مزایای استفاده از هولتر قلب

مزایای استفاده از هولتر قلب

هولتر قلب چیست؟

قلب یکی از اعضای مهم در بدن انسان است که از بدو تشکیل نطفه و تا آخرین لحظه عمر در حال تپیدن می باشد، هرگونه آسیب و عارضه در این عضو حیاتی می تواند سلامت افراد را با خطرات جدی مواجه کند.

یکی از روش های کاربردی برای بررسی عملکرد قلب استفاده از هولتر است که پزشکان اصطلاحاً به آن الکتروکاردیوگرام می گویند، در علم پزشکی برای بررسی فعالیت قلب و هرگونه تپش نامنظم در یک دوره زمانی خاص پزشکان از هولتر استفاده کرده تا عملکرد دقیق قلب را به طور واضح بررسی کنند.

پرشکان این روش را کاملا غیر تهاجمی دانسته و آن را فرایندی کاربردی و کم خطا برای ارزیابی آریتمی قلبی و یا هرگونه آسیب و اختلال در ناحیه قلب می دانند، پزشکان سعی دارند تا در یک دوره کوتاه مدت و موقت وضعیت قلب را بررسی کنند و به این واسطه بسیاری از آسیب‌ ها و مشکلات ناحیه قلب مشخص میشود.

دو نوع هولتر وجود دارد، نوع اول هولتر قلب و نوع دوم هولتر فشار خون نامیده میشود، پزشکان با استفاده از این هولترها می توانند هر گونه آسیب را مشخص کرده در تشخیص قطعی پزشک بسیار تاثیر گذار هستند.

برای بررسی قلب به واسطه هولتر متخصصان چند هولتر را بر روی سینه و در ناحیه قلب قرار داده که تمامی گیرنده ها به یک دستگاه کوچک با ابعاد موبایل متصل می باشند، این دستگاه می‌ تواند تمامی سیگنال ها حتی ضعیف ترین نوع آنها را از روی پوست دریافت کرده و پزشک با بررسی این مانیتور تشخیص خواهد داد که عملکرد قلب در طی روز به چه شکل است.

زمانی که پزشک برای ارزیابی عملکرد قلب از هولتر استفاده می کند این دستگاه باید به صورت پیوسته به فرد متصل باشد تا در حالت استراحت و تحرک وضعیت قلب مورد ارزیابی قرار بگیرد.

مطالعه بیشتر  بیماری ادم چیست؟

موارد استفاده از هولتر ضربان قلب و هولتر فشار خون

موارد استفاده از هولتر ضربان قلب و هولتر فشار خون
موارد استفاده از هولتر ضربان قلب و هولتر فشار خون

همانطور که گفته شد پزشکانی که در زمینه قلب فعالیت دارند از ۲ نوع هولتر استفاده کرده که برای بیماران با وضعیت جسمانی متفاوت استفاده میشود، هولتر ضربان قلب زمانی استفاده میشود که فرد درد های دائمی را در قفسه سینه تجربه می کند و مشکلاتی مانند تنگی نفس به طور مکرر اتفاق می‌ افتد.

اگر افراد به هر دلیلی بیهوشی و یا غش کردن مداوم را تجربه کنند پزشکان به واسطه هولتر ضربان قلب سعی دارند عملکرد قلب را بررسی نمایند، بررسی ضربان قلب نامنظم مستلزم آن است که پزشک به واسطه هولتر ضربان قلب جزئیات کار این عضو حیاتی را مورد ارزیابی قرار دهند.

اگر فردی با مشکلاتی مانند فشار خون مواجه باشد قطعا پزشک استفاده از این نوع هولتر را الزامی دانسته و اگر فردی نسبت به مصرف هرگونه دارو با افزایش فشار خون مواجه شود پزشکان در طی بیست و چهار ساعت هولتر فشارخون را به فرد متصل کرده تا متوجه شوند که علتی چیست و شدت فشار خون تا چه حد اتفاق می‌ افتد.

برای بررسی فشار خون در دوران حاملگی پزشکان از این نوع هولتر استفاده می کنند و عملکرد قلب دقیق‌ تر بررسی شده و هر گونه عوارض احتمالی سریع تر شناسایی میشود.

مزیت استفاده از هولتر قلب

مزیت استفاده از هولتر قلب
مزیت استفاده از هولتر قلب

برخی از بیماری های ناحیه قلب می توانند آسیب های بسیار خطرناک و طولانی مدت و گاها خطر مرگ را برای افراد به همراه آورند، به همین دلیل پزشکان به محض مراجعه افراد با مشکلات قلبی سعی دارند تا با استفاده از هولتر قلب هرگونه عملکرد غیر طبیعی را بررسی نمایند.

از مهمترین مزیت های استفاده از هولتر قلب باید به کارایی دقیق و بدون نقص این دستگاه اشاره کرد، پزشکان برای بررسی وضعیت قلبی، میزان ضربان و فشار خون از این دستگاه استفاده کرده که با وجود امواج بسیار دقیقی که دارد کوچکترین نوسانات را نیز نشان می‌ دهد.

مطالعه بیشتر  آنژیوگرافی چیست؟

پزشکان به عملکرد هولتر قلب کاملاً اعتماد داشته و هر نتیجه‌ ای که به واسطه این دستگاه ثبت شود در تشخیص پزشک اثرگذاری مستقیم دارد، پزشکان به واسطه هولتر قلب می توانند بخش عمده‌ ای از بیماری های ناحیه قلب را تشخیص دهند و دیگر نیازی به انجام روش های خطرناک نخواهند داشت.

اگر فردی با بیماری های قلبی مواجه باشد قطعاً با آسیب‌ های زیادی مواجه شده و ممکن است فشار خون زیاد اختلالاتی در عملکرد سایر اعضا به وجود آورد، پزشکان به واسطه هولتر قلب طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت عملکرد لحظه به لحظه قلب را بررسی کرده و به این واسطه می‌ توانند هرگونه آسیب احتمالی و یا مشکل پیش آمده را نیز تشخیص دهند.

برای استفاده از هولتر قلب نیاز به بستری در مراکز درمانی وجود ندارد و شما می توانید این دستگاه را به دلیل وزن سبکی که دارد با خود به همراه داشته و می توانید در طی ۴۸ ساعتی که از آن استفاده می کنید تمامی فعالیت های خود را به انجام برسانید.

البته پزشکان چند نکته را قبل از استفاده از هولتر به شما اعلام می‌ کنند که با رعایت این نکات می توانید بهترین نتیجه را ضمن استفاده از هولتر قلب دریافت نمایید، دقت زیاد این دستگاه باعث میشود تا هرگونه آسیب های کوچک و پنهان به راحتی مشخص شده و نیاز به بررسی‌ های دیگر و یا انجام روش های پر تهاجم نخواهید داشت.

نکات کلیدی

نکات کلیدی
نکات کلیدی

با استفاده از هولتر قلب بسیاری از مشکلات و هرگونه اختلال در عملکرد قلب مشخص میشود اما این هولترها باید در شرایط کاملاً مساعد مورد استفاده قرار بگیرند تا خطری برای سلامت افراد به همراه نیاورند.

بخش پلاستیکی آنها معمولاً بر روی سینه و در محدوده قلب نصب میشود اما در مواردی ممکن است افراد حساسیت های بسیار محدودی مانند خارش و التهاب را در ناحیه چسب ها تجربه نمایند، به هیچ عنوان نباید هولتر را بر روی بدن و پوست خیس قرار دهید.

مطالعه بیشتر  ناراحتی قلبی و ارتباط آن با اختلالات جنسی

بهتر است که پیش از استفاده از هولتر حمام کرده و این برچسب ها را بر روی پوست خشک قرار دهید، زیرا اگر شخص با وجود هولتر بر روی پوست در محیط‌ های مرطوب قرار بگیرد ممکن است خطراتی را برای فرد به همراه آورد و البته اختلالاتی در نتیجه و عملکرد دستگاه به وجود می آورد.

ضمن استفاده از هولتر قلب نباید از وسایل الکتریکی استفاده کنید زیرا وجود سیگنال های مختلف اختلالاتی را در عملکرد دستگاه به وجود آورده و ممکن است مشکلاتی را به همراه آورد.

پزشکان توصیه می‌ کنند که در طی اتصال هولتر قلب به بدن از وسایلی مانند ریش تراش، مسواک های برقی، فلزیاب، مایکروفر و یا آهنربا استفاده نکنید، هرگونه اختلال در عملکرد دستگاه می‌ تواند منجر به بروز خطا در تشخیص پزشک شود.

هنگام اتصال هولتر به بدن بهتر است فعالیت هایی را که منجر به تعریق زیاد میشود را انجام ندهید، زیرا این تحرکات می تواند اختلالات زیادی را در عملکرد هولتر به وجود آورد.

رعایت همین چند نکته ساده به بیمار کمک می کند تا ضمن استفاده از هولتر ها عملکرد قلب به صورت دقیق بررسی شود و پزشک می‌ تواند با اعتماد به نتیجه این بررسی ها هر گونه آسیب احتمالی را پیش‌ بینی کرده و روش‌ های درمانی را آغاز نمایند.

هنگام استفاده از هولتر قلب بهتر است که همواره از عملکرد درست دستگاه مطمئن شده و هیچگونه فعالیت اضافه و غیرضروری را انجام ندهید و اجازه دهید که عملکرد قلب با دقت بیشتر ارزیابی شود.

با این حال اگر هولتر قلب به درستی مورد استفاده قرار بگیرد یکی از روش های ایمن و کاربردی برای بررسی سلامت قلب است و پزشکان به این واسطه می‌ توانند هرگونه اختلال در عملکرد این عضو حیاتی را بررسی کرده و از سلامت شخص مطلع خواهند شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *