قلب

با بروز درد در نواحی مختلف سینه و احساس فشار در این بخش حساس ممکن است در ابتدا فکر افراد به سمت بیماری های قلبی برود که قطعا حسی نگران کننده و ناراحت کننده خواهد بود.

در این مواقع افراد سعی دارند به پزشکانی مراجعه کنند که در زمینه قلب تخصص داشته تا بتوانند فعالیت های مختلف را جهت بررسی دقیق‌ تر عملکرد قلب انجام دهند.

پزشکان و متخصصان در چنین مواردی سعی دارند با استفاده از نوار قلب وضعیت سلامت و کارکرد قلب را مشخص کرده و به افراد اعلام می‌ کنند که آیا قلب آنها بدون مشکل به کار خود ادامه می دهد و یا ممکن است با بیماری های خاص مواجه باشند.

در هر صورت درد در قفسه سینه امری ناخوشایند و نگران کننده است که البته نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد.

با این حال پزشکان و متخصصان در چنین شرایطی دریافت نوار قلب را الزامی دانسته و معتقدند که با این روش می‌ تواند بخش زیادی از بیماری ها و آسیب های قلبی را مشخص کند.

در طی انجام الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب اطلاعاتی بسیار دقیق و بدون خطا از وضعیت قلب به پزشک اعلام میشود و متخصصان با استفاده از ۱۰ الکترود و چسباندن آن به سطح پوست در ناحیه قفسه سینه متوجه خواهند شد که روند کار قلب چگونه انجام می پذیرد.

در چنین شرایطی فرد باید وضعیت جسمانی ثابتی داشته باشد و بهتر است که پیش از انجام نوار قلب حرکات اضافه و هیجانات بیش از حد را تجربه نکرده باشند.

هر گونه اطلاعات دریافت شده از الکترودها بر روی کاغذ ثبت شده و پزشکان با بررسی آنها متوجه خواهند شد که آیا اختلالی در عملکرد قلب وجود دارد یا خیر.

برای افزایش دقت ضمن دریافت نوار قلب بیمار باید در حالتی کاملا راحت و ریلکس قرار بگیرد و بهتر است تکیه گاه مناسبی برای بیمار در نظر گرفته شود تا هرگونه فشار مضاعف بر روی عضلات برطرف گردد.

نکات مهم قبل از انجام نوار قلب
نکات مهم قبل از انجام نوار قلب

پزشکان نوار قلب را در محیطی انجام می دهند که هیچگونه وسایل الکترونیکی مانند موبایل، رادیو و تلویزیون روشن نباشد تا هرگونه پارازیت را به حداقل برسانند.

همچنین از ژل لیدوکائین بر پایه آب استفاده می کنند تا رسانایی مناسب برای جریان الکتریکی باشد که به قلب ارسال می گردد.

انجام فرایندی با نام نوارقلب یکی از شیوه های مدرن و البته کاربردی و دقیق برای بررسی کارکرد قلب می باشد.

اگر در شرایط مناسب و تحت مراقبت های اصولی انجام شود با کمترین میزان خطا پزشک را از وضعیت قلب مطلع خواهد کرد.

متخصصان بر اساس مشاهده نتیجه نوارقلب متوجه میشوند که آیا بیماری جدی سلامت قلب را تهدید می‌ کند یا خیر.

مطالعه بیشتر  تغذیه بیماران فشار خونی

برخی از پزشکان بر اساس نتیجه دریافت شده از نوار قلب می توانند فرایندهای درمانی را آغاز کنند اما این شرایط زمانی فراهم است که پزشک موقعیت مناسب برای بیماران را فراهم کرده باشد و نوار قلب بدون خطا و اختلال دریافت شده باشد.

تمامی پزشکانی که در زمینه قلب فعالیت دارند پیش از انجام نوار قلب سوابق بیمار را جویا شده و اگر شخص داروی خاصی استفاده کرده باشد باید با پزشک خود در میان بگذارد.

گاها فشارهای عصبی و تنش های روزمره منجر به اختلال در کارکرد قلب میشود و افراد به اشتباه تصور می‌ کنند که با بیماری های خطرناکی مواجه هستند.

اما دریافت نوار قلب کمک می کند تا افراد نسبت به سلامت قلب خود اطمینان حاصل کرده و حتی اگر بیماری و آسیب جدی به وجود آمده باشد به واسطه دریافت نوار قلب می توانند سریع تر روش های درمانی را آغاز نمایند.

اگر فرایند دریافت نوار قلب در شرایط مطلوب انجام شود روشی تشخیصی و البته دقیق برای بیماران قلبی بوده که می توانند پیش از شدت گرفتن آسیب های جسمانی با استفاده از نتیجه آن فرایند های درمانی را آغاز کنند.

کدام مشکلات قلبی با انجام نوار قلب مشخص میشود؟

کدام مشکلات قلبی با انجام نوار قلب مشخص میشود؟

زمانی که افراد با درد، تنگی نفس، سوزش در قفسه سینه و مشکلات مشابه به پزشک مراجعه می‌ کنند متخصصان به مراجعین توصیه خواهند کرد که برای بررسی های دقیق تر عملکرد قلب را ارزیابی کنند.

اگر افراد به پزشکان و متخصصانی که در این زمینه تخصص و مهارت کافی دارند مراجعه نمایند پزشکان در مراحل ابتدایی سابقه بیماری افراد را جویا شده و در مراحل بعدی انجام نوار قلب را برای تشخیص آسیب های احتمالی انجام می دهند.

اما سوالی که برای افراد به وجود می آید این است که به واسطه انجام نوار قلب کدام بیماری ها مشخص میشود و آیا می توان به نتیجه این تست اعتماد کرد یا خیر.

توجه داشته باشید که پزشکان نوار قلب را برای تشخیص فعالیت های فیزیکی قلب مناسب می دانند و معتقدند که اگر نوار قلب به درستی انجام شود پزشک به راحتی متوجه خواهد شد که آیا مشکلاتی مانند ضخیم شدن عضلات دیواره قلب بر اثر سایر بیماری ها مانند فشارخون اتفاق افتاده است یا خیر.

برای انجام نوار قلب پزشکان شرایط خاصی را در نظر می‌ گیرند تا با دریافت نتیجه درست و بدون خطا بتوانند تشخیص دهند که آیا حمله قلبی در مدت گذشته اتفاق افتاده است و آیا اثری از آن باقی مانده یا خیر.

اما توجه داشته باشید که برخی از بخش‌ های مختلف قلب به دلیل خون رسانی ناکافی با عملکرد نادرست مواجه میشوند که به واسطه انجام نوار قلب آسیب های کوچک و جزئی هم بررسی خواهند شد.

الگویی که بر روی کاغذ درج میشود تعداد و نحوه ضربان قلب را بررسی کرده و پزشک متوجه خواهند شد که علت فشارهای ایجاد شده در ناحیه قلب چیست و آیا علائم غیر طبیعی دیده میشود یا خیر.

توجه داشته باشید که هرگونه اختلال در عملکرد قلب به واسطه‌ نوار قلب مشخص میشود.

اگر پزشکان تجربه و مهارت کافی را دارا باشند به راحتی متوجه خواهند شد که اختلال پیش آمده مربوط به کدام بخش از قلب می باشد و به این واسطه روش‌ های درمانی را آغاز می‌ کنند.

متخصصانی که در زمینه قلب فعالیت دارند روش های مختلفی برای بررسی عملکرد این عضو حیاتی دارند و همه روزه از آنها استفاده می‌کنند که کاربردی ترین و معمول ترین آنها نوار قلب است.

پزشکان نوار قلب را روشی مطمئن و البته کاربردی دانسته و تعداد زیادی از آسیب های ناحیه قلب را مشخص خواهد کرد و پزشکان می توانند به نتیجه آن اعتماد کنند.

تمامی پزشکان و متخصصان بر این باورند که اگر هنگام بروز عوارض و مشکلات جسمانی هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید ممکن است بیماری های پیش آمده سریع تر تشخیص داده شود و فرآیند های درمانی پیش از آنکه عوارض جدی تر را متحمل شوید آغاز می گردد.

قلب عضوی بسیار حساس و مهم است که زندگی و مرگ سایر اعضا به عملکرد درست آن بستگی دارد.

از این رو پزشکان توصیه می کنند که هر گونه اختلال در عملکرد قلب را جدی گرفته و با دریافت یک نوار قلب که با دقت زیاد انجام میشود می توانید از سلامتی خود اطمینان حاصل نمایید.

نوار قلب یکی از روش‌ های دقیق و کاربردی برای تشخیص بیماری های قلبی می باشد که پزشکان در مراحل ابتدایی تشخیص بیماری های مختلف از آن استفاده می کنند.

اگر پزشکان به هر دلیلی انجام نوار قلب را برای شما الزامی می دانند بهتر است که این فرآیند را انجام داده تا از آسیب های شدید تر و مخرب در امان باشید.

حفظ سلامت قلب کمک می کند تا سایر ارگان ها به درستی به کار خود ادامه داده و از بیماری های جسمانی خطرناک در امان خواهید بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *