ساختار و آناتومی قلب

ساختار و آناتومی قلب

قلب از حفره تشکیل شده است و حفره در سمت راست آن دهلیز و بطن راست هستند و دوطرف در سمت چپ قلب قرار گرفته است دهلیز و بطن چپ نام دارد.

چهار حفره به دو شکل دوم به مجاور در کنار هم عمل می کند هرگز آنها را به سیستم کاملا متفاوتی گردش خون ارسال می‌نماید.

قلب راست و چپ توسط یک دیواره از یکدیگر جدا می شود و مانع از حرکت جریان خون به سمت قلب مخالف میشود بعد از خون سمت چپ قلب ارتباطی با هم نخواهند داشت.

سپس به قلب باز می گردد سمت چپ خون حاوی اکسیژن را همراه با مواد غذایی به تمام قسمت های بدن حمل می کند.

ورود به خون به قلب انسان به واسطه دهلیز ها و خروج آن از قلب به واسطه بطن اتفاق می ‌افتد حالا می‌خواهیم که جزئیات را در قلب زیر نظر بگیرید.

این خون داری سطح اکسیژن است خونی که دارای اکسیژن بالایی از سمت چپ قلب ورود پیدا می‌کند و این بخش خون به تمامی قسمت های بدن اکسیژن احتیاج دارند انتقال پیدا می کند.

در ادامه شرح آناتومی قلب انسان می خواهیم در رابطه با دو رگ بزرگ به نام برگهای پایینی و بالایی صحبت کنیم.

دو رگ سیاهرگ بالایی و پایینی هستند جذاب پلاس به قلب وارد می شوند و حاوی اکسیژن پایین را وارد دهلیز راست می نماید.

به این صورت که بزرگ سیاهرگ بالایی خون را از قسمت های بالایی بدن مسلح با سر گردن و غیره وارد قلب می کند در روده بزرگ سیاهرگ و پایینی آن را از قسمت های بدن را تقویت می کند.

در این قسمت می خواهیم به بررسی عصب سیاه رنگ روی بپردازیم.

خونی که دارای اکسیژن پایین است را از بطن راست قلب به داخل این شریان ها پمپاژ می شود به داخل ریه انتقال پیدا می کند از اکسیژن پر شود در ریوی راست و چپ خون که دارای اکسیژن است را از داخل ریه به سمت دهلیز چپ انتقال میدهند.

مطالعه بیشتر  انواع بیماری های ژنتیکی قلب

آئورت

آئورت
آئورت

آئورت اصلی ترین شریان بدن است که خون را از قلب به قسمت های دیگر انتقال می دهند.

دراین صورت که خون غنی از اکسیژن به واسطه بدن چپ قلب به داخل آئورت پمپاژ می شود و وارد می‌شود و به واسطه سه شریان اصلی که از قوس آئورت منشأ می‌گیرند و قسمت ‌های بالایی بدن مثل گردن بازو سر انتقال پیدا می کند.

این خون به واسطه رگ نزولی به قسمت های پایینی بدن هم میرسد.

دریچه ها

دریچه ها  یک طرفه هستند و کار اینجا جدا نمودن بخش های مختلف و فرد از هم است به طوری که وقتی ضربه می‌زند این دریچه ها باز میشوند و خون از یک بخش وارد بخش دیگر خواهد شد.

بین بطن و دهلیز ها ارتباط یک طرفه وجود دارد به این گونه که بین دهلیز راست و چپ چه دریچه ای به نام دریچه سه لختی است، که خون را از دهلیز راست و بطن راست انتقال می دهد.

یکطرفه بودن این ارتباط به این معنی است که خون از بطن راست به دهلیز راست برنگشته است و این درجه از بازگشت آن جلوگیری می‌کند همچنین دهلیز چپ و بطن چپ داروی درجه به نام میترال است.

طبق گفته ها دریچه ها در  بطن راست و دریچه آب و قسمت خودکشی بطن چپ وجود دارد دریچه قلب زمانی که دچار اختلال می‌شود.

یک ارتباط یک طرفه که در آن وجود دارد به هم میریزد و اجازه می دهد  که خون به عقب برگردد امکان دارد اختلالات به وجود بیاید و اکسیژن مورد نیاز قلب تامین شود.

عروق کرونری

عروق کرونری چپ و راست از رگ نشأت می‌گیرد و خون حاوی اکسیژن را به قسمت های مختلف مغز میرساند.

مطالعه بیشتر  سندروم کوشینگ

اگر این کار به واسطه رسوبات چربی انسداد پیدا کند جریان خون و عضله قبل محدود می‌شود و باعث می‌شود که اکسیژن کافی به اتمی قلب نرسد.

می تواند به عملکرد طبیعی خود به صورت دائم ادامه دهد به این حالت اسکینی می گویند از نشان های اسکینی به درد در قفسه سینه احساس سنگینی در این قسمت می توان اشاره کرد.

این درد امکان دارد درد شانه بازو کردن به وجود آید که معمولاً در یک فعالیت فیزیکی شدید و یا متفاوت ایجاد می شود.

قلب چیست؟

قلب چیست
قلب چیست

به طور کلی قلب مخروطی شکلی است که در داخل قفسه سینه قرار دارد قلب عضوی از طولانی در بدن می باشد که در واقع وظیفه پمپاژ خون و گردش خون را برعهده گرفته است قلب خون را از ریه ها به ریه انتقال میدهند.

هر روز قلب انسان حدود صد هزار بار می زند این به صورت مداوم حدوداً پنج لیتر خون را از طریق شبکه‌ های رگ خونی به کل بدن پمپاژ می کند.

خون همراه با ان از طریق رگ ها و در جاهای مختلف قلب و قسمت های دیگر انتقال پیدا می کند اندازه قلب هر فرد به اندازه مچ او است و در مرکز سینه متمایل به سمت چپ بین دوراهی قرار دارد.

چهار دهلیز  است به وسیله ای درجه یابد را با هم در ارتباط هستند و خون تیره ای که از تمام بدن جمع می شوند از راه سیاهرگ وارد میشود.

ساختار دیواره قلب

دیواره قلب لایه های دیواره قلب را بهتر از خارج به سمت داخل مورد بررسی قرار دهید تا دید بهتری نسبت به آن داشته باشید آناتومی قلب به ما می‌گوید که در بخش‌های مختلف متفاوت دارد.

در قسمت دهلیز لایه میوکارد نازک وجود دارد دهلیز ها نیازی به بافت عضله قوی ندارد و دهلیز را به مکان ‌های دور پمپ نمی‌کند جریان خون از دهلیز به سمت بطن راست و درست در کنار آن قرار دارد.

مطالعه بیشتر  رژیم غذایی بیماران سکته قلبی

پخش راست قلب نسبت به بخش چپ رگ های نازک تری دارد و این بخش راست اون را فقط به ریه انتقال دهد بخش چپ با پمپاژ قوی انجام می شود که خون را به تمام قسمت های بدن منتقل می کند

اپی کارد

خارجی ترین لایه از دیواره قلب اپی کارد نام دارد اپی کارد یک غشا نازک خونابه ای شکل است که وظیفه محافظت خارجی از قلب را بر عهده دارد اپیکارد نام دیگری برای لایه پریکار هست.

میوکارد

بعد از نام میوکارد وجود دارد میوکترد لایه میانی عضلانی هست که این قسمت شامل بافت عضله قلب میشود بافت ماهیچه ای که وظیفه پمپاژ را دارد و این کار لایه میانی عضله است.

اندوکاردیت

اندوکاردیت
اندوکاردیت

بعد از گذر از ناحیه میوکارد یک لایه دیگر به نام ان دوکاردیت وجود دارد و که یک لایه ساده از جراحی تغییر رنگ هست که لایه اندوکاردیت بسیار هموار است و در بخش داخلی قلب قرار گرفته است.

وظیفه این لایحه جلوگیری از چسبیدن خون به دیواره داخلی قبل است که در صورت عملکرد نادرست باعث لخته شدن خون در قلب می شود و می تواند کشنده باشد.

دریچه های قلب

قلب عضله است که وظیفه پمپاژ خون را دارد ورودی و خروجی در این روز بر عملکرد آن بسیار تاثیرگذار از عملکرد قلب در گردش خون در دهان ارگان های بدن و ریه ها وجود دارد و نباید به سمت قلب برگردد.

خونی که از قلب خارج می شود به واسطه جایی که قدرت دارد کنترل می‌شود و در چه از برگشت خون جلوگیری می کند در جای غذا به دو نوع دهلیزی و بتنی و در جای خالی تقسیم می کند.

دریچه آئورت که بین بطن چپ و آورد از دریچه میترال بین دهلیز چپ و بطن است دریچه ریوی بین بطن راست و شریان ریوی می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *