درمان واریس پا

درمان واریس پا

ورید یک رگ خونی است که خون کم اکسیژن را از بدن به سمت قلب حمله می‌کنند.

وجود هموگلوبینی که اکسیژن در خون و ادرار تیره می کند ولی تا بخش از سیستم گردش خون می باشند که خون را به قلب باز می گردانند.

در مقابل آن شریان های رگ وجود دارد که خون اکسیژن دار را از قلب به کل بدن حمل می کند در این مقاله قصد داریم در مورد واریس پا برای شما توضیح بدهیم.

رگ های واریسی رگ های متورم و باد کرده هستند که در زیر پوست قرار می گیرند و می توان آنها را دید و یا کاملا حسگری رگها در پاها به وجود می آیند در این بیماری حداقل یک نفر از هر چهار نفر اطلاع پیدا می‌کند.

در خانم ها این بیماری شایع تر است و با افزایش سن احتمال مبتلا شدن به آن هم بالا میرود.

رگ های واریسی می تواند ظاهر ناخوشایندی هم داشته باشند و بیشتر افراد مشکلی به وجود نمی آورد اگر علائم های بیماری را دارید روش های مختلف می تواند به بهبود شکل ظاهری آن کمک کند.

انواع واریس

انواع واریس
انواع واریس

رگ های واریسی قطر و میزان تورم ناحیه درگیر متفاوتی دارند به همین دلیل این اسامی آن ها با هم تفاوت دارد.

رگ های عنکبوتی واریسی، طنابی بزرگ واریس طنابی کوچک واریس واژن و واریس شاخه ای برای تشخیص رگ های واریسی حتماً باید معاینات و بررسی های لازم به واسطه سونوگرافی داپلر وریدی و انجام شود که بتوانید رنگ ها را تشخیص داد.

مطالعه بیشتر  پیس میکر

چه وقتی باید به دنبال راه درمان واریس پا باشیم؟

زمانی که واریس خطری برای سلامت بیماری محسوب نمی شوند در برخی مواقع اینکه رگ ها مشکلاتی را به وجود می ‌آورند که دیگر درمان آن ها اجتناب ناپذیر است.

اگر مبتلا به واریس می باشید و هر کدام از علائم زیر را تجربه نموده اید. حتما به پزشک مراجعه کنید:

 •  تورم ناگهانی پا
 •  زخم های باز
 •  برآمدگی های ترک بر روی پا
 • خونریزی از رگها و اطراف آن
 • تغییر در ضخامت و رگ پوست و قرمزی
 • گرمی اطراف رگ ها

درمان خانگی واریس پا

در طب سنتی یک سری دارو های خانگی وجود دارند که می توان تا حدودی واریس پا را درمان کنند از جمله این موارد عبارتند از:

 •  سرکه سیب
 •  روغن زیتون
 • سیر
 • جعفری
 •  فلفل هندی

تشخیص واریس پا

تشخیص واریس پا
تشخیص واریس پا

در رابطه با واریس پا تصمیم بگیرید باید در رابطه با روش درمان مناسب اطلاعات کسب کنید و باید به خوبی تشخیص داده شود این تشخیص به واسطه سونوگرافی و دیگر روش ها انجام می شود.

اگر رفلاکس وریدی دارید در واقع بیماری واریس تان شدت پیدا کرده است نیاز به انجام روش های درمانی برای از بین بردن درد در قسمت پا و سنگینی عضلات پا است.

سونوگرافی داپلر چیست؟

بعد از انجام معاینات بالینی در اتاق و سوابق پزشکی و سوابق احتمالی واریس در اعضای خانواده و مورد بررسی قرار می گیرد تا بتوان سلامت عروق را به دقت بررسی کرد.

این بررسی با سونوگرافی داپلر به وجود می آید و با انجام سونوگرافی وضعیت جریان خون در قسمت واریس با دقت مورد بررسی قرار می گیرد و شرایط وریدی مشخص خواهد شد.

پلتیسموگرافی

سونوگرافی داپلر روش های دیگری هم مثل پلتیسموگرافی وجود دارد که برای بررسی دقیق و عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صورت نیاز پزشک برای شما تست هایی در این رابطه می نویسد.

سونوگرافی داپلکس

از انواع سونوگرافی ها که برای اندازه گیری سرعت جریان خون در مورد استفاده قرار می‌گیرد سونوگرافی داپلر پلکس است.

به علت رنگی بودن تصویر واضح ترین نشان می‌دهد و ورید های مختص پا را مورد بررسی قرار می‌دهد

مطالعه بیشتر  تنگی دریچه میترال

سونوگرافی چیست؟

از روش هایی که برای ارزیابی وضعیت ورید و سیستمهای رگ مورد استفاده قرار می گیرد.

سونوگرافی از تشخیص ترومبوز عروقی هستند ولی لخته های خون در قسمت عروق و رگهای واریسی به واسطه سونوگرافی امکان پذیر است.

این دستگاه رگ های واریسی که قبل از جراحی و مشکلات مادرزادی عروقی و همچنین درجه وریدی تشخیص انسداد عروقی از جمله مواردی است که سونوگرافی در تشخیص این مشکلات به کار گرفته می شود.

ام آر آی و سی تی اسکن

برای تشخیص ورید های عمقی باید از ام آر آی و سی تی اسکن های خوب استفاده شود.

بهترین راه درمان واریس پا

بهترین راه درمان واریس پا
بهترین راه درمان واریس پا

برای درمان بهتر جلوه های تنگ استفاده کنید و برای کنترل واریس پا در صورت عدم موفقیت سایر روش ها این روش ممکن است جواب بدهد ولی برای درمان واریس راه درمانی هم وجود دارد که عبارتند از:

درمان واریس با استفاده از لیزر جراحی ورید آندوسکوپی انتقاد بالا و تخلیه برای روش های کاتر با استفاده از فرکانس رادیویی و یا انرژی لیزر اسکلروتراپی.

فاکتور هایی که احتمال ابتلا به بیماری واریس را افزایش می دهند عبارتند از:

 • ابتلا به واریس با تغییرات هورمونی
 • افزایش وزن
 • واریس  با اختلالات ساختاری ژنتیکی
 • ورید های ملتهب یا لخته در ورید های عمقی

ابتلا به واریس با تغییرات هورمونی

تغییراتی مانند یائسگی و بارداری می‌تواند بر تغییرات هورمونی تاثیر بگذارد.

خانم ها به علت تاثیرات و هورمونی بیش تر از آقایان در معرض ابتلا به واریس های پا هستند.

دانشمندان بر این باورند که هورمون‌ های قالب و خانم ها باعث خم شدن مکرر رگ ها میشود و احتمال نشت خون را در ایام بارداری بلوغ و یا در زمانی که مصرف قرص های ضد بارداری را انجام می دهند و یا در زمان یائسگی افزایش می ‌دهند.

خانم های باردار همچنین مقدار زیادی خوب برای پشتیبانی از از ژن در حال رشد تولید می‌کنند.

به همین دلیل در ایام بارداری برای نیروی جاذبه و فشار کودک غلبه می کند احتمال نشت خون در پاها و یا قسمت های نزدیک به شکم بالا میرود.

مطالعه بیشتر  ورزش و فشار خون

افزایش وزن و ابتلا به واریس پا

زمانی که وزن شخص بالا می ‌رود اگر التهاب بدن هم افزایش پیدا کند امکان کند شدن جریان خون وجود دارد اگر وزن شخصی بالا برود ولی برای رساندن خون به قسمت های مختلف بدن تحت فشار بیش تر قرار می گیرد.

اختلالات ساختاری یا ژنتیک

جنسیت عوامل ژنتیکی در ابتلا به واریس بسیار تاثیرگذار هستند همانطور که می‌دانید ابتلا به واریس در خانم ‌ها نسبت به آقایان شایع تر است.

درمان واریس پا با جراحی

وزن مخصوص مدیریت محافظه‌ کارانه شبکه‌های عنکبوتی ولی داخل واریس بسته به محل اندازه رنگ های غیر طبیعی روش های تشخیص داده می‌شود که برای درمان می‌تواند مثمر ثمر باشد.

این روش ها که اغلب واسط ه‌ای پزشکان انجام میشود برای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین در صورتیکه ایجاد تغییرات در شیوه زندگی تان مطلوب نیست و گره ‌های واریس آن بدتر شده است و با دست درست شده است حتماً برای یک روش و تهاجمی خودتان را آماده کنید.

درمان واریس پا با اسکروتراپی

در این روش با کمک سونوگرافی مایع در داخل رگ واریس تزریق شود که باعث تخریب رگ رنگی می گردد و به مرور زمان به واسطه بدن جذب و حذف خواهد شد این روش برای درمان رگ های کوچک‌تر بسیار مناسب است.

فوم اسکلروتراپی برای رگ های بزرگ چیست؟

رگ های قرمز و بنفش و آبی رنگ نازک نزدیک به سطح پوست است و برای سلامتی مشکلی به وجود می آورند اما از نظر ظاهری امکان دارد موجب ناراحتی و یا از بین رفتن اعتماد به نفس در فرد شود.

روش های لیزر سرعتی که به ان اسکلروتراپی می‌گویند از روش‌های مورد استفاده است که برای درمان واریس های خط و رگ های عنکبوتی استفاده می‌شود معمولاً هر دو این روش ها نیاز به چند جلسه مراجعه دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *