مزایای استفاده از هولتر قلب

مزایای استفاده از هولتر قلب

هولتر قلب چیست؟

بروز هر گونه درد و آسیب در قفسه سینه برای عموم افراد نگران کننده می باشد.

همراه با احساس درد و سوزش در سینه در مرحله اول ممکن است این تصور برای افراد به وجود آید که قلب در عملکرد خود با اختلال مواجه شده و ممکن است سایر بیماری ها به وجود آمده باشند.

پزشکان و متخصصانی که در زمینه قلب فعالیت دارند با استفاده از دستگاه های خاص و کاربردی سعی دارند تا تمامی علائم و کارکرد قلب را مورد بررسی قرار داده تا بتوانند هرگونه عارضه احتمالی را تشخیص دهند.

یکی از دستگاه‌ های پیشرفته که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد هولتر قلب است که به واسطه بررسی ریتم قلب می تواند بسیاری از آسیب‌ ها را خیلی دقیق و بدون خطا مشخص کند.

پزشکان و متخصصان برای استفاده از هولتر قلب سعی دارند در یک بازه زمانی دو روزه تمامی علائم قلب را بررسی کرده و تمامی موارد در دستگاهی کوچک ثبت و ضبط خواهد شد و پزشکان با بررسی حافظه دستگاه می توانند اطلاعات بسیار مهمی را در مورد قلب به دست آورند.

وجود تجهیزات پیشرفته ای مانند هولتر قلب روند درمان بسیاری از بیماری‌ ها را آسان‌ تر کرده و پزشکان می‌ توانند با جزئیات کامل متوجه شوند که چه بخش هایی از قلب در معرض آسیب قرار گرفته است.

اگر پزشک استفاده از هولتر قلب را برای بیماران الزامی بداند طی ۴۸ ساعت فرد باید تحت مراقبت دائمی قرار بگیرد.

این دستگاه عملکرد دقیق قلب را ضبط می کند و پزشکان در این بازده متوجه خواهند شد که آیا عارضه ای جدی سلامت قلب را تهدید می کند یا خیر و هرگونه مشکلاتی که بروز پیدا کند به این واسطه مشخص خواهد شد.

به طور کلی هولتر قلب وسیله ای کاربردی برای اندازه گیری ضربان ها و نحوه فعالیت و پمپاژ خون از قلب می باشد این دستگاه کوچک با توجه به کارکرد بسیار دقیقی که دارد روند درمان را برای افراد آسان‌ تر کرده و هرگونه خطای پزشکی را به حد صفر می رساند.

مطالعه بیشتر  تغذیه بیماران فشار خونی

بهترین زمان استفاده از هولتر قلب

بهترین زمان استفاده از هولتر قلب

همانطو که گفته شد یکی از دستگاه های پیشرفته که در شناسایی بیماری های قلبی به پزشکان کمک زیادی می کند هولترهایی هستند که با یک جریان الکتریکی بسیار خفیف می توانند عملکرد قلب را طی ۴۸ ساعت به طور دقیق و بدون نقص مشخص کنند.

اما سوال اصلی اینجاست که چه موقع می توان از هولتر استفاده کرد، پزشکانی که در زمینه قلب فعالیت دارند برای تمامی بیمارانی که با درد قفسه سینه به آنها مراجعه می کنند از این روش استفاده خواهند کرد.

توجه داشته باشید که هرگونه تنگی نفس و یا بیهوشی بی‌ علت در طی روز می تواند عاملی برای بروز بیماری‌ های قلبی باشد.

در این صورت پزشکان با استفاده از هولتر تشخیص می دهند که عملکرد قلب چگونه است و آیا خطری آنها را تهدید می‌ کند یا خیر.

از طرف دیگر داشتن سرگیجه های مداوم و ضربان قلب نامنظم حتی در زمان استراحت می تواند از نشانه های بیماری های قلبی باشد.

پزشکان برای بررسی هرگونه آریتمی می توانند از هولتر استفاده کنند که روشی مناسب و کم خطر برای بررسی این عضو حیاتی خواهد بود.

این دستگاه دارای چند الکترود می باشد که بر روی قفسه سینه چسبانده میشود و می‌ تواند در مدت زمان مشخصی تمامی عملکرد قلب را نیز ثبت و ضبط نماید.

پزشکان به واسطه نتیجه اعلام شده هر گونه حملات قلبی را تشخیص داده و اگر اختلالی در روند کار قلب به وجود آمده باشد را متوجه خواهند شد.

افزایش بی دلیل ضربان قلب و کند شدن آن هر کدام نوعی عارضه به شمار می آید که به واسطه هولتر قابل شناسایی خواهد بود و متخصصان این دستگاه را روشی مناسب و بدون خطا برای بررسی عملکرد و سلامت این عضو حیاتی می دانند.

مطالعه بیشتر  چاقی و ایجاد مشکلات قلبی

شرایط استفاده از هولتر قلب

شرایط استفاده از هولتر قلب
شرایط استفاده از هولتر قلب

اگر بنا به دلایل مختلف پزشکان استفاده از هولتر را برای شما مناسب می‌ دانند بهتر است که پیش از استفاده از این دستگاه چند نکته مهم را رعایت کنید تا هرگونه اختلال در عملکرد این دستگاه را کاهش دهید.

قبل از هر چیز بهتر است که حمام کرده و هر گونه آلودگی و موی زائد را از سطح پوست رفع کنید، سطح پوست باید کاملاً خشک باشد تا الکترودها که دارای چسب مخصوص هستند در سطح پوست قرار گرفته و به هیچ عنوان جدا نشوند.

لازم است بدانید که هر کدام از این گیرنده ها را باید در کدام قسمت قفسه سینه چسباند، بهتر است برای چسباندن آنها اجازه دهید که پزشک کار خود را به درستی انجام داده و پس از آن از لباس های آزاد و مناسب استفاده کنید.

در چنین شرایطی پزشکان می‌ توانند هرگونه تپش قلب، تنگی نفس، درد قفسه سینه و سایر علائم مربوط به بیماری ها را اندازه گرفته و سایر مشکلات قلبی را دقیق تر بررسی خواهند کرد.

مانیتور بسیار کوچکی به سایر گیرنده ها متصل می باشد و باید هنگام تعویض لباس از موقعیت آن مراقبت نمایید، پزشکان توصیه دارند تا زمانی که این دستگاه به کمر شما وصل است از لباس‌ های مناسب استفاده کنید و بهتر است که هرگونه تحرک اضافه را در این مدت کاهش دهید.

رعایت چند نکته ساده باعث میشود تا نتیجه ضبط شده توسط هولتر قابل اعتماد باشد و بر این اساس پزشکان نتیجه مربوطه را با اطمینان به شما اعلام خواهند کرد و اگر عارضه ای جدی سلامت قلب را تهدید کند خیلی سریع از وجود و شدت آن مطلع خواهند شد.

یکی از دیگر نکات مهم هنگام استفاده از هولتر قلب این است که در تایمی که از این هولترها استفاده می کنید باید از استحمام، ورزش های سنگین، شنا و قرار گرفتن در محیط های مرطوب خودداری کنید زیرا با خیس یا جدا شدن الکترودها اختلال زیادی در عملکرد آنها به وجود می آید.

مطالعه بیشتر  پرکاری تیروئید و بیماری های قلبی

بهتر است که انواع دستگاه های الکترونیکی را نیز از خود دور کنید زیرا استفاده مداوم از دستگاه های مانند مانیتور، گوشی تلفن همراه، مجاورت با برق فشار قوی و اینترنت می تواند منجر به ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه شود.

هنگام خواب بهتر است که در موقعیتی قرار بگیرید که الکترودها و دستگاه اصلی در موقعیت مناسبی باشند تا هیچ گونه خللی در کار آنها به وجود نیاید.

پزشکان و متخصصان قرار گرفتن در معرض میدان های مغناطیسی را نیز در این شرایط ممنوع اعلام می کنند و بهتر است که برای استفاده از دستگاه های خاص مانند ام آر آی زمان دیگری را انتخاب کنید.

کلام آخر

کلام آخر
کلام آخر

با دیدن دستگاه هولتر قلب شاید این ذهنیت برای شما به وجود آید که استفاده از این دستگاه فرایندی بسیار آسان است و می‌ توانید به این واسطه بسیاری از اختلالات قلبی را مشخص کنید.

اما باید بدانید که استفاده از این دستگاه نیازمند طی کردن مدت زمان معین است و در این دوره باید تمامی نکات با دقت کامل طی شود تا هیچ گونه خللی در نتیجه به دست آمده اعمال نگردد.

پزشکان و متخصصان بیماری‌ های قلبی را بسیار خطرناک دانسته و معتقدند که عدم رسیدگی به موقع باعث آسیب های قلبی شده و می تواند اختلال زیادی را در سایر اندام ها و ارگان های حیاتی بدن به وجود آورد.

به واسطه یک دستگاه کوچک مانند هولتر قلب بخش زیادی از اختلالات پیش آمده مشخص خواهند شد و شما می توانید تحت نظر متخصصان فرایندهای درمانی را خیلی سریع و با دقت کافی در پیش بگیرید و از آسیب های بزرگتر جلوگیری نمایید.

با این حال باید بدانید که وجود هولتر قلب که دستگاهی پیشرفته می باشد تحولی مثبت در علم ایجاد کرده و به این واسطه پزشکان می‌ توانند آسیب‌ های قلبی را بدون نیاز به جراحی و روش های پرتهاجم تشخیص دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *