علت تنگی نفس و ارتباط آن با عملکرد قلب

علت تنگی نفس و ارتباط آن با عملکرد قلب

علت تنگی نفس و ارتباط آن با عملکرد قلب

یکی از مهمترین محل تبادل گازهای خونی و تامین کننده اکسیژن هستند و توان جریان‌ های خون ریوی از طریق شریان ریوی قلب خواهد شد.

همچنین بعد از اکسیژن گیری تمام خون را از ریه به سمت قلب می روند.

بعد از آن به واسطه قلب و رگ های خونی در کل بدن پخش می شود به همین خاطر هرگونه اختلال در عملکرد قلب می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در پخش جریان خون در ریه و بدن می گردد و تنگی نفس به وجود می ‌آید.

اغلب موارد موجب تنگی نفس می شود به وضع قلب یا ریه ارتباط دارند یکی از مسئولیت قلب برای انتقال اکسیژن به بافت های بدن و خارج کردن کربن دی اکسید از آنها است.

تنگه نفسی که از مهم ترین نشانه های بیماران قلبی عروقی است که در واقع نشانه های اولیه بیماری ریوی هم هست به صورت افزایش و آگاهی ناخوشایند است نفس کشیدن به وجود می‌آید.

این امر می‌تواند در افرادی که فعالیت های کم تا شدید دارند و بسته به شرایط زندگی و احساساتتان را کاملا طبیعی باشد.

زمانی که تنگی نفس در حالت استراحت و فعالیت ‌های مختلف به وجود می‌ آید غیرطبیعی تنگی نفس امکان دارد و تعداد زیادی از شرایط غیر قلبی مثل آن و در نتیجه کاهش ظرفیت میزان اکسیژن و اختلالات ریوی مثل بیماریه ای انسداد ریه و همچنین چاقی بیش از حد تغییرات شرایط همراه بشود.

در بیماری قلبی عروقی تنگی ۹۰ به طور تیپیکال توسط اختلالات بطن چپ به وجود می‌آید که وقتی شدید می ‌شود امکان دارد منجر به کاهش خروجی قلب هم بشود .

مطالعه بیشتر  ناراحتی قلبی و ارتباط آن با اختلالات جنسی

در موارد اختلال در عملکرد بدنی و بیماری های درجه مکانیسم تنگی نفس قلب شامل افزایش فشار داخلی قلب می گردد که منجر به اشتغال و عروق ریوی هم می شود.

سپس مایعات به فضای داخلی آن نشت می کند و تبادل گازی مختل می گردد موجب تنگی نفس خواهد شد.

دلیل تنگی نفس حاد

دلیل تنگی نفس حاد
دلیل تنگی نفس حاد

دلیل تنگی نفس به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و شمار محدودی از دلایل زیر را دارد :

  • فشار خون پایین و ایست قلبی
  • سکته قلبی ذات ‌الریه
  • خونریزی ناگهانی
  • آز تامپوناد قلبی
  • مسمومیت ناشی از کربن مونوکسید
  • آمبولی ریه انسان به مجاری تنفسی فوقانی

دلایل تنگی نفس مزمن

اگر تنگی نفستان به مدت چند هفته ادامه داشت این نوع تنگی نفس مزمن است که این وضعیت پیش آمده به دلیل زیر می تواند باشد :

  • چاقی بیش از اندازه
  • عملکرد غیر طبیعی قلب
  • بیماری های ریوی
  • بینا بینی و مسدود بودن ریه

تنگی نفس در بیماری های قلبی

تنگی نفس در بیماری های قلبی
تنگی نفس در بیماری های قلبی

مشکلات تنفسی می تواند به صورت ثانویه به کاهش خوش قلب بدون احتقان عروق و منجر شود .

اغلب با فعالیت‌ های نفس تنگی دارد ولی می‌تواند در مورد استراحت در بیماران با مشکلات قلبی شدید به وجود آید تنفس کوتاه در حالت استراحت یکی از نشانه‌ های بیماران ریوی است.

اضطراب و آمبولی ریه را می تواند در پی داشته باشد بیمار مبتلا به نارسایی سیستولیک می تواند اختلال های تنفسی را در زمان خواب داشته باشد .

این مشکل تنگی نفس به صورت حمله شبانه به واسطه ریه به وجود می‌آید که اگر فرد درازکش باشد همه خوبی نمی تواند اکسیژن را به تمامی سطح بدن برساند.

این بیمار از شروع عادت تنگی نفس را دارند و بعد از به خواب رفتن تجربه خواهند کرد.

این امر احساس بسیار ناخوشایندی دارد و منجر می‌شود که بیمار فولاد فوراً از بستر خود بیرون می آید و در حالت ایستاده قرار بگیرد تا بتواند بهتر نفس بکشد.

مطالعه بیشتر  علت درد قفسه سینه

ارتباط تنگی نفس و بروز بیماری های قلبی

مشکلات غلبه بر تنگی نفس وجود دارد و می‌تواند فرد را مبتلا کند عبارتند از بیماری عضله قلبی نارسایی قلبی.

بیماری عضله قلب در افراد ممکن است به وجود بیاید و به صورت یک حمله قلبی خاموش باشد و در صورتی که علائم مشخصی مثل درد در ناحیه قفسه سینه و اضطراب شدید نداشته باشد به وجود می‌آید .

در این صورت امکان دارد تنگی نفس فقط یک عامل هشدار دهنده برای حملات قلبی باشد و خیلی سریع باید به پزشک مراجعه شود و فرد آسپرین بخورند.

نارسایی قلبی عوامل متعددی دارد که از عواملی که باعث تنگی نفس می شود هم این نارسایی‌ های قلبی است زمانی که قلب بیمار برای پمپاژ خون کافی به سراسر بدن نرساند مشکلات قلبی به وجود می‌آید.

تنگی نفس به خاطر مشکلات قلبی به دلیل فعالیت ‌های بدنی به وجود خواهد آمد تا این افراد معمولا متولد می شود و مشکلات خوابیدن و دراز کشیدن تشدید خواهد شد.

همچنین لازم است که بدانید تنگی نفس باعث میشود که سرعت ضربان قلب دچار مشکل شود التهاب غشا اطراف قلب بی نظمی های قلبی را به دنبال داشته باشد.

علت تنگی نفس و تپش قلب

تنگ نفس در فرد زمان به وجود می‌آید که مشکلاتی در قلب و عروق و پدیدار شده باشد و این مشکلات تغییرم تفاوتی دارد برای ممکن است بر روی مجاری تنفسی و ریه ها یا قلب و رگ های خونی تاثیر بگذارد.

از دیگر دلایل تنگی نفس می تواند ذات ریه برونشیت آسم کم خونی سرطان ریه اضطراب و نارسایی قلبی و حتی آلرژیک باشد.

درمان تنگی نفس و تپش قلب

از مناسب ترین روش هایی که برای درمان تپش قلب وجود دارد در جلوگیری از محرک هایی هستند که این علائم را تشریح می‌کند روش های مثل مدیتیشن یوگا و تنفس عمیق بهبود تنگی نفس کمک می کند.

مطالعه بیشتر  حمله پانیک و اختلالات پانیک

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه
درد قفسه سینه

این درد به صورت های فشار دهنده و کوبنده در قسمت جناغ سینه به وجود می آید و به سمت گردن دستگاه پشت و شکم هم این درد ها فشار وارد می‌کند.

آنژین یا همان درد های قفسه سینه معمولاً به خاطر فعالیت‌های بدنی و فشارهای روحی روانی به وجود خواهد آمد که همین فعالیت ها باعث بالا رفتن ضربان ضربان قلبم خواهد شد.

معمولاً در با استراحت و مصرف دارو های خاصی مثل نیترو گلیسیرین درمان پیدا می‌کند اگر با انجام این کار بهبود نیابد به ویژه اگر و تنگی نفس تعرق تهوع همراه باشد امکان دارد تا بیمار به بیمارستان هم انتقال پیدا کند.

این علائم می‌تواند نشان‌دهنده انفارکتوس قلبی باشد و باید بدانید که به دلیل اختلال در اعصاب محیطی و در شدت نشانه های بیماری قلبی در افراد دیابتی کمتر است.

بهتر است بدانید درد قفسه سینه نشان دهنده بیماری قلبی نخواهد بود و باید حتماً بررسی لازم انجام شود.

اثرات ورزش در کاهش بیماری های قلبی و تنفسی

فشار خون در افرادی که فشار خون مبتلا هستند کاهش پیدا می کنداز تعداد ضربان قلب در حالت استراحت کمتر می‌شود و همچنین تنفس فرد بهتر می گردد ورزش کردن باعث میشود که عضلات قلب و دستگاه تنفس قوی تر بشود.

میزان چربی‌های خون کاهش پیدا می‌ کند و در این صورت باعث میشود قلب بهتر کار کند و همچنین نفس کشیدن برای فرد راحت تر شود.

مراقبت های لازم برای جلوگیری از تنگی نفس

ارتفاع زیاد باعث به وجود آمدن نفس تنگی در افراد می‌شود اضافه وزن می تواند نفس تنگی و تشویق کند عدم استعمال دخانیات مثل سیگار استفاده کردن از تنباکو که فرد به بیماری های قلبی و سرطان مبتلا باشد.

افراد باید از قرار گرفتن در معرض آلاینده ها به شدت خودداری کنند و مجبور به نفس کشیدن در مواد آلرژی زا و سوم محیطی می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *