بیماری ادم چیست؟

بیماری ادم چیست؟

بیماری ادم

عدم تجمع مایع در فضای قلب و حفره های بدن است و زمانی به وجود می ‌آید که فیلتراسیون مویرگی از قسمت تخلیه لنفاوی بالا تر برود و علائم و نشانه های بالینی آن آشکار شود.

اساساً این تجمع مایع است که زمانی به وجود می‌آید که بافت ها رگ های خونی در پاها مایع بیشتری را در خود نگه دارند.

اگر به سادگی یک روز طولانی را روی پای خود گذرانده اید یا بیش از حد طولانی نشست‌ های امکان دارد این اتفاق برایتان بیفتد.

ادم محیطی می توانند نشانه هایی از اضافه وزن ورزش نکردن و عدم تحرک را در برخی از موارد شب و شرایط پزشکی جدیدتر باشد.

در ادامه با ما همراه باشید که در رابطه با آن توضیحاتی ارائه بدهیم.

ادم محیطی چیست؟

ادم محیطی چیست؟
ادم محیطی چیست؟

ادم محیطی در قسمت ها و اندام ها و جا هایی که تاثیر گردش بیشتر بر روی آنها است به وجود می آید و گردش خون را تا حدودی مختل می‌کند.

در شرایط عادی بدن فشار هیدرواستاتیک و فشار اسمزی را در قسمت های مویرگ دارای دیواره های تا به تا حدی نفوذ پذیر هستند.

متعادل نگه می دارد اگر عدم تعادل دارید یکی از نتایج می تواند نمایی از مویرگ ها باشد فشار هیدرواستاتیک بالای ادم است.

از جذب مایعات جلوگیری خواهد کرد می‌تواند به دلیل ترومبوز سیاهرگی عمقی و انسداد رگ نارسایی قلبی و وجود رگ های واریسی یا انقباض فیزیکی به وجود بیاید و آن را متعادل کند.

کاهش فشار امکان دارد به دلیل سوء تغذیه با اختلالات کلیوی و کبدی باشد که محتوای پروتئین پلاسما را تغییر خواهد داد فرآیند های التهابی می توانند نفوذ پذیری مویرگ ها را مورد تغییر قرار بدهند.

تجمع مایعات می تواند به دلیل عدم جذب مایعات به وجود بیاید که معمولاً به دلیل اختلال در سیستم های لنفاوی به وجود می‌آید.

انسداد عروق لنفاوی به دلیل فشار نئوپلاستیک و تحلیل رفتن این عروق و عفونت ها می دهد.

ماهیت ادم به لطف دستکاری و آن قابل تشخیص خواهد بود در مورد لنف عدم تجمع مایعات به یک فشار ساده از بیرون احساس می‌شود ادم محیطی تکامل یافته و تامین می یابد و به شکم بر قفس سینه یا ناحیه مداری اطراف چشم هم می تواند برسد.

انواع ادم محیطی

  • لنف ادم
  • لیپیدم
  • ادم وریدی

در رابطه با لنف ادم می توان گفت که یک بیماری وراثتی سیستم لنفاوی در آن به خوبی کار نمی کند یا کمتر کار می کند.

امکان دارد از بدو تولد این اتفاق می‌افتد یا در سنین بالا ایجاد شود و لنفاوی و غدد لنفاوی ممکن است بر اساس یک جراحت یا تصادف رخ دهد و لنف ادم ثانوی نامیده شود.

مطالعه بیشتر  استرس اکو چیست؟

لچیدم از تجمع چربی و مایعات به وجود می آید و به تولید بافت زائد و هم به تخلیه مایع لنفاوی به واسطه عروق لنفاوی منجر می‌شود.

شکایاتی که از این بیماری وجود دارد این است که باعث استفاده تورم در بازو ها و پاها می گردد همچنین شاهد مشکلات وزنی کبودی و درد در قسمت پوست می شود.

ادم وریدی

زمانی که در جای وریدی به درستی کار نکند مایع لنفاوی و خون که اکسیژن آن خالی است و سرشار از مواد زائد می شود در سطح تحلیل نخواهند شد.

پل ها متورم و سنگین میشود تجمع مایع و گشاد شدن رگ های خونی باعث علائم درد خواهند شد دلیل شناخته شده آن فشار خون بالا و ترومبوز واریزی است.

چه عواملی باعث ایجاد بیماری ادم محیطی می شود؟

ایجاد بیماری ادم محیطی
ایجاد بیماری ادم محیطی

دلیل محیطی بسیار گوناگون هستند و نیازمند بررسی و شرایط محیطی و بیمار است اما به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شایع‌ترین دلایل ادامه محیطی در افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارند نارسایی های وریدی و ناشی از افزایش سن می باشد تجمع مزمن معده در یک یا هر دو اندام تحتانی اغلب نشان دهنده نارسایی های وریدی می شود.

بسیاری از بیماری‌های زمینه‌ای مثل نارسایی کلیه قلبی نارسایی کبد لنف ادم لیپید ما سلولی چاقی و انسدادی خواب سندروم درد منطقه‌ای پیچیده و تروما می تواند در هر گروه سنی به وجود بیاید و آن را تحت تاثیر قرار دهند.

ادم محیطی معمولاً در بارداری قابل مشاهده است.

دلایل بیماری ادم

ادم تورم ناشی از حفظ شدن مایعات اضافی در بافت های بدن می باشد اگرچه می‌توان گفت قسمت از بدن اگر درگیر شود امکان دارد بیشتر در قسمت از بین می‌رود می تواند در نتیجه بارداری یا یک بیماری زمینه‌ای مثل نارسایی های قلبی بیماری کلیوی سیروز کبدی و یا مصرف برخی از داروها و حساسیت به آنها به وجود بیاید.

از نشانه ها و علائم ادم می‌توان به:

  •  افزایش سایز شکم
  • تورم یا پف کردن بافت مستقیماً در زیر پوست به خصوص در پاها بازوها اشاره کرد.

پوستی که بعد از چند ثانیه فشار داده شود دچار گودی شود مطمئناً دچار ادم شده است در صورتی که دچار تنگی نفس دشواری در نفس کشیدن درد های پی در پی در نفس شدید خیلی سریع باید به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان فوری قرار بگیرید.

درد و تورم مداوم در قسمت پایین نشان دهنده لخته شدن خون در آن قسمت میتواند باشد و خطر آمبولی را بالا می برد از دلیل وجود آوردن ادم می توان به حفظ مایعات در رگ های خونی کوچک شاره کرد که در برخی از مواقع از آنها نشات پیدا می‌کند.

مطالعه بیشتر  نارسایی قلبی علل و عوامل

این مایع در بافت‌های اطراف تجمع پیدا می‌کند و ورم های شدید را به وجود می‌آورد از موارد خفیف عمده می توان به باردار بودن بیشتر نشانه های قبل از قاعدگی خوردن بیش از حد غذاهایشان نشستن یا ماندن در یک وضعیت برای مدت طولانی اشاره نمود.

برخی داروهای خاص می توانند ادم را در افراد افزایش دهند مثل داروهای فشار خون بالا استروژن ها داروهای استروئیدی داروهای ضد انعقادی از غیر استروئیدی مصرف برخی از داروها که برای دیابت هستند به نام تیازول.

با این حال در برخی از مواقع عدم امکان دارد نشانه از یک بیماری زمینه‌ای به وجود بیاورد چندین بیماری و شرایط امکان دارد ادم را به صورت شدیدترین نشان دهد اگر دچار نارسایی های قلبی هستید خون در بدن تان به صورت کامل پمپاژ می کند در نتیجه خون می تواند در پاها یا مچ پا جمع شود و باعث ادم می شود.

نارسایی های احتقانی می تواند باعث تورم در شکم شود گاهی اوقات این وضعیت می‌تواند باعث تجمع مایع در ریه آب شود و می تواند تنگی نفس و زیاد کند.

در سیروز کبدی ممکن است مایعات در حفره های شکمی ایجاد شوند بیماری های کلیوی مایعات و سدیم هایی که در گردش خون هستند به صورت اضافه تجمع پیدا می کنند و میتوانند پاها و اطراف چشم را درگیر کند.

آسیب به رگ های خونی کوچک در کلیه ها می تواند باعث سندروم نفروتیک شود در سندروم نفروتیک کم شدن سطح پروتئین در خون می تواند منجر به تجمع مایع و به وجود آمدن بیماری ادم شود.

سیستم لنفاوی بدن اگر به درستی پاکسازی ها را انجام ندهد و سیستم آن دچار مشکل شود می تواند ترشحات نامعقول داشته باشد و در سمت غدد لنفاوی نشر پیدا کند و به سرطان غدد لنفاوی منجر شود.

کمبود شدید پروتئین در غذا ها هم می توانند در طولانی مدت منجر به تجمع مایعات به وجود آمدن ادم شود و فرد را دچار مشکل کند.

آیا بیماری ادم محیطی یک هشدار است؟

محیط می تواند یک علامت های هشدار دهنده برای بیماری ها باشد و در صورت عدم درمان به موقع منجر به عوارض زیاد و مرگ و میر شود.

مهمترین بیماری هایی که باید در نظر گرفت بیماری های قلبی کلیوی و کبدی می باشد.

به عنوان مثال امکان دارد تورم بسیار شدید در اندام به مدت ۷۲ ساعت یا بیشتر به وجود بیاید که به آن ترومبوز وریدی هم می‌گویند ممکن است منجر به سلول می شود.

پارگی کیست پوپلیتئال را در پی دارد و سندروم کمپارتمان ماه هادی و مسدود کننده های کانال کلسیم را به وجود آورد.

تجمع مزمن ادم به دلیل شروع شرایط مزمن سیستماتیک مانند نارسایی ‌های احتقانی قلب و بیماران بیماریهای کبد و کلیه میشود.

مطالعه بیشتر  انواع بیماری های قلبی و عروقی

درمان های موثر برای کاهش ادم

درمان های موثر برای کاهش ادم
درمان های موثر برای کاهش ادم

استراحت فشرده سازی و یخ و ارتفاع اینها اصول مراقبت از زخم های اینترنی است ولی از بین بردن فشار از ناحیه آسیب دیده و جلوگیری از استراحت کردن ناحیه بوت و با استفاده از یخ می تواند به کاهش التهابات و علائم درد و منجر شود.

فشار دادن یا پیچاندن یک باند آس در قسمت هایی که دچار تورم شده است فشار و برگشت مایع به سمت قلب بالا می‌برد.

به ویژه زمانی که با بالا بردن ارتفاع همراه باشد فیزیوتراپیست امکان دارد به شما توصیه کند که قسمت متورم را در حین استراحت و قلب بالا ببرد زیرا این کار می‌تواند درد و تورم را کم کند.

استفاده از ماهیچه های ناحیه آسیب دیده در قسمت بالا می‌تواند در پمپاژ مایع اضافه سمت قلب موثر باشد.

پس از جابجایی امری مهم است ماساژ برگرداند و از قسمت تورم خارج کند پزشکان باید بیماران را آموزش بدهند در محیطی مانند سایر بیماری ها آموزش ها نقش مهمی دارند.

به طور کلی بیمار باید در مورد شیوه زندگی مثل ورزش و رژیم غذایی و معاینات واسطه پزشک انجام میشود.

تحقیق باشد و خیلی زود بر اثر دیدن یک سری از مشاهدات در رابطه با بیماری خود حتما به پزشک مراجعه کند درمان های مکانیکی مثل جوراب های الاستیک و فشاری برای ادم خفیف بسیار خوب است و با زخم ها مقابله می کند.

در مورد فشرده سازی در بیمارانی که به بیماری شریان محیطی طلا شدن منع مصرف دارد.

دستگاه پنوماتیک از دستگاه های بیماران مبتلا به نارسایی با این حال این دستگاه باید برای بیماران در نظر گرفته شود که از جلوه های فشاری میتوانند استفاده کنند.

به عنوان مثال برای مراقبت از پوست باید یکسری درمان‌ها انجام داده شود درماتیت اگزما توز که با خشکی التهاب و لایه بردار پوست بر روی رگ های واریسی مشخص می‌شوند.

اغلب در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن وریدی به وجود می‌آید درمان آن شامل آبرسان روزانه با نرم کننده ها و دوره های کوتاه برای پوست های شدید ملتهب است.

سندروم درد منطقه‌ای با فیزیوتراپی و استفاده از یک سری از داروهای استروئیدی و ضد افسردگی به وجود می آید.

انسدادی خواب با تهویه با فشار مثبت درمان خواهد شد بیماران مسن در معرض خطر زیادی برای عوارضی شرایط پزشکی قرار دارند.

ادم محیطی به دلیل طیف گسترده‌ای که در بیماران زمینه به وجود می‌آورد یک موضوع تشخیص برای پزشکان خانواده شده است.

دلیل ادم می تواند ناشی از تشخیص های بی شماری از کلیه کبد قلب تیروئید و سایر دلایل عروقی باشد تشخیص باید بر حذف هرگونه نارسایی شدید در سیستم اندام به عنوان یک علت زمینه‌ای متمرکز شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *