لخته در ورید های عمقی

لخته در ورید های عمقی

لخته در ورید های عمقی چیست؟

ترومبوز وریدی عمقی همان لحظه های خونی هستند که در داخل رگ ها قرار می گیرند مقدار خون در رگ ها معمولا به سمت پاها می رود اما آیا امکان دارد که بسیار نواحی بدن مثل بازو ها هم وارد شود و آن را هم درگیر کند.

شایع‌ترین دلیل به وجود آمدن لکه های خونی بی تحرکی و یا کم تحرک است در برخی از موارد ممکن است اهدای خون از تجزیه تحقیق در سایر قسمت های بدن و تخلیه نشدن آب ریه به وجود بیاید که به آن آمبولی ریه می گویند.

معمولا می توان با استفاده از داروهای ضد انعقاد و لخته از این مشکلات جلوگیری کرد.

ترومبوز وریدی عمقی چیست؟

ترومبوز وریدی عمقی چیست؟
ترومبوز وریدی عمقی چیست؟

ترومبوز وریدی عمقی لخته های خونی که در یکی از راه های عمقی به وجود می‌آید افتد.

باعث می شود درد شدید و تورم پاها زیاد شود امکان دارد باعث آمبولی ریه شود های عمقی با رنگ های بزرگ به وجود اینکه از قسمت ابتدای ساق پاها تا پایین ران ها قرار می گیرد این کار را نمی توان به سادگی در زیر پوست دید.

اما رگ های واریسی را می توانید ببینید هنگامی که فرد مبتلا به ترومبوز وریدی می شود جریان خون در رگ به صورت جزئی و یا کامل لخت خواهد شد.

رگ ها را مسدود می کند رگ های نرم ساق پا شایع ترین محل ورودی هستند.

در قسمت ران تا هستن کمتر دچار این عارضه می شوند در موارد نادر امکان دادگستری رنگ های عمقی در بدن در اثر لخته های خونی به وجود میان ترومبوز وریدی عمقی بخشی از گروهی از مشکلات است که به آن آمبولی وریدی می گویند.

مطالعه بیشتر  تنگی دریچه میترال

ترومبوآمبولی وریدی چیست؟

ترومبوآمبولی وریدی همان لخته های خونی که در قسمت‌های مختلفی به وجود می‌آید آمبولی زمانی اتفاق می افتد که بزرگ قسمتی از بدن تشکیل شده باشد و در داخل خون به سایر قسمت های بدن حرکت کند و به جایی برسد.

این لخته های خون در رگ ‌های خونی باریک تر قرار بگیرد و منجر به بسته شدن مسیر رکاب شود و به این حالت ترومبوز آمبولی می گویند.

آمبولی ریه زمانی به وجود می آید که لخته های خونی تشکیل شده در ورید عمقی خرد شده باشند و به سمت ریه بروند و در یکی از رگ های خونی آن قسمت قرار بگیرد آمبولی ریه بخشی از ترومبوآمبولی وریدی است.

چرا رگ های پا دچار لخته خون میشود؟

چرا رگ های پا دچار لخته خون میشود؟
چرا رگ های پا دچار لخته خون میشود؟

خون به صورت طبیعی در رگ ها با سرعت بالایی در حرکت است و معمولا لخته نمی شود حرکت های پا به بهبود روند و جریان خون دست متحرک و کمک می‌کند.

عملکرد عضلات پا باعث انقراض روی بدن پرتو گاهی وقت ها تهران به وریدی عمقی بدون هیچ دلیل خاصی داشته باشد به وجود می آید با این حال مواردی در به وجود آوردن آن نقش به سزایی دارد از جمله:

یکی از دلایلی که باعث لخته شدن خون در رحم می شود احتمال تشکیل خون را بالا می برد.

عمل جراحی هایی که در آن بیشتر از یک تا پنج ساعت فرد بیهوش باشد یکی از شایع ترین دلایلی است که باعث  درد عمیق می‌شود.

زمانی که فرد بی هوش است در واقع پاهای وی کاملا بی حرکت و عضلات فرد به صورت موقت از کار می‌ افتند در این حالت جریان خون در رگ ‌ها می‌شود و احتمال لخته شدن بالا میرود و احتمال  به وجود آمدن ترومبوز وریدی هم زیاد می شود.

هرگونه بیماری یا جراحتی که باعث خرابی در فرد بشود تشکیل لخته خون در بالا می ‌رود گچ گرفتن پا یکی از این موارد است بنا به دلایل مختلف هستند.

مطالعه بیشتر  سندروم تونل کارپال

افرادی که در بخش مراقبت ‌های ویژه بستری خواهد شد بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرد و از این دلایل این است که میزان تحرک ندارند حتی ممکن است بر اثر تزریق دارو های تا مدت ‌ها به خواب بروند.

سفر های طولانی مدت با ماشین قطار و هواپیما باعث افزایش مبتلا شدن به بیماری  می شود که در این شرایط افراد سالمند در یک قسمت آن می‌نشینند و امکان حرکت و جابه جایی ندارد.

آسیب بافت درونی ورید

آسیب دیدگی لایه داخلی برای خطر به وجود آمدن لخته های خون را بالا میبرد و به عنوان مثال ترومبوز وریدی امکان دارد به پوست آسیب برساند.

بنابراین اگر فردی به این مشکل مبتلا از احتمال اینکه دوباره مبتلا شود وجود دارد برخی از شرایط مثل التهاب دیواره رگ و استفاده از برخی از دارو های شیمی درمانی می تواند بالا برد و خطر مبتلا نشدن به بیماری را افزایش می دهد.

همچنین این کار امکان درج آسیب ناشی از صدمات سوزن هم باشد این گونه آسیب ها امکان دارد بعد از درمان با دریپ در بیمارستان اتفاقی افتاد.

همچنین احتمال آسیب دیدگی ها به ترومبوز کسانی که مواد مخدر مصرف می کنند بسیار بیشتر از این مورد از تزریق داروهای غیر قانونی به سمت کشاله ران و ساق بسیار شایع شده است.

چه شرایطی باعث میشود تا خون راحت تر از حد طبیعی خود لخته شود؟

شرایطی که باعث به وجود آمدن لخته خون می شود راحت تر از حد طبیعی اتفاق می‌افتد.

خطر ابتلا به ترومبوز وریدی را افزایش خواهد داد برخی از شرایط باعث میشود که خون به راحتی دچار نقطه شود.

برخی از موارد شامل سندروم آنتی فسفولیپید و سندروم نفروتیک خواهد شد.

همچنین برخی از شرایط نادر ارثی و ژنتیکی در لخته شدن خون نقش زیادی دارند به نمونه از اختلالات خونی ارثی می توان به جشن فاکتور اشاره نمود.

مطالعه بیشتر  کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک یا بیماری ماهیچه قلب

اگر سابقه خانوادگی در این زمینه دارد یا حداقل یکی از بستگان نزدیک به بیماری مبتلا شده است خطر ابتلا به ان هم بالا میرود.

سایر دلیل مبتلا شدن به ترومبوز وریدی عمقی

سایر دلیل مبتلا شدن به ترومبوز وریدی عمقی
سایر دلیل مبتلا شدن به ترومبوز وریدی عمقی

قرص های ضدبارداری حلقه درمان ‌های جایگزین بچه ها که شامل است و خطر ابتلا به ترومبوز را در خانم هایی که قرص ضدبارداری خوراکی مصرف می کند بالا میبرد.

افرادی که به سرطان مبتلا هستند و یا نارسایی های قلبی دارند بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند.

برخی اوقات ترومبوز وریدی در فردی به وجود می‌آید که هنوز تشخیص او به سرطان قطعی نشده است و تحقیقات نشان می دهد که سرطان می تواند یکی از دلایل اصلی ترومبوز وریدی به شدت افزایش احتمال مبتلا شدن را بالا می‌برد.

بارداری خطر لختگی خون را بالا می برند و تقریباً از بین هزار خانم باردار یک نفر در زمان بارداری اش در طول این ۶ ماه اول سال این مشکل می شود .

چاقی های بیش از حد خطر مبتلا شدن به مشکلات لخته شدن خون را بالا می برد اگر شاخص توده بدنی فرد بیشتر از ۳۰ کیلوگرم باشد احتمال بروز ترومبوز بالا خواهد رفت.

کمبود مایعات در بدن باعث بروز لخته وریدی عمقی می شود و کمبود آب بدن باعث میشود که جسم می شود و در مرض لخته شدن قرار بگیرد.

علائم ترومبوز وریدی عمقی چیست؟

درد و حساسیت به لمس در قسمت ساق پا تورم پا تغییر رنگ و دمای ساق پا که ممکن است ترومبوز وریدی عمقی هیچگونه علائمی نداشته باشد و فقط به شکل آمبولی ریه خود را نشان بدهد.

خونی که به طور معمول از سمت ببرید مسدود شده و می کند به راه های دیگر انتقال پیدا می کند و این امکان دارد باعث گرم شدن و همچنین قرمز شدن در قسمت ساق پا شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *