متخصص قلب و عروق

متخصص قلب و عروق

متخصص قلب و عروق

متخصص قلب و عروق تخصص در پزشکی است که با مشکلات و اختلالات قلبی و عروقی سر و کار دارد.

این رشته شامل تشخیص پزشکی و درمان بیماری های مادرزادی قلبی و بیماری های عروق کرونر و بیماری های دریچه قلب و حتی نارسایی قلبی و الکتروفیزیولوژی می باشد.

دکتر متخصص قلب و عروق را کاردیولوژیست می گویند.

پزشکانی که در زمینه جراحی قلب متخصص دارند و جراح قلب می گویند.

قلب و عروق و افرادی هستند که کارشان تشخیص و درمان بیماری ها و مشکلات قلب و رگ های خونی و همچنین سیستم قلب و عروق است.

اگر مشکلات کوچک دیگری در زمینه قلب برای زن به وجود آمد یا برای چه کارهایی قلبتان و اطمینان از سلامتی کامل تا به متخصص قلب و عروق کنید.

تشخیص درستی می‌دهد وقتی که با شرایط پیچیده قلبی مانند بیماری هایی که به قلب مرتبط می شوند، بهتر است هر چه زودتر با یک متخصص قلب و عروق صحبت کنید.

تشخیص بیماری قلب و عروق معمولا به واسطه پزشک تشخیص داده می‌شود و بلافاصله برای شما روش های درمانی و معرفی می کند.

متخصص قلب و عروق علائم و تاریخچه بیماری ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

امکان دارد آزمایشاتی برای تشخیص بهتر بیماری تجویز نماید تصمیم می‌گیرد که آیا شرایط شما به گونه ای باشد که خودش بتواند شما را درمان نماید که شما را پزشک دیگری هم معرفی کند.

اگر پزشک قلب عمل جراحی برایتان تجویز نماید حتما باید این کار را انجام بدهید تا شما را برات به جراح قلب و عروق که تخصص در زمینه شش و قلب و رگ دارد معرفی می کند.

اگر برای درمان متخصص دیگری نیاز باشد به شما پیشنهاد می‌کند که حتما نزد یک متخصص بروید.

انواع تخصص های قلب و عروق

انواع تخصص های قلب و عروق
انواع تخصص های قلب و عروق

چندین نوع متخصص در زمینه قلب و عروق هستند که هرکدام در زمینه فعالیت می‌کنند.

متخصصین قلب غیر تهاجمی معاینات را انجام می‌دهند و بعد از انجام مشاوره های لازم در رابطه با بیماری های قلبی و بیماری ها آزمایش‌ها و تست‌ های لازم در حاصل لازم را می دهند.

بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش بهترین درمان را دارد به وسایل داروی تغییر در سبک زندگی برای بیماران انجام شود همچنین در سال نیاز بیمار به یک جراح قلب معرفی می گردد.

مشکلی در یچه و قلب دارند و بیماری های شریان مختلفی را دارند مورد معاینه و معالجه قرار می دهند.

این دسته از متخصصین از روش‌های درمانی مثل آنژیوپلاستی استفاده می کنند از بین بردن لخته های خونی تعمیر دریچه میترال قلب و محافظت در برابر آمبولی های عروقی از تخصص ایشان است.

مطالعه بیشتر  روماتیسم مفصلی

دکتر قلب غیر مداخله گر از تست ها و معاینات غیر تهاجمی هم استفاده می کند.

البته امکان دارد این دسته از متخصصین قلب برای پیدا کردن بعضی از بیماری های انسداد عروقی از روش ‌های تهاجمی تر هم همانند کاتر ویزا سیون استفاده نماید.

در صورت تشخیص هرگونه مشکل در عروق بیمار به یک متخصص قلب مداخله‌گر ارجاع داده می‌شود.

متخصص قلب الکتروفیزیولوژی و متخصص ریتم قلب با قرار دادن یک سری دستگاه هایی که به آن پیس میکر می گویند به تنظیم قلب در زیر پوست بیمار می پردازد و باعث تنظیم شدن و نظم در ضربان قلب و می گردد.

همچنین متخصصین قلب و غیر مداخله‌گر برای تنظیم ریز و قلبشان از بعضی روش‌های تهاجمی تر به همراه دارو ها استفاده می کنند.

قابل ذکر است که متخصص قلب و دیگری هم هستند که در زمینه ‌های متعددی از بیماری فعالیت خود را انجام می دهند از این دسته از متخصصین قلب میتوان جراحان قلب در قفسه صدری نام برد.

البته به صورت دقیق آن می‌توان به آنها جراح و متخصص گفت اما به این دلیل که جراح قلب و قفسه صدری برخلاف متخصص قلب در رابطه با بیماری های داخلی هست در دوران دانشجویی خود یک برنامه آموزشی جراحی را هم پشت سر گذاشتن.

جراحی قلب و قفسه بسیاری از جراحی های سخت و پیچیده دنیا است و همچنین پیوند قرنیه جراحی قلب باز هم جزو این عمل می باشد.

قلب و عروق رشته پیچیده است بنابراین بیشتر متخصصان در مناطق مختلف تخصص می گیرند.

متخصصان قلب و عروق متخصصان بالینی می باشد که تمرکزشان برای تشخیص درمان دارویی و جلوگیری از بیماری های مرتبط با درد های قلبی است.

برخی از متخصصین بالینی قلب تخصص ویژه ای در رابطه با بیماری قلبی کودکان هم دارند که وظیفه آن تشخیص و درمان بیماری هایی است که مرتبط با قلب کودکان می باشد.

زمانی که متخصص بالینی فقط برای بزرگسالان تخصصش را به میان می‌آورد در زمینه درمان بزرگسالان یکسری آزمایشات بالینی انجام می دهد مثل بالون گذاری گذاشتن باتری و فلب در قلب را انجام می دهد.

متخصص قلب و عروق در بم

همانطور که می دانید یکی از اساسی ترین اندام های بدن به قلب است که برای سایر اندام ها می تواند تاثیر مستقیم افتاد.

همانطور که گفته شد وظیفه خونرسانی به دیگر اندام های بدن را به عهده دارد.

اگر این کار را به خوبی انجام دهد  اندامها به استقلال روبرو می شود عملکرد صحیح مغز تحت تاثیر اجرای خونرسانی سنگ قلب انجام می گیرد طبیعتاً درمان بیماری که قبل ارتباط دارند در حیطه کاری که متخصص قلب و عروق قرار می‌گیرد وجود دارد.

از وظایف یک متخصص قلب و عروق می توان به تشخیص به موقع و زود هنگام مشکلات قلبی و عروقی اشاره کرد.

مطالعه بیشتر  حمله پانیک و اختلالات پانیک

از آنجایی که نارسایی قلبی امکان دارد خطرناک باشند بهتر است درمان را به یک متخصص با تجربه و کاربلد بسپارید.

توجه کنید که پزشک متخصص قلب و عروق تنها ۲۰ بیماران قلبی را انجام می دهد و روند درمان را مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورت نیاز آن را به یک جراح قلب ارامش می دهد.

شروع روند درمان بیماری به واسطه ی متخصص قلب و عروق بعد از انجام آزمایش و تست های مرتبط با آن انجام می‌شود البته پزشک زنان بر اساس تجربیات قبلی خود توانایی حدس بیماری و اختلالات را  باید داشته باشد و می تواند خیلی سریع تر به توان بیماری و تجویز یکسری آزمایشات اقدام  کنید.

بیان حس پزشک قبل از مشخص شدن قطعی نوع بیماری باعث افزایش استرس در افراد می‌شود که این استرس می‌تواند زمینه‌ساز ناراحتی قلبی شود همانطور که گفته شد شروع روند درمانی بیماری‌های قلبی و انجام یکسری آزمایشات تست انجام می گیرد حال بعد از انجام این آزمایش و شروع به درمان تمامی مراحل درمان در پرونده پزشکی ثبت می‌شود موارد ثبت شده در پرونده به صورت کامل وجود دارند .

روش درمان نتیجه معاینات طول درمان و اینکه به چه صورتی درمان انجام شده است و وضعیت فعلی درمان همه و همه در پرونده یک بیمار ذکر می شود.

همانطور که گفته شد شروع روند درمانی بیماری ‌های قلبی و انجام یکسری آزمایشات تست قلب انجام می گیرد حال بعد از انجام این آزمایش و شروع به درمان تمامی مراحل درمان در پرونده پزشکی ثبت می شود موارد ثبت شده در پرونده به صورت کامل وجود دارند.

از روش درمان نتیجه معاینات طول درمان و اینکه به چه صورتی درمان انجام شده است و وضعیت فعلی درمان همه و همه در پرونده یک بیمار ذکر می شود گاهی دیده می‌شود که پزشک بر اساس نتایج های مستقل و ازمایش تست تشخیصی به تغییر روش درمانی می پردازد.

در این مواقع لازم است و دستورالعمل‌های توصیه پزشکی با دقت انجام شود معمولا متخصص قلب و عروق خوب به دنبال درمان بیماری های بدون عمل جراحی است در واقع بهترین روش درمان و توان تغییر سبک زندگی و مصرف داروهای خاص می باشد که می تواند به نتیجه نهایی عمل جراحی کمک کند.

سوال برای شما پیش می آید که چه موقع باید به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

در زمان تنگی نفس های پی در پی مشکل در قفسه سینه احساس خستگی مفرط تلاش قلب بیش از حد سرگیجه وجود عرق سرد باید خیلی سریع نزدیک متخصص قلب و عروق بروید متخصص قلب و عروق در بم تمام تلاشش را می کند تا به بهترین شکل ممکن به درمان شما بپردازد.

مطالعه بیشتر  سندروم تونل کارپال

فلوشیپ های قلب و عروق

فلوشیپ های قلب و عروق
فلوشیپ های قلب و عروق

در ایران متخصصین قلب دارای فلوشیپ می باشند از جمله فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی که به ترمیم قلب و عروق از طریق کاتل می‌پردازد.

فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب در بالغین فلوشیپ نارسایی قلب فلوشیپ پیس میکر.

الکتروفیزیولوژی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی کودکان و نوزادان که با استفاده از مطالب و تصاویر با استفاده از کاتریس معروف مکان های مختلف بدن را تفسیر می‌کند و آنژیوگرافی عروق قلب کلیه مغز و گوارش می باشد.

این فلز در رشته های رادیولوژی قلب و عروق کلیه نورولوژی جراحی عروق جراحی مغز و اعصاب و فوق تخصص گوارش و جراحی عمومی برگزار خواهد شد که به اسامی کاردیو اینترونشن نورو اینترونشن خوانده خواهد شد.

دستگاه های تشخیص در قلب و عروق

دستگاه های تشخیص در قلب و عروق
دستگاه های تشخیص در قلب و عروق

نوار قلب به صورت کامل ثبت می‌کند و نشان دهنده نوع عملکرد قلب است با نوار قرمز می تواند تا حد زیادی از شواهدی که برای سکته قلبی هستند را مشاهده کرد.

این روش قابل دسترسی و بسیار ارزان است ولی مشکل اینجاست که دارای اطلاعات کلی نمی‌توانند با نوار قلب جزئیات قلب پردازد.

ریتم قلب به زمانی انجام می شود که فرد دچار اختلالات ریتمی به شود و از ابزاری به نام هولتر قلب استفاده می‌کنند.

این دستگاه به شکل پرتابل و قابل حمل می باشد و برای مدت طولانی به بیمار وصل خواهد بود اگر فرد دچار اختلالات ریتم قلبی باشد و این دستگاه به خوبی و دقیق آن را مشخص می کند.

رادیوگرافی از قفسه سینه همان عکس برداری ساده است که در اندازه قلب سایه قلب بافت ریه و استخوانها مشخص خواهد شد.

بررسی قلب با استفاده از این ابزار هم کلی است اکوکاردیوگرافی از وضعیت دریچه ها و حفره های قلبی عملکرد پمپاژ اختلالات قلبی که به صورت مادرزادی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مکانیزم کارکرد با استفاده از این وسیله امواج ماورای صوتی هستند وضعیت این ابزار بی خطر بودن آن است و قدرت بالای آن در تشخیص می باشد.

اکوکاردیوگرافی به دو صورت واضح انجام می شود و به واسطه تست ورزش از این وسیله استفاده می کند.

تست ورزش همان نوار قلب است که با این تفاوت که بیمار روی دستگاه تردمیل حرکت نکرد و نوار قلب و ثبت شده اگر اختلال در عملکرد و خونرسانی قلبی آن وجود داشته باشد با استفاده از تست ورزش تمامی آنها مشخص خواهد شد.

این روش برای تشخیص گرفتگی عروق کرونر بسیار مفید است برای انجام این اسکن بازی رادیواکتیو به بیمار تزریق خواهد شد.

اسکن یکی از روش هایی است که یک ماده را جذب می‌کند و اگر در میزان خون رسانی و عملکرد قلب ضعیف عمل کند مشکلات قلبی مشخص می‌شود.

این دستگاه برای بیمارانی که دچار سکته قلبی کاهش خونرسانی در عضلات هستند مورد استفاده قرار می گیرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *