بیماری مادرزادی قلبی

بیماری مادرزادی قلبی

بیماری مادرزادی قلبیpfa

یک درصد از نوزادانی که به دنیا می آیند دارای بیماری های قلبی به صورت مادرزادی هستند.

بیماری های مادرزادی قلبی شکل های نامناسب برای قلب به وجود می آید و در دوران جنینی ممکن است قلب نوزاد به صورت کامل شکل نگیرد.

قلب جنین اولین عضو میباشد که در ماه اول عمر جنین شکل می گیرد تا پایان ماه دوم تقسیم و تمایز امتحان کاملاً مشخص می‌شود.

قلب در ابتدا به صورت یک تلمبه عضلانی و یک حفره به وجود می‌آید که در جریان تکامل جنین به ۲۱۰ نیست چپ و راست و دو بطن چپ و راست تقسیم بندی می شود.

این رگ را به وسیله دیوارهای عضلانی در سمت راست و چپ در قلب جدا خواهند شد.

میترال در مورد عروق قلبی و مشکلات در جدا شدن عروق فروشی قلب شامل شریان های ریوی و رد میشود و باعث تشکیل قلب با بیماری مادرزادی خواهد شد.

این بیماری برای دوره جنینی ادامه خواهد داشت و بعد از به دنیا آمدن هم می تواند مشکلاتی را برای قلب نوزاد به وجود آورد.

بیماریهای مادرزادی قلب به دلیل متعددی به وجود می‌آید و یکی از این دلیل ساختار قلب است که بسیار زیبا و متنوع می‌باشد البته به راست می تواند بر آن تاثیر بگذارد تا بسته به نوع و محل نقض قلبی و شدت آن کاملا تفاوت در سلامت قلب ایجاد کند.

انواع بیماری مادرزادی قلب

انواع بیماری مادرزادی قلب
انواع بیماری مادرزادی قلب

شایع‌ترین بیماری‌ های مادرزادی قلب مرتبط با نقایص دیوارهای قلب است به ویژه دیواره بین حفره هایی که در سمت چپ و راست قرار دارد به سمت راست قلب.

به جز اینکه در دوره کوتاهی از سمت جنین مسئول هدایت خون و بدون اکسیژن از اعضای بدن به سمت رگ خواهد شد و برعکس اکسیژن را می‌فرستند و در بدن پخش می کند.

مطالعه بیشتر  تنگی دریچه میترال

دیواری عضلانی به این قسمت از راست و چپ قلب مانع مخلوط شدن این دو با هم میشود در دیواره دهلیز و بطن راست و چپ اکسیژن گیری و اکسیژن رسانی را می تواند مختل کند.

اختلال در تشکیل دریچه‌ های قلبی می تواند یکی از مشکلات مادرزادی برای قلب باشد مقایسه دستگاه قلبی بسیار گوناگون هستند.

می‌توانند به صورت تغییرات در ساختمان دچار تنگی دریچه و در موارد حادتر شکل گیری نادرست را به وجود آورد.

شکل و ساختار کلی و حفره های قلبی و قلب را هم تحت تاثیر خودش قرار می دهند.

عدم تشکیل دریچه تریکوسپید به وجود آمدن حفره های در بطن راست و شریان ریوی قلبی می‌شود و ساختمان‌های سمت راست قلب می توانند ناقص شکل گیرد در حالت طبیعی دو شریان اصلی از پایه قلب جدا خواهند شد.

شریان آئورت که خون را از بطن چپ به دیگر اعضای بدن هدایت می‌کند و شریان ریوی که خون به بطن راست قلب را به سمت ریه می فرستد.

اختلال در شکل گیری این دو باعث به وجود آمدن بیماری های مادرزادی قلبی می گردد.

شریان‌های آوری امکان دارد کوچک باقی بماند امکان دارد منشا آن ها جابجا شود یعنی ها آورد از بطن راست و شریان ریوی از سمت بطن چپ جدا خواهند شد.

احتمال دارد مجاری بین دو شریان باز بمانند و به صورت کلی یکی از این شریان ها تشکیل نشده باشد و فقط یک رگ از قلب خارج می شود در صورت اختلالات قلبی یکی از مهمترین و شایعترین بیماریهای مادرزادی قلب به حساب می آید.

روش های مختلف برای طبقه بندی بیماری های مادرزادی قلبی هم وجود دارد.

بهترین آنها تقسیم کردن بیماری های قلبی به دو گروه بدون سیانوز است به معنی تغییر رنگ پوست و کبودی و به وجود آمدن نقاط رنگی آبی و بنفش در قسمت های مختلف بدن می باشد.

مطالعه بیشتر  لخته در ورید های عمقی

بسیاری از افراد سالم در نوک انگشتان دست و پا وجود در زمان سرما با زیان مواجه می‌شوند.

ولی سیانوز ناشی از بیماری‌های مادرزادی به صورت سیستمی در انگشتان دست و پا لب ها و سایر نقاط بدن خود را نشان می دهد .

دریل سینوس در بدن عبارت هستند از کاهش میزان اکسیژن خوناین کاهش اکسیژن در دست و پا و هوای سرد می‌تواند به دلیل کم شدن جریان خون در قسمتهای مختلف بدن طبیعی و گذرا است.

در بیماریهای مادرزادی قلب به دلیل مخلوط شدن خون تیره و بدون اکسیژن در سمت راست قلب با خون سالم و روشن در سمت چپ قلب است که باعث می‌شود تمامی قسمت از خون تیره به جای ورود به رویاها وارد جریمه های دیگر بدن شود.

نقش دریچه قلب امکان دارد یکی از درجات خیلی باریک یا کاملاً بسته باشد این باعث می شود که اوره خون از این مسیر سخت بشود یا برخی اوقات از این عبور اتفاق نیفتد.

در موارد دیگر امکان دارد دریچه به درستی بسته نشده باشد و خون را به عقب پست پس بزند مشکلات مرتبط با دیواره های قلبی یاری مواردی که بین دهلیز و بطن وجود می آورد.

سوراخ‌ ها یا مجاری عبور از سمت چپ و راست قرار گرفتن دچار اختلال باشد مشکلات مرتبط با عضله قلب که دچار نارسایی قلبی می‌شوند به این معنی که همان اندازه که احتیاج دارد پمپاژ صورت نگیرد.

بیماری قلبی مادرزادی به حالتی می گویند قلب کسی که به دنیا می آید دچار مشکل باشد امکان داره قلب سوراخ کوچک داشته باشد.

اما بسیاری از آنها با جراحی قابل درمان هستند در برخی موارد پزشک می‌تواند این مشکلات را در نوزادان از بین ببرم بعضی اوقات در کودکی تا بزرگسالی این مشکلات تشخیص داده می‌شود.

اگر شما یا کودک خود داری نقص مادرزادی برای قلب خود هستند ممکن است علائمی نداشته باشید و امکان دارد هیچ وقت متوجه آن نشوید.

مطالعه بیشتر  انواع بیماری های قلبی و عروقی

دلیل بیماری قلبی مادرزادی

دلیل بیماری قلبی مادرزادی
دلیل بیماری قلبی مادرزادی

اگر والدین یا هر یک از اقوام این مشکل را دارند احتمالاً نقص مادرزادی قلب برای نوزاد همه وجود می آید از موارد دیگری که احتمال وقوع پیوستن نقص مادرزادی را بالا می‌برد عبارتند از:

مشکلات مرتبط با کروموزوم ها در کودکان مثل سندروم دان به تغییرات خاصی در ژن احتمال نفس کودک را بالا خواهد برد سیگار کشیدن صورت مصرف الکل و مواد مخدر در زمان بارداری می تواند به نقص مادرزادی کودک و سایر مشکلات رشد کودک کمک کند.

اگر باردار هستید حتماً باید از یک سری مواد غذایی اجتناب کنید.

داروی خاص برای قلب مشکل ایجاد می کند و ترتینوئین و داروهای ضد تشنج هستند.

اگر باردار هستید حتما باید مصرف داروهای تان را به پزشک خبر بدهید عفونت‌های ویروسی مثل سرخجه دست ماه اول بارداری می تواند مشکلات مادرزادی را برای نوزاد به وجود آورد.

اگر خانمی در زمان بارداری سرخش بگیرد قلب کودکی او ممکن است دچار مشکل شود.

بیشتر افراد در کودکی واکسن خواهد شد اگر باردار هستید و واکسینه شده اید یا مطمئن نیستد که واکسینه شده حتماً باید حداقل یک ماه بعد از بارداری تان واکسیناسیون را انجام بدهید.

دیابت هم از دیگر مواردی است که در شکل‌گیری و رشد قلب کودک تاثیر می‌گذارد یا به دوران بارداری مشکلات زیادی را برای نوزاد به وجود می آورد.

علائم بیماری مادرزادی قلب

علائم بیماری مادرزادی قلب
علائم بیماری مادرزادی قلب

امکان دارد نقص مادرزادی مرتبط با قلبشان را متوجه شوند و در برخی از موارد ممکن است اصلاً علائمی نداشته باشند در صورت وجود علائمی مثل تنگی نفس و مشکلات مرتبط با ورزش باید انجام دهید.

علائم بیماری مادرزادی قلب در کودکان و نوزادان ممکن است شامل تنفس سریع و تغذیه نامناسب افزایش ضعیف وزن عفونت ریه ناتوانی در ورزش رنگ پوست مایل به آبی و کبودی زیر ناخن ها و لب ها باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *