بیماری ادم چیست؟

بیماری ادم چیست؟

بیماری ادم

عدم تجمع مایع در فضای قلب و حفره های بدن است و زمانی به وجود می ‌آید که فیلتراسیون مویرگی از قسمت تخلیه لنفاوی بالا تر برود و علائم و نشانه های بالینی آن آشکار شود.

اساساً این تجمع مایع است که زمانی به وجود می‌آید که بافت ها رگ های خونی در پاها مایع بیشتری را در خود نگه دارند.

اگر به سادگی یک روز طولانی را روی پای خود گذرانده اید یا بیش از حد طولانی نشست‌ های امکان دارد این اتفاق برایتان بیفتد.

ادم محیطی می توانند نشانه هایی از اضافه وزن ورزش نکردن و عدم تحرک را در برخی از موارد شب و شرایط پزشکی جدیدتر باشد.

در ادامه با ما همراه باشید که در رابطه با آن توضیحاتی ارائه بدهیم.

ادم محیطی چیست؟

ادم محیطی چیست؟
ادم محیطی چیست؟

ادم محیطی در قسمت ها و اندام ها و جا هایی که تاثیر گردش بیشتر بر روی آنها است به وجود می آید و گردش خون را تا حدودی مختل می‌کند.

در شرایط عادی بدن فشار هیدرواستاتیک و فشار اسمزی را در قسمت های مویرگ دارای دیواره های تا به تا حدی نفوذ پذیر هستند.

متعادل نگه می دارد اگر عدم تعادل دارید یکی از نتایج می تواند نمایی از مویرگ ها باشد فشار هیدرواستاتیک بالای ادم است.

از جذب مایعات جلوگیری خواهد کرد می‌تواند به دلیل ترومبوز سیاهرگی عمقی و انسداد رگ نارسایی قلبی و وجود رگ های واریسی یا انقباض فیزیکی به وجود بیاید و آن را متعادل کند.

کاهش فشار امکان دارد به دلیل سوء تغذیه با اختلالات کلیوی و کبدی باشد که محتوای پروتئین پلاسما را تغییر خواهد داد فرآیند های التهابی می توانند نفوذ پذیری مویرگ ها را مورد تغییر قرار بدهند.

تجمع مایعات می تواند به دلیل عدم جذب مایعات به وجود بیاید که معمولاً به دلیل اختلال در سیستم های لنفاوی به وجود می‌آید.

انسداد عروق لنفاوی به دلیل فشار نئوپلاستیک و تحلیل رفتن این عروق و عفونت ها می دهد.

ماهیت ادم به لطف دستکاری و آن قابل تشخیص خواهد بود در مورد لنف عدم تجمع مایعات به یک فشار ساده از بیرون احساس می‌شود ادم محیطی تکامل یافته و تامین می یابد و به شکم بر قفس سینه یا ناحیه مداری اطراف چشم هم می تواند برسد.

انواع ادم محیطی

  • لنف ادم
  • لیپیدم
  • ادم وریدی
  • ادم عمومی
  • ادم موضعی

در رابطه با لنف ادم می توان گفت که یک بیماری وراثتی سیستم لنفاوی در آن به خوبی کار نمی کند یا کمتر کار می کند.

امکان دارد از بدو تولد این اتفاق می‌افتد یا در سنین بالا ایجاد شود و لنفاوی و غدد لنفاوی ممکن است بر اساس یک جراحت یا تصادف رخ دهد و لنف ادم ثانوی نامیده شود.

لچیدم از تجمع چربی و مایعات به وجود می آید و به تولید بافت زائد و هم به تخلیه مایع لنفاوی به واسطه عروق لنفاوی منجر می‌شود.

شکایاتی که از این بیماری وجود دارد این است که باعث استفاده تورم در بازو ها و پاها می گردد همچنین شاهد مشکلات وزنی کبودی و درد در قسمت پوست می شود.

ادم وریدی

زمانی که در جای وریدی به درستی کار نکند مایع لنفاوی و خون که اکسیژن آن خالی است و سرشار از مواد زائد می شود در سطح تحلیل نخواهند شد.

پل ها متورم و سنگین میشود تجمع مایع و گشاد شدن رگ های خونی باعث علائم درد خواهند شد دلیل شناخته شده آن فشار خون بالا و ترومبوز واریزی است.

ادم عمومی

ادم عمومی
ادم عمومی

ایجاد تورم در نواحی مختلف بدن همیشه هم مسئله نگران کننده ای نیست و گاهاً به دلایلی همچون نشستن‌ های طولانی مدت و یا ایستادن‌ های پیوسته و بدون استراحت اتفاق می‌ افتد.

ادم عمومی زمانی رخ می‌ دهد که شما تورم را در مناطق مختلف بدن مشاهده می‌ کنید و البته این نوع تورم در بدن کاملاً موقتی بوده و نهایتاً طی چند ساعت تا چند روز رفع میشود.

در اغلب موارد زمانی که افراد ادم عمومی را تجربه می‌ کنند معمولاً تورم در اندام‌ های تحتانی واضح تر قابل مشاهده است که معمولاً نشات گرفته از بیماری‌ های خاص مانند فشار خون بالا یا مسمومیت حاملگی خواهد بود.

زمانی که افراد با ادم عمومی مواجه هستند نشان می‌ دهد که تجمع مایعات در بین حفره‌ های بدن بیش از حد طبیعی رخ داده و تا زمانی که این مایعات از محل حبس شده خارج نشود تورم در بدن باقی خواهد ماند.

اگر بخواهیم انواع ادم عمومی را برایتان نام ببریم می‌ توان به لنف ادم، لیپیدما و ادم وریدی اشاره کرد، لنف ادم یک نوع بیماری ارثی می‌ باشد که مربوط به سیستم لنفاوی بدن است که معمولاً از بدو تولد فرد با چنین عارضه‌ ای مواجه خواهد بود.

اما لیپیدما به معنی تجمع همزمان چربی و مایعات در بافت‌ های مختلف بدن است به گونه‌ ای که هیچ راه خروجی برای مایعات و تخلیه آنها وجود نداشته و افراد تورم را در ناحیه بازوها و پاها تجربه می‌ کنند و در اغلب موارد مشکلاتی در وزن افراد و حتی کبودی بر روی پوست آنها مشاهده خواهد شد.

ادم موضعی

ادم موضعی نوعی اختلال شایع است که بنا به دلایل مختلف اتفاق می‌ افتد، ادم‌ اغلب موقتی و گاها به صورت دائمی و طولانی مدت خواهد بود که سلامت فرد را با آسیب مواجه کرده و قطعاً عواقب و خطرات زیادی را در پی خواهد داشت.

همان طور که می‌ دانید ادم نوعی بیماری است که ناشی از مقادیر زیاد مایعات در بدن است که در بخش مشخصی محدود شده و تجمع پیدا کرده و برای خروج و عبور از بخش‌ های مختلف با مشکل مواجه میشوند.

تجمع مایعات در یک بخش باعث میشود تا تورمی غیر طبیعی اتفاق بیفتد و این احتباس مایعات مشکلات زیادی را در پی دارد، اما ادم موضعی نوعی عارضه است که در بخش‌ های مختلف بدن اتفاق می‌ افتد و مانند حالت عمومی در سراسر بدن گسترده نخواهد بود.

به عنوان مثال تمامی کسانی که با ادم موضعی مواجه هستند ممکن است تورم را تنها در یک دست، یک پا و یا یک بخش از صورت یا بدن تجربه کنند که قطعاً این عارضه بسیار جدی و خطرناک است و باید خیلی سریع و فوری اقدامات لازم جهت کنترل آن انجام شود.

مطالعه بیشتر  درمان واریس پا

حال که اطلاعاتی را در مورد بیماری ادم کسب نموده اید باید بدانید که این عارضه در هر صورت خطرناک است و به هیچ عنوان نباید نسبت به آن توجه باشید، حتی اگر ادم در حد بسیار جزئی اتفاق بیوفتد نباید انتظار داشته باشید که خود به خود و به مرور زمان این عارضه برطرف شود، بهتر است که با استفاده از روش‌ های تشخیصی آسیب پیش آمده را بررسی کرده تا عوامل به وجود آورنده آن را سریع تر شناسایی کنید.

چه عواملی باعث ایجاد بیماری ادم محیطی می شود؟

ایجاد بیماری ادم محیطی
ایجاد بیماری ادم محیطی

دلیل محیطی بسیار گوناگون هستند و نیازمند بررسی و شرایط محیطی و بیمار است اما به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شایع‌ترین دلایل ادامه محیطی در افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارند نارسایی های وریدی و ناشی از افزایش سن می باشد تجمع مزمن معده در یک یا هر دو اندام تحتانی اغلب نشان دهنده نارسایی های وریدی می شود.

بسیاری از بیماری‌های زمینه‌ای مثل نارسایی کلیه قلبی نارسایی کبد لنف ادم لیپید ما سلولی چاقی و انسدادی خواب سندروم درد منطقه‌ای پیچیده و تروما می تواند در هر گروه سنی به وجود بیاید و آن را تحت تاثیر قرار دهند.

ادم محیطی معمولاً در بارداری قابل مشاهده است.

دلایل بیماری ادم

ادم تورم ناشی از حفظ شدن مایعات اضافی در بافت های بدن می باشد اگرچه می‌توان گفت قسمت از بدن اگر درگیر شود امکان دارد بیشتر در قسمت از بین می‌رود می تواند در نتیجه بارداری یا یک بیماری زمینه‌ای مثل نارسایی های قلبی بیماری کلیوی سیروز کبدی و یا مصرف برخی از داروها و حساسیت به آنها به وجود بیاید.

از نشانه ها و علائم ادم می‌توان به:

  •  افزایش سایز شکم
  • تورم یا پف کردن بافت مستقیماً در زیر پوست به خصوص در پاها بازوها اشاره کرد.

پوستی که بعد از چند ثانیه فشار داده شود دچار گودی شود مطمئناً دچار ادم شده است در صورتی که دچار تنگی نفس دشواری در نفس کشیدن درد های پی در پی در نفس شدید خیلی سریع باید به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان فوری قرار بگیرید.

درد و تورم مداوم در قسمت پایین نشان دهنده لخته شدن خون در آن قسمت میتواند باشد و خطر آمبولی را بالا می برد از دلیل وجود آوردن ادم می توان به حفظ مایعات در رگ های خونی کوچک شاره کرد که در برخی از مواقع از آنها نشات پیدا می‌کند.

این مایع در بافت‌های اطراف تجمع پیدا می‌کند و ورم های شدید را به وجود می‌آورد از موارد خفیف عمده می توان به باردار بودن بیشتر نشانه های قبل از قاعدگی خوردن بیش از حد غذاهایشان نشستن یا ماندن در یک وضعیت برای مدت طولانی اشاره نمود.

برخی داروهای خاص می توانند ادم را در افراد افزایش دهند مثل داروهای فشار خون بالا استروژن ها داروهای استروئیدی داروهای ضد انعقادی از غیر استروئیدی مصرف برخی از داروها که برای دیابت هستند به نام تیازول.

با این حال در برخی از مواقع عدم امکان دارد نشانه از یک بیماری زمینه‌ای به وجود بیاورد چندین بیماری و شرایط امکان دارد ادم را به صورت شدیدترین نشان دهد اگر دچار نارسایی های قلبی هستید خون در بدن تان به صورت کامل پمپاژ می کند در نتیجه خون می تواند در پاها یا مچ پا جمع شود و باعث ادم می شود.

نارسایی های احتقانی می تواند باعث تورم در شکم شود گاهی اوقات این وضعیت می‌تواند باعث تجمع مایع در ریه آب شود و می تواند تنگی نفس و زیاد کند.

در سیروز کبدی ممکن است مایعات در حفره های شکمی ایجاد شوند بیماری های کلیوی مایعات و سدیم هایی که در گردش خون هستند به صورت اضافه تجمع پیدا می کنند و میتوانند پاها و اطراف چشم را درگیر کند.

آسیب به رگ های خونی کوچک در کلیه ها می تواند باعث سندروم نفروتیک شود در سندروم نفروتیک کم شدن سطح پروتئین در خون می تواند منجر به تجمع مایع و به وجود آمدن بیماری ادم شود.

سیستم لنفاوی بدن اگر به درستی پاکسازی ها را انجام ندهد و سیستم آن دچار مشکل شود می تواند ترشحات نامعقول داشته باشد و در سمت غدد لنفاوی نشر پیدا کند و به سرطان غدد لنفاوی منجر شود.

کمبود شدید پروتئین در غذا ها هم می توانند در طولانی مدت منجر به تجمع مایعات به وجود آمدن ادم شود و فرد را دچار مشکل کند.

علائم بیماری ادم چیست؟

 

علائم بیماری ادم چیست؟
علائم بیماری ادم چیست؟

هرگونه تورم در بخش‌ های مختلف بدن نشان دهنده یک آسیب و عارضه جدی می‌ باشد که باید خیلی دقیق به آن رسیدگی شود.

بیماری هایی مانند ادم زمانی اتفاق می‌ افتد که مایعات بیش از حد طبیعی در بافت‌ های مختلف بدن تجمع کرده و منجر به ایجاد تورم یا ادم میشود.

ادم در تمامی بخش‌ های بدن اتفاق می‌ افتد و معمولاً به تنهایی بیماری شناخته نمیشود بلکه عامل و نشانه‌ ای از سایر آسیب‌ های جسمانی خواهد بود.

شاید برایتان جالب باشد بدانید تمامی مایعاتی که در بدن وجود دارد از طریق سیستم داخل عروقی که رگ‌ ها و قلب می‌ باشند و خارج عروقی که معمولاً مناطق بین سلولی هستند در حال جابجایی خواهد بود، اما حرکت این مواد مستلزم آن است که دو نیروی مهم با نام‌ های هیدرواستاتیکی و فشار آنکوتیک در حد نرمال وجود داشته باشد، اما زمانی که تعادل بین این نیروها به هم می‌ خورد سیستم لنفاوی بدن قادر به انجام عملکرد درست خود نخواهد بود و ادم رخ می‌ دهد.

تورم در نواحی مختلف بدن به واسطه مصرف برخی از مواد خوراکی مانند سدیم کاملاً طبیعی است و نهایتاً طی چند ساعت رفع میشود، اما ادم نوعی تورم خطرناک و کاملاً مشهود است که با گذر زمان و درمان‌ های خانگی رفع نمیشود و البته علائم و نشانه‌ هایی دارد که به وجود این عارضه پی خواهید برد.

قبل از هر چیز باید بدانید که بنا به دلایل مختلف تورم شدید در بدن ایجاد میشود، به طور معمول متخصصان بروز مشکلات کلیوی، کبدی و دفع شدید پروتئین را عاملی بر ایجاد ادم دانسته و معتقدند که تورم در نواحی مختلف بدن با عملکرد سیستم لنفاوی و عروقی ارتباط مستقیم دارد.

مطالعه بیشتر  کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

امروزه تمامی افراد تمایل دارند تا عوامل ایجاد آسیب‌ ها و بیماری‌ های مختلف را شناخته تا بتوانند پیش از بروز مشکلات جسمانی شدید از اختلالات بیشتر جلوگیری نمایند و با کنترل بیماری‌ های خطرناک از سلامت خود محافظت کنند.

بسیاری از متخصصان بر این باورند که اختلالات کلیوی، آسیب‌ ها و بیماری‌ های کبدی و هرگونه مشکل و عدم کارکرد درست غدد درون ریز از جمله دلایل مهم بروز ادم در بدن است.

البته باید بدانید که سندروم تخمدان پلی کستیک و گاهاً پره اکلامپسی در بارداری منجر به بروز ادم شده و متخصصان سعی دارند در چنین شرایطی فرایندهای درمانی را سریع تر آغاز کرده تا از گسترش ادم پیشگیری نمایند.

اما مهمترین نشانه بیماری ادم افزایش سایز شکم است، زمانی که مایعات در بدن حبس میشود پوست کمی کشیده و براق شده و معمولاً تورم دست‌ ها و پا ها نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

زمانی که در بدن ادم رخ می‌ دهد رگ‌ های خونی کوچک شده و مایعات زیادی در مویرگ‌ ها تجمع پیدا می‌ کند، به دنبال این شرایط تورم در بخش‌ های مختلف بدن مانند صورت، شکم، دست‌ ها و پاها نیز افزایش پیدا کرده و زمانی که ناحیه متورم را فشار می‌ دهید بافت بدن به صورت فرو رفته باقی می‌ ماند.

زمانی که فردی با بیماری ادم مواجه میشود ممکن است تجمع مایعات و تورم را در بخش‌ های مختلف بدن تجربه کند، باقی ماندن ادم در بدن و عدم کنترل و درمان این عارضه مشکلات و عوارضی را به همراه دارد که تنها به آسیب‌ های جسمانی ختم نمیشود بلکه ممکن است علائم روانی و احساسی نیز ظهور پیدا کرده و افراد مشکلاتی مانند اضطراب، استرس، افسردگی و این قبیل آسیب‌ های روحی را تجربه نمایند.

زمانی که ادم در بدن گسترش پیدا می‌ کند ممکن است افراد علاوه بر مشکلات روانی آسیب‌ هایی همچون تغییر در هوشیاری را تجربه کرده و معمولاً خلق و خوی آنها نیز تغییر می‌ کند.

این افراد در کنار افسردگی و اضطراب اغلب حالتی مانند پرخاشگری شدید و از دست رفتن حافظه را نیز تجربه خواهند کرد، با این حال ادم یک بیماری پنهان اما بسیار خطرناک است که باید نسبت به علائم آن هوشیار باشید.

آیا بیماری ادم محیطی یک هشدار است؟

محیط می تواند یک علامت های هشدار دهنده برای بیماری ها باشد و در صورت عدم درمان به موقع منجر به عوارض زیاد و مرگ و میر شود.

مهمترین بیماری هایی که باید در نظر گرفت بیماری های قلبی کلیوی و کبدی می باشد.

به عنوان مثال امکان دارد تورم بسیار شدید در اندام به مدت ۷۲ ساعت یا بیشتر به وجود بیاید که به آن ترومبوز وریدی هم می‌گویند ممکن است منجر به سلول می شود.

پارگی کیست پوپلیتئال را در پی دارد و سندروم کمپارتمان ماه هادی و مسدود کننده های کانال کلسیم را به وجود آورد.

تجمع مزمن ادم به دلیل شروع شرایط مزمن سیستماتیک مانند نارسایی ‌های احتقانی قلب و بیماران بیماریهای کبد و کلیه میشود.

درمان های موثر برای کاهش ادم

درمان های موثر برای کاهش ادم
درمان های موثر برای کاهش ادم

استراحت فشرده سازی و یخ و ارتفاع اینها اصول مراقبت از زخم های اینترنی است ولی از بین بردن فشار از ناحیه آسیب دیده و جلوگیری از استراحت کردن ناحیه بوت و با استفاده از یخ می تواند به کاهش التهابات و علائم درد و منجر شود.

فشار دادن یا پیچاندن یک باند آس در قسمت هایی که دچار تورم شده است فشار و برگشت مایع به سمت قلب بالا می‌برد.

به ویژه زمانی که با بالا بردن ارتفاع همراه باشد فیزیوتراپیست امکان دارد به شما توصیه کند که قسمت متورم را در حین استراحت و قلب بالا ببرد زیرا این کار می‌تواند درد و تورم را کم کند.

استفاده از ماهیچه های ناحیه آسیب دیده در قسمت بالا می‌تواند در پمپاژ مایع اضافه سمت قلب موثر باشد.

پس از جابجایی امری مهم است ماساژ برگرداند و از قسمت تورم خارج کند پزشکان باید بیماران را آموزش بدهند در محیطی مانند سایر بیماری ها آموزش ها نقش مهمی دارند.

به طور کلی بیمار باید در مورد شیوه زندگی مثل ورزش و رژیم غذایی و معاینات واسطه پزشک انجام میشود.

تحقیق باشد و خیلی زود بر اثر دیدن یک سری از مشاهدات در رابطه با بیماری خود حتما به پزشک مراجعه کند درمان های مکانیکی مثل جوراب های الاستیک و فشاری برای ادم خفیف بسیار خوب است و با زخم ها مقابله می کند.

در مورد فشرده سازی در بیمارانی که به بیماری شریان محیطی طلا شدن منع مصرف دارد.

دستگاه پنوماتیک از دستگاه های بیماران مبتلا به نارسایی با این حال این دستگاه باید برای بیماران در نظر گرفته شود که از جلوه های فشاری میتوانند استفاده کنند.

به عنوان مثال برای مراقبت از پوست باید یکسری درمان‌ها انجام داده شود درماتیت اگزما توز که با خشکی التهاب و لایه بردار پوست بر روی رگ های واریسی مشخص می‌شوند.

اغلب در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن وریدی به وجود می‌آید درمان آن شامل آبرسان روزانه با نرم کننده ها و دوره های کوتاه برای پوست های شدید ملتهب است.

سندروم درد منطقه‌ای با فیزیوتراپی و استفاده از یک سری از داروهای استروئیدی و ضد افسردگی به وجود می آید.

انسدادی خواب با تهویه با فشار مثبت درمان خواهد شد بیماران مسن در معرض خطر زیادی برای عوارضی شرایط پزشکی قرار دارند.

ادم محیطی به دلیل طیف گسترده‌ای که در بیماران زمینه به وجود می‌آورد یک موضوع تشخیص برای پزشکان خانواده شده است.

دلیل ادم می تواند ناشی از تشخیص های بی شماری از کلیه کبد قلب تیروئید و سایر دلایل عروقی باشد تشخیص باید بر حذف هرگونه نارسایی شدید در سیستم اندام به عنوان یک علت زمینه‌ای متمرکز شود.

عوارض احتمالی بیماری ادم چیست؟

عوارض احتمالی بیماری ادم چیست؟
عوارض احتمالی بیماری ادم چیست؟

بیماری ادم یکی از خطرناک‌ ترین آسیب‌ های جسمانی به شمار می‌ آید که ممکن است بخش‌ های مختلفی از بدن را با آسیب مواجه کند.

اما باید بدانید که بیماری ادم تنها به یک بخش محدود نمیشود بلکه ممکن است این عارضه سایر اندام‌ های بدن را با اختلال مواجه کند، به عنوان مثال برخی از افراد با ادم مغزی مواجه شده و برخی دیگر ادم ریوی، ادم چشم، ادم دست و پاها و حتی بیضه و پستان را تجربه می‌ کنند.

همانطور که می‌ دانید نشانه اصلی بیماری ادم تورمی غیر طبیعی در بخش‌ های مختلف است و البته حبس شدن مایعات در محدوده خاصی از بدن منجر به ایجاد اختلالات و عوارض زیادی خواهد شد.

مطالعه بیشتر  دیابت در بیماران قلبی

اگر شخصی با ادم مغزی مواجه باشد تغییرات شدید خلق و خو برای آنها دور از انتظار نیست و اغلب این افراد با ایجاد تورم در مغز حالاتی مانند پرخاشگری، افسردگی و فراموشی را تجربه می‌ کنند.

البته زمانی که ادم مغزی اتفاق می‌ افتد مشکلاتی همچون اختلال در صحبت کردن، بی‌ اختیاری ادراری و مدفوع و حتی تشنج و ضعف‌ های بسیار شدید پدیدار می‌ گردد.

تمامی کسانی که با ادم ریوی مواجه هستند عوارض و حالاتی مانند خس خس سینه و نفس نفس زدن را تجربه خواهند کرد، همچنین این افراد با مشکلاتی همچون تپش قلب ناگهانی دست و پنجه نرم کرده و به دنبال آن اضطراب، بی‌ قراری و دلشوره های بی دلیل نیز رخ می‌ دهد.

افرادی که با ادم ریوی مواجه هستند پوستی سرد و ملتهب داشته و گاهاً هنگام دراز کشیدن با احساس خفگی حالات نامناسبی را تجربه می‌ کنند.

اما زمانی که ادم در قسمت‌ های مختلف بدن مانند دست‌ ها، پا ها و یا صورت اتفاق می‌ افتد قطعاً فرمی نازیبا را برای افراد به همراه داشته و با وجود این تورم‌ های شدید روند زندگی عادی افراد و فعالیت‌ های روزمره آنها با اختلال مواجه میشود.

با تمام این تفاسیر لازم است بدانید که ادم نوعی بیماری است که علائم آن تنها در بخش‌ های ظاهری نمایان نمیشود بلکه از درون هم آسیب‌ های بسیار زیادی را به همراه داشته و نباید نسبت به آنها بی‌ اهمیت بود.

درمان بیماری ادم بر اساس علت زمینه‌ ای

تمامی کسانی که با بیماری ادم مواجه هستند به دنبال بهترین روش‌ های درمانی بوده تا بتوانند ادم را کنترل کنند.

برای کنترل و بهبود بیماری ادم زمانی که به پزشک مراجعه می‌ کنید متخصصان ابتدا وضعیت بیمار را بررسی کرده تا به طور دقیق متوجه شوند که منشا بیماری کجاست و بهترین فرایند درمانی را در پیش می‌ گیرند.

زمانی که برای بررسی تورم در بخش‌ های مختلف بدن به پزشک مراجعه می‌ کنید اگر متخصصان بروز بیماری ادم را به طور قطعی تشخیص داده و تایید کنند سعی دارند تا با روش‌ های موثر اقدام به کاهش تورم ناشی از ادم کرده و وضعیت جسمانی فرد را به حالت نرمال باز می گردانند.

اگر تورم ایجاد شده به دلیل تجمع مایعات در بافت‌ های مختلف باشد متخصصان حرکت دادن عضلات درگیر با ادم را گزینه مناسبی دانسته و با این شرایط می‌ توانند مایعات اضافه را به سمت قلب بازگردانند، این روند به کاهش تورم و کارکرد بهتر عروق خونی کمک کرده و به مرور زمان ادم بهبود می‌ یابد.

زمانی که تورم در اندام‌ های تحتانی بدن اتفاق بیفتد متخصصان برای آنکه بتوانند تورم را کمتر کرده و میزان التهابات پیش آمده را رفع کنند از جوراب واریس استفاده کرده و با فشرده‌ سازی اندام درگیر با ادم می‌ توانند نتایج خوبی را به دست آورند.

البته در مواردی مرطوب نگه داشتن ناحیه آسیب دیده و متورم چاره کار است و متخصصان از آسیب رسیدن به پوست و تشدید تورم جلوگیری خواهند کرد.

یکی از روش‌ های موثر و کاربردی برای درمان ادم کمتر کردن مصرف نمک است، با مصرف نمک احتباس مایعات در بدن افزایش پیدا کرده و زمانی که ادم در پاها و ریه اتفاق بیفتد با مصرف نمک شرایط بسیار خطرناک خواهد شد و ممکن است فرد با آمبولی ریه یا نارسای احتقانی قلب مواجه شود.

برخی موارد که باعث ایجاد بیماری ادم می ‌شود؟

برخی موارد که باعث ایجاد بیماری ادم می ‌شود؟
برخی موارد که باعث ایجاد بیماری ادم می ‌شود؟

تمامی افراد پس از آشنایی با بیماری ادم و عوارض این آسیب به دنبال اطلاعات و آگاهی بیشتر هستند تا عوامل موثر بر این عارضه را شناسایی کرده و از بروز چنین مسئله ای پیشگیری نمایند.

عوامل مختلفی بر بروز ادم تاثیرگذار است که از مهمترین آنها می‌ توان به جراحاتی همچون شکستگی و یا پیچ خوردگی اشاره کرد.

اما معمولاً ادم در اندام‌ های تحتانی به راحتی قابل مشاهده است و این نوع تورم نشات گرفته از التهابی است که در اندام‌ های تحتانی اتفاق می‌ افتد.

التهاب در بخش های پایینی بدن نشات گرفته از پارگی و یا کشیدگی ربات‌ ها و تاندوم‌ ها خواهد بود، ناگفته نماند که ادم گاهاً به واسطه عفونت در بخش‌ های مختلف بدن اتفاق افتاده و کشیدگی عضلات، نشستن و ایستادن‌ های طولانی مدت از جمله دلایل موثر بر بروز ادم خواهد بود.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که ادم به صورت موقتی یا دائمی اتفاق می‌ افتد و از عوامل موثر بر ادم موقتی می‌ توان به مصرف داروهای دیابتی، داروهای ضد افسردگی و همچنین داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اشاره کرد.

ناگفته نماند که داروهای مربوط به کنترل فشار خون و تمامی خوراکی‌ های حاوی سدیم و البته تغییرات هورمونی در بدن از جمله عوامل موثر بر بروز ادم موقتی است.

گاهاً پیش می‌ آید که بانوان در ماه‌ های آخر بارداری کمی تورم را در نواحی مختلف بدن تجربه می‌ کنند، این نوع تورم موقتی است که اصطلاحا با نام ادم شناسایی میشوند.

اما باید عوامل موثر بر ایجاد بیماری ادم دائمی را بشناسید و لازم است بدانید که اگر با چنین آسیبی مواجه شوید فرایند درمان کمی سخت و طولانی خواهد بود و وارد پروسه‌ های پر دردسری خواهید شد، پس بهتر است که از سلامت خود مراقبت کرده و در صورت بروز بیماری‌ های مختلف سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا مبادا بر اثر یک بیماری ساده سایر آسیب‌ ها و اختلالات جسمانی هم نمایان شود.

‌متخصصان معتقدند که برخی از بیماری‌ های زمینه‌ ای مانند مشکلات وریدی از جمله دلایل مهم بر ایجاد ادم در بدن خواهد بود، البته گاهی به واسطه مصرف انواع دارو برای کنترل سایر بیماری‌ ها اختلالاتی در بدن اتفاق می‌ افتد که شایع‌ ترین آن ادم است.

برخی از بیماری‌ ها مانند نارسایی قلبی و حتی سیروز کبدی از مهمترین دلایلی است که منجر به ایجاد ادم در بدن خواهد شد.

طبق نظر متخصصان  فشار بالای ریه و نارسایی کلیوی و همچنین سوء تغذیه و انواع سرطان‌ ها می‌ تواند بر ایجاد ادم در بدن موثر باشد، به همین دلیل است که تاکید بسیار زیادی به درمان و کنترل بیماری‌ های مختلف داشته و معتقدند که درمان زود هنگام آسیب‌ های جسمانی از بروز اختلالات شدید و وسیع مانند ادم پیشگیری می‌ کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *