حمله پانیک و اختلالات پانیک

حمله پانیک و اختلالات پانیک

حمله پانیک و اختلالات پانیک

حمله پانیک عبارت است از برانگیختگی فیزیکی که ناگهانی و یا در پاسخ به یک رویارویی به وضعیت وحشتناک ها به وجود می آید.

پانیک اتک یکی از بدترین و وحشتناک ترین تجربه هایی است که بشر در طول عمرش می تواند تجربه کند اولین حمله معمولا اثراتی دلقرار مثل حس تنهایی و اضطراب شدید و انتظاری برای وقوع حملات بعدی برای فرد مبتلا به دنبال دارد.

گاهی حملات پانیک در خواب هم به وجود می‌آید که منجر به بیدار شدن فرد از خواب و تجربه وحشتناک می شود متاسفانه در برخی از موارد حمله عصبی پانیک خواهد کرد و مکرراً به وجود می آید.

به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که همان کانیگیا پانیک اتک به اضطراب بسیار شریف و به صورت ناگهانی می گویند و می‌تواند در کمتر از ۳۰ دقیقه به اوج خود برسد.

بسیاری از مفسران لاین آن به حملات پانیک فکر می‌کنند که دچار حمله قلبی شدن و هیچگونه از نشانه های پاتریک برگر حمله قلبی نخواهند دید.

ولی خیلی از این نشانه ها با هم مشترک بعد از مراجعه به اورژانس به پزشک متوجه می ‌شوند که اغلب آنها مشکلی ندارد و کاملاً سالم است و بسیاری از مبتلایان با با شروع علائم به سمت اورژانس حرکت کردن وقتی حالشان بهتر شده باشد.

شخصی که دچار پانیک اتک است حداقل چهار مورد را تجربه می‌ کند:

حمله پانیک و اختلالات پانیک
حمله پانیک و اختلالات پانیک
 • افزایش ضربان قلب احساس نفس تنگی و سخت نفس کشیدن
 • لرزش درونی و بیرونی
 • احساس درد در قفسه سینه
 • سنگینی قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • احساس بی حسی و مسخره شدن
 • شخصیتی حالت تهوع ترس از دست دادن کنترل خود
 • ترس از مرگ عرق کردن بیش از حد ترس
 • از غش کردن ترس از دیوانه شدن
مطالعه بیشتر  نحوه گرفتن نوار قلب و اهمیت انجام آن

همان طور که گفته شد تمرینات پانیک با اضطراب و استرس شدید همراه است، این است را بشوید در شرایط مختلفی به وجود میاد.

مثلا فردی که به شدت از مرگ می ترسد اگر مار در خانه خود ببیند احتمال دارد به این حملات دچار شود یا فردی که اضطراب صحبت در جمع در برابر جمع قرار می گیرد و امکان دارد حملات پانیک اتک رخ بدهد.

اما حمله پانیک و اختلالات پانیک کاملا متفاوت است که به اختلال پانیک بیماری پانیک مبتلا است به علائم زیر را تجربه می‌ کند.

تجربه مکرر حملات پانیک غیرمنتظره که مرتبط با موقعیت خاصی نیستند یا به عبارت دیگر همه حملات شما نباید قابل پیش ‌بینی باشند یا فرد مبتلا به اختلال پانیک گاهی بدون هیچ دلیل مشخص به بیرون برود.

این حملات میشود نگرانی زیاد در رابطه با حمله پانیک فردی که مبتلا به بیماری پانیک می شود.

ممکن است فرد نگرانی داشته باشد، نگرانی برای این است که دوباره دچار این حملات تند و ترین شرایط قرار بگیرد به خاطر نگرانی در رابطه با حمله ‌های سبک زندگی شما دچار تغییر قطع شدن کمتر از خانه بیرون نروید.

از مکان هایی که قبلاً در آن دچار حمله شده ای دوری می کنید.

پس به طور خلاصه اختلال بیماری پانیک سر نشانه دارد نگرانی زیادی درباره رخ دادن دوباره حمله ها تجربه همه مکرر و اجتناب از موقعیت هایی که فکر میکنید حمله در آن رخ می‌دهد.

روش های درمان قطعی پانیک

روش های درمان قطعی پانیک
روش های درمان قطعی پانیک

حمله پانیک از رنجبر ترین حملات و اختلالات روانشناختی است و متاسفانه افراد زیادی سالها با بیماری پانیک دست و پنجه نرم می‌کردند و خیلی دیر اقدام به درمان می کنند.

علل حملات پانیک و بیماری پانیک

همانطور که گفته شد پانیک تجربه یک اضطراب بسیار شدید است.

عوامل مختلفی از جمله دلایل پزشکی روانشناختی ژنتیکی و سبک زندگی می‌تواند فرد را منجر به پانیک اتک کند در ادامه به صورت مختصر به علل پزشکی می پردازیم برخی از بیماری‌های جسمی می تواند منجر به پانیک اتک شود.

مطالعه بیشتر  الکتروکاردیوگرام چیست؟ بهترین روش تشخیص

این بیماری ها عبارتند از :

 • پرکاری تیروئید
 • هیپوگلیسمی
 • علائم ترک اعتیاد
 • مصرف مواد محرک پرولاپس

دریچه میترال که مشکلات جزئی در بسته نشدن دریچه قلب به وجود می‌آورد که هم به صورت مکرر به وجود آید از هر نوع درمان روانشناختی تحت نظر پزشک متخصص باید از لحاظ ژنتیکی و فیزیولوژیک مورد بررسی قرار بگیرد

مغز برخی از افراد به صورت ژنتیکی تحریک خواهد شد این افراد در شرایط مختلفی که اضطراب و شدید تر و سریع تر ممکن است دچار این بیمار شود.

احتمال اینکه تجربه حمله دوگانه وجود داشته باشد بیشتر از افراد دیگر است.

علل روانشناختی حملات پانیک

علل روانشناختی حملات پانیک
علل روانشناختی حملات پانیک

یکی از عوامل روانشناختی می‌تواند منجر به حملات پانیک بشود تجربیات درد مکرر و شدید در گذشته تجربه آور و مکرر در گذشته.

تجربه نشان می‌دهد که درصد بالایی از مبتلایان به کرونا دچار شدن به عبارت دیگر مغز این افراد به دلیل تجربه در گذشته شده است و در شرایط حاد به شکل حملات پانیک خود را نشان می دهد.

فشار و استرس های زندگی

اتفاقات جاری زندگی می‌تواند منجر به فعال شدن همه را تکانی در افراد بشود اتفاقاتی مثل بچه دار شدن مرگ عزیزان طلاق بیکاری ورشکستگی همه اینها استرس زا هستند و حملات پانیک را تشدید می‌کنند.

روش های درمان پانیک

برای درمان قطعی پانیک باید مشخص کنید که دلیل اصلی حملات پانیک چیست و بر اساس آن بهترین روش درمان را برای مشکل تعیین کنید به طور کلی سه دسته روش درمانی وجود دارد.

درمان با استفاده از دارو کنترل و تسکین با استفاده از روش‌های روان ‌درمانی و شناسایی و اصلاح دلایل حملات پانیک است.

موثرترین دارو برای درمان پانیک چیست؟

هیچ دارویی را نمی توان به عنوان موثرترین دارو برای درمان پانیک بدانیم چون اثرات دارو در افراد بسیار متفاوت هستند.

مطالعه بیشتر  ورزش و فشار خون

اثربخشی دارو ها در هر فرد با فرد دیگری به صورت قابل ملاحظه ای متفاوت است به همین دلیل روانپزشک باید بر اساس شرایط فرد دارو تجویز کند.

بررسی مدل‌های شناختی موقعیت حملات پانیک

حمله پانیک اختلال وحشت زدگی به عنوان ترس اکتسابی است در بدن به وجود می آید.

به عبارت ساده افراد بعد از آن که دچار حملات پانیک می شوند نسبت به احساسات بدنی خود بیش از اندازه حساس خواهد شد و تر احساس بدنی احساس خطر خواهد کرد و به معنای احتمال شروع مورد کنید در آنها وجود دارد.

بنابراین کسانی که اختلال وحشت زدگی دارند پس از تجربه حملات پانیک غیر منتظره نسبت به تجربه چنین حملاتی در آینده دچار اضطراب خواهد شد و همیشه نگران هستند که دوباره دچار این حملات نشود.

بنابراین آنها برای جلوگیری از حملات به کوچکترین تغییرات در بدن خود واکنش نشان می دهند و بسیار حساس هستند.

چرا دچار حملات پانیک میشویم؟

چرا دچار حملات پانیک میشویم؟
چرا دچار حملات پانیک میشویم؟

از هر نظر تکاملی وحشت زدگی و واکنش به ترس در حضور موقعیت تهدیدآمیز رخ می‌دهد.

فرض می‌شود وحشت زدگی غیرمنتظره در غیاب یک محرک تهدید آمیز به وجود بیاید بعد از آن به دلیل آسیب های روانی و بیولوژیکی حملات پانیک رخ می دهد.

تمایل به تجربه احساسات منفی که اغلب برچسب رنجور خوی و احساس منفی به آن می زنند تا حد زیادی به ارث برده می شود این خلق و خوی برده شده احتمالاً به یک بسته پذیرایی بیولوژیکی برای هم تجربه می شود.

اختلال پانیک و حملات پانیک بسیار  شدیدی هستند که با درمان مناسب قابل کاهش می باشند دریافت درمان در آغاز این دو اختلال کمک زیادی به کاهش بیماری خواهد کرد.

برای مثال با درمان علاوه برانگیختگی قبل از به اوج رسیدن حملات پانیک می توان تا حدودی آن را کنترل کند.

حمله پانیک بسیار زیاد است و ممکن است اختلالاتی را به وجود اورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *